Jump to content

Κατασκευή ενυδρείου


koumparos

Recommended Posts

Τα τζάμια κατα το κόλλημα θέλουν να πιεστούν μεταξύ τους όσο πάει???

Link to comment
Share on other sites

όταν έφτιαχναν το δικό μου θυμάμαι και έβαλαν σφικτήρες .. και επεδίωκαν να μαζέψουν όση σιλικόνη περίσσευε λόγω της πίεσης ..

..

ευαίσθητο θέμα .. πάρε και άλλες γνώμες..

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια κατα το κόλλημα θέλουν να πιεστούν μεταξύ τους όσο πάει???

κουμπάρε εάν θες να κολήσεις ενυδρείο για σένα πες μου να στου στείλω

ένα σωληνάριο σιλικόνης δωράκι απο μένα!

είναι για μένα η καλύτερη που μπορείς να βρείς

Link to comment
Share on other sites

Σιλικόνη Στέφανε πιστεύω ότι έχω βρει από τις καλύτερες.Silicon aquarium της simson

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια κατα το κόλλημα θέλουν να πιεστούν μεταξύ τους όσο πάει???

Αν ασκήσεις μεγάλη πίεση τότε λιγότερη σιλικόνη θα μείνει ως υλικό συγκόλησης ανάμεσα στα τζάμια.

Σε περίπτωση ισχυρών κραδασμών από σεισμό για παράδειγμα αν δεν υπάρχει ικανοποιητική ποσότητα σιλικόνης θα τρίφτουν τα τζάμια μεταξύ τους και ενδεχομένως να ραγίσουν - σπάσουν.

Κατά την γνώμη μου καλό ειναι η πίεση να είναι τόση ώστε να εφαρμόσει στο σόκορο του τζαμιού όλη η σιλικόνη χώρις να αφήσει φυσαλίδες. Έστω πολλές γιατί κάποιες όλo και θα μείνουν.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο των 320 λιτρων μου 130χ50χ50 με δεκαρι τζαμι το εφτιαξα με τον πατερα μου.Ασκησαμε νορμαλ πιεση με τα χερια μεχρι να φυγουν οι φυσαλιδες απο τις κολλησεις πριν στεγνωσει η σιλικονη.Εχει αντεξει τα χτυπηματα απο τις κιχλιδες μου και 2 μετακινησεις στο σπιτι.Ακομα αντεξε και στο σεισμο του 1999!!!!!!!!Το μονο παραπανω που καναμε ειναι μερικες ενισχυσεις περιμετρικα στον πατο του ενυδρειου απο την αρχη με τζαμι παλι δεκαρι και τα τζαμια ηταν τροχισμενα ισια(επιβαλλεται) απο τον τζαμα με ειδικο μηχανημα για να γινουν καλα οι κολλησεις.Με τον ιδιο τροπο εχω φτιαξει σε φιλους μικροτερα ενυδρεια με πενταρι τζαμι και σε εναν του μετρου με 8αρι και ολα ειναι τελεια εδω και πολυ καιρο.Μονο καθαρισε καλα τα τζαμια με νερο πριν τα κολλησεις και μην αγχωνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος SW1IXC εχει απολυτο δικιο για το κολλημα των τζαμιων.

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια κατα το κόλλημα θέλουν να πιεστούν μεταξύ τους όσο πάει???

Μονον απλή πίεση.

Ενας ακόμη λόγος ειναι οτι αν πιεστούν "οσο παει" και για οποιαδήποτε λόγο θελήσεις να τα ξεκολήσεις δεν θα μπορείς.

Δεν θα περνάει ούτε 0,30 mm σύρμα απο την ένωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...