Jump to content

Recommended Posts

Ωραια ζωντανα ρε Νικο.

Να τα χαιρεσαι ρε φιλε :)

Το σαρκοφυτο πραγματικα σα φλοκατη ειναι :D

Έγινε επεξεργασία - Δίας

σε ευχαριστω φιλε μου Teo, μακαρι να φτασω να κοψω και μην ανησυχεις.....φιλε μου Στρατο σου σε ευχαριστω για τις ευχε σου,[σου φωναζει οντος να ξαπλωσεις] :bigemo_harabe_net-101:

Νικολα Νικολα ....... τα ολα !!!!!

Μπαβο ρε φιλαρακι κ οταν φτιαξεις το καινουργιο θα ερθω με την στολη για να μπουμε κ εμεις μεσα !!!

(κ γιατι να το φτιαξεις αφου θα το κερδισεις αυριο στην κοπη της πιτας !!!)

ναι ναι μακαρι φιλαρακι και ξεκιναμε κιολας....... :bigemo_harabe_net-64:

Μπραβο νικο!

Φοβερα ζωντανα φιλε!

Βγαλε μια καλυτερη φωτο βρε τη γονιοπορα!

Ειναι απο τα σπανια ζωντανα και δεν φαινεται καλα!

Το σαρκοφυτο ειναι απιστευτο!πιο πολυ μοιαζει με ανεμωνη:-)

Νικο και εγω τωρα μπορεσα να το δω!Τελειο!Ελπιζω να γινει και το δικο μου καποτε ετσι!

Παντως Νικολα οταν θελησεις να το φραγκαρεις,πες μου να ερθω να το σενιαρω χειρουργικα :D

Nα γεμισεις τον τοπο φραγκακια :D

Νικο και εγω τωρα μπορεσα να το δω!Τελειο!Ελπιζω να γινει και το δικο μου καποτε ετσι! ετσι και καλυτερο θα γινει αρκει να εχεις υπομονη ,να δειβαζεις και μετα να ρωτας και μην ανυσηχεις.

Παντως Νικολα οταν θελησεις να το φραγκαρεις,πες μου να ερθω να το σενιαρω χειρουργικα :D

Nα γεμισεις τον τοπο φραγκακια :D οκ χειρουργε μου, :hysterical:

φιλε μου mad23 θα προσπαθησω να εχω καλυτερες φωτο γιατι οντως αδικειτε και το σαρκοφυτο και τα αλλα που να τα δεις απο κοντα.......

μπραβο νικο, πανεμορφο το ενυδρειο σου.

να το χαιρεσε. αν δεν με καταλαβες ειμαι ο δημητρης απο καβαλα. :sarcasm:

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου Νίκο, και εις ανώτερα.!!!

ευχαριστω παιδια να ειστε καλα. :)

μετα την αλλαγη στο aquascape

Ωραιος ο Νικος...

1 παρατηρηση μονο..... Βγαλε την πολυθρονα απο το ενυδρειο ;)

Νικολα το στησιμο ειναι για σεμιναριο.καταπληκτικο.πολλα μπραβο για το κοπο σου και το μερακι σου.

σου ευχομαι ολοψυχα το ενυδρειο να γινει δασος,να εισαι καλα και να το χαιρεσαι

ειμαι πολυ χαρουμενος που παρολο τη διαλυση του ενυδρειου μου ενα κομματι του θα συνεχιζει να υφισταται μεσα απο το δικο σου.

μπραβο νικο! :bigemo_harabe_net-64:

πολυ ωραιες οι αλλαγες!

ξεμπουκωσε το ενυδρειο.

το φωτιστικο μηπως να το σηκωσεις λιγο να απλωσει το φως?

μπραβο νικο! :bigemo_harabe_net-64:

πολυ ωραιες οι αλλαγες!

ξεμπουκωσε το ενυδρειο.

το φωτιστικο μηπως να το σηκωσεις λιγο να απλωσει το φως?

και αλλο φιλε ειναι 20 ποντους περιπου.

Ωραιος ο Νικος...

1 παρατηρηση μονο..... Βγαλε την πολυθρονα απο το ενυδρειο ;)

την εχω για την σαλιαρα :bigemo_harabe_net-76:

Νικολα το στησιμο ειναι για σεμιναριο.καταπληκτικο.πολλα μπραβο για το κοπο σου και το μερακι σου.

σου ευχομαι ολοψυχα το ενυδρειο να γινει δασος,να εισαι καλα και να το χαιρεσαι

ειμαι πολυ χαρουμενος που παρολο τη διαλυση του ενυδρειου μου ενα κομματι του θα συνεχιζει να υφισταται μεσα απο το δικο σου.

Κωστα μου να εισαι καλα και οτι θες μου λες και μην ξεχνας μπορα ειναι θα περασει......

(edited)

Κωστα μου να εισαι καλα και οτι θες μου λες και μην ξεχνας μπορα ειναι θα περασει......

να σαι καλα και εσυ Νικολα.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ

Νίκο πολυ όμορφο φίλε να το χαίρεσαι

και αλλο φιλε ειναι 20 ποντους περιπου.

20 ποντους απο την επιφανεια του νερου νικο?

εαν ειναι ετσι ειναι λιγοι ;)

Νικολα πολυ ομορφο το αποτελεσμα φιλε μου!!!!

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από salamander
      Ξεκινάω και εγώ το ταξίδι μετά από αρκετά χρόνια αποχής και υπομονής. Οι λόγοι αρκετοί και διάφοροι, αλλά να που ήρθε η ώρα. Η αρχική ιδέα υπήρχε αρκετά χρόνια πριν, οπότε από την θεωρία ήρθε η ώρα να περάσει στην πράξη. Ποια είναι η ιδέα όμως?  Ένα μεγάλο ενυδρείο στημένο με τρόπο όσο το δυνατόν ποιο φυσικό χωρίς να σε σκλαβώνει (όσο είναι εφικτό) .  Όλα αυτά θα τα δούμε στην πορεία όμως γιατί υπάρχει αρκετός δρόμος...Αααα και υπομονή...

Θα ξεκινήσω με την βάση η οποία έχει περίπου 2 μήνες που την τελείωσα. Χρησιμοποίησα 5ρι κοιλοδοκό, και 8 ποδαράκια. Διαστάσεις 200μx70πx85υ.

Αυτά για την ώρα παιδιά...

• Από fishbone!
      Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!
      Ελπίζω το 2015 να μας φέρει ευτυχία σε εμάς και τις οικογένειες μας και πάνω απ όλα υγεία!
      Αφού έκλεισα περίπου 2 χρόνια στη θάλασσα και όπως ολοι ξέρουμε το μικρόβιο δεν φεύγει είπα να περάσω στο επόμενο στάδιο και
      εγώ!
      Λίγο πριν κλείσει η χρονιά το παλιό αυτοσχέδιο ενυδρείο των 250λτ έκλεισε τον κύκλο του μετά απο 7 περίπου χρόνια χαράς,
      δημιουργίας και πειραματισμου !!!
      Τη θέση του πήρε μια γυάλα διαστάσεων 150-45-60 περίπου 400λτ!
      Το ενυδρείο κωλύθηκε στο σπίτι μου απο επαγγελματία γνωστού ενυδρειακου μαγαζιού (οι περισσότεροι θα καταλαβεται από ποιο)!

Ο λόγος που δεν το έφτιαξα μόνος μου ειναι οτι η ταλαιπωρία και το οπτικό αποτέλεσμα ηταν δυσανάλογα του κόστους!
      Η μετακόμιση ξεκίνησε πριν κανα μήνα κάνοντας μπάχαλο το σπίτι παραληλα με αλλες οικοδομικές εργασίες!

Το περίεργο ειναι οτι η γυναίκα μου δεν με χώρισε ακόμα (βλέπεται Άγιες Μέρες )
      Η θέση του είναι η ιδια με το παλιό (εντοιχισμένο με πρόσβαση μονο απο την μια πλευρά)

και απο πίσω!

Η παρουσίαση θα γίνεται σταδιακά ώστε να γίνονται παρατηρήσεις και διορθώσεις!
      Άντε καλή μας αρχή !
      Φιλικά
      Διονύσης
    • Από bbetta
      Ψάχνοντας σε παλιά θέματα, δεν βρήκα κάποιο όπου συγκεντρωμένα να βρίσκουμε διάφορες απόψεις για το τάισμα των ψαριών στα θαλασσινά ενυδρεία μας.
      Προφανώς, όλα τα ψάρια δεν έχουν τις ίδιες διατροφικές απαιτήσεις και προτιμήσεις, όμως οι διαφορετικές γνώμες που θα ακουστούν μπορούν να βοηθήσουν.

Θέτω λοιπόν το ερώτημα:
      Τι ταΐζετε τα  ψαράκια σας(ποιες ξηρές, κατεψυγμένες, ζωντανές);
      Κάθε πότε;
      Πόσο; 

Σε ένα ενυδρείο Reef (ή και FOWLR) υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να λάβουμε υπόψην, όπως να μην ρυπαίνουμε το νερό με τα υπερβολικά ταΐσματα ανεβάζοντας NO3 και PO4, να είναι ικανοποιημένα τα ψάρια μας, τα κοράλλια μας αλλά και να μην είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο και κουραστικό για εμάς. 
      Που βρίσκεται λοιπόν, την χρυσή τομή και από τι παράγοντες εξαρτάται κατά την γνώμη σας;

Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας!

• Από xwriatis
      Καλημερα κ απο εμενα με λένε Χρήστο κ ειναι η πρώτη μου φορα που θα γράψω στην θαλασσινή ενότητα! Όπως λέει κ ο τίτλος η κοπέλας μου θελει ενα reef !! Τυχερός άτυχος ? Θα δείξει η πορεία... για την ιστορία, πηγαμε να παρουμε απο πετ ενυδρειακο βαμβάκι κ έπεσε το μάτι της στα θαλασσινά,τα Κοραλία τα ψαράκια τον Νέμο κ την ντορη κ ετσι με έπεισε να αρχίζω για σκέψεις περί θάλασσα (αλλο που δε θελω κ εγω σαν ψαροντουφεκάς που ειμαι..) θα μου πεις κανε Μεσογειακό αλλα πιστέψτε με την βλεπω την μεσογεια αρκετά συχνά  Στο θέμα μας τωρα, το ολο εγχείρημα θα παρει κάποιο χρόνο έως κ αρκετό μπορω να πω, πρεπει να κατσω να διαβάσω λιγο για το Reef , να αρχίσω να μαζεύω κ εξοπλισμό κ γενικά να κανω μια προσαρμογή απο το γλυκό στο θαλασσινό. Εδω να πω οτι θα παμε για εύκολα πραγματα κ lps , οχι σκληρά Κοραλία . 
         Λοιπον εχω το rio 240, με το γνωστό φωτιστικό της εταιρίας, κ εχω εναν κυκλοφοριτη sun sun με 3000lt , επίσης υπάρχει θερμοστάτης κ ανεμιστηράκια πανω σε stc1000 καθώς κ μια λεντοταινια rgb ( moonlight??)  

Ας τα παρουμε με την σειρά, σκέφτομαι για σκιμμερ το deltec 300, δε με παίρνει χώρος για sump, υπάρχει κ εξ φίλτρο αν χρειαστεί να τοποθετηθεί (και δεν τα χωράει το σκιμμερ )άνθρακας αντιφωσφορος.

Θα χρειαστώ εναν ακομα κυκλοφοριτη σιγουρα ,  6000lt? Εναν  ακομα sun sun ?θα προτιμούσα κινέζους λόγου κόστους κ μονο.

Για αλατι σκέφτομαι tropic Marine reef. 

Θα εφοδιαστώ κ με τα τεστ mg, kh , ca, no3 κάποιο αλλο που ξεχνώ; 

Λογικα κ μια αντίστροφη όσμωση θα μπει στο προγράμμα.

Απο ζουμιά κ τετοια δεν εχω ιδεα οποτε θα ήθελα τα φώτα σας  ..

ποσά κιλα βράχο θα χρειαστώ ? Κ ποσά ζωντανό? Δεν εχω ιδεα καθόλου.. ειναι καλυτερα να ξεκινήσω με νεκρό κ special blend ? Η απλα να παρω αρκετό νεκρό κ απλα να τον μπόλιασω με ζωντανό ? Αραγωνιτη χοντρό κόκκο ? 

Αφησα στο τελος τον φωτισμό... δύσκολο κομμάτι απ οτι διαβάζω...πολυ δύσκολο. Για πείτε βρε παιδια εσείς οι πιο έμπειροι, να βρω να κανω καμια πατέντα στο ήδη υπάρχων να βαλω μια ακομα λάμπα ή δυο? Κ θα ειμαι κομπλε για αυτα που ζήτω? Ή να παω σε καμια κατασκευή λεντ ? Με : 
      10 χ 10000
      4 χ 20000
      3 χ 6500
      Μπλε 
       26 χ 460-470 mm 
       8x 440-450

3χ full spectrum 
      2 x uv ?
       56 led 3w ...

Τι ειναι πιο εύκολο ? Κ με ποια θα εχω πιο σωστή ανάπτυξη ?
      Αν δεν παω σε λεντ τι λάμπες τ5 προτείνεται ? 

Εμπλεξα με τα αλάτια...:)  
    • Από Force
      Εδώ θα σας παρουσιάζω την εξέλιξη του ενυδρείου, μιας και στο προηγούμενο θέμα πολλές φωτογραφίες έχουν ακυρωθεί λόγω photobucket 
      Λοιπόν, η τελευταία προσθήκη ο Jack είναι πολύ δύσκολος συγκάτοικος, ελάχιστα ψάρια πιστεύω ότι μπορούν να συγκατοικήσουν μαζί του, δεν ήθελε πολλές μέρες για να κάνει το ενυδρείο δικό του, έτσι έχει ξεκινήσει μια αναπροσαρμογή των κατοίκων, και πιστεύω θα ολοκληρωθεί μέχρι τον άλλο μήνα. Τα cichla temensis θα φύγουν μια και δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα μαζί του, το kelberi δείχνει να μπορεί να τον κάνει καλά μέχρι στιγμής, Τα μόνα ψάρια που φοβάται o JACK είναι ο λύκος και ο Pleco  (αυτοί οι pleco είναι απίστευτοι), το Gar δεν το ενοχλεί καθόλου.
      Ένα μικρό Video από το ενυδρείο, μην τον βλέπετε ήσυχο εδώ δεν είναι έτσι όλες τις ώρες,
      Όταν ο λύκος κυκλοφορεί δεν περνάει κανένα ψάρι δίπλα του  

• Από mihalis19
      Γεια σας παιδιά. Είμαι νέος στο forum εδώ. 
      Θα ήθελα γνώμες - ιδέες  για το τι ψαράκια μπορώ να βάλω σε reef tank εκτός από ocellaris ή percula που θα βάλω σίγουρα. 

Στοιχεία δικά μου και του ενυδρείου:
      Εμπειρία σε ενυδρεία: Έχω γενικές βασικές γνώσεις κυρίως αλλά συνεχώς εμπλουτίζονται.  Έχω στήσει και 1-2 φορές 20λτ ενυδρείο γλυκού νερού. Λίγο καιρό γύρισα το ίδιο ενυδρείο σε 
      θαλασσινό με αραγωνίτη, ζωντανό βράχο,  clownfish και dαmsel. Το κράτησα για 2 χρόνια περίπου μέχρι που μετά από καιρό πέθαναν τα ψαράκια ένα ένα οπότε το άφησα. 

Πλέον στο καινούργιο σπίτι που είμαι είπα να δοκιμάσω πάλι την τύχη μου ( και των ψαριών) με ένα yuwel rio 125 σε βάση yuwel. 
      Ο άνθρωπος που με εξυπηρετεί στο κατάστημα έχει τρομερές γνώσεις και με έχει βοηθήσει πολύ να θυμηθώ ή να μάθω νέα πράγματα. (μπορεί να είναι και στο foum).

To Ενυδρείο τρέχει από τις 18/8 σχεδόν 3 βδομάδες,  με αραγωνίτη, 4-6 κιλά ζωντανό κουραρισμένο βράχο και 1 κυκλοφορητή   aquael 2600   Και  το φίλτρο της yuwel.
      Χθες πρόσθεσα 6 κιλά ακόμα βράχου.
      Σήμερα θα προσθέσω το skimmer Που πήρα της yuwel και ένα κυκλοφορητή ακόμα ίδιο με τον παραπάνω. 
      Εννοείται θέλω ακόμα να το αφήσω να τρέξει λίγο ακόμα μετά τις τελευταίες αλλαγές και αμέσως μετά να προσθέσω τα πρώτα ψαράκια.
      Θα ήθελα να είναι ocellaris ή percula σε ζεύγος.
      Μελλοντικά έχω σκοπό να προσθέσω ανεμώνες και κοράλια

Ερωτήσεις:  
      1) Πόσα ζεύγη clownfish μπορώ να βάλω? πχ ocellaris και black percula γίνεται? ή πρέπει να βάλω μόνο 1 ζέυγος?
      2) Ποια άλλη πρόταση θα μου κάνατε εκτός από damsel που είναι απίστευτα σπαστικά.
      3) Από ασπόνδυλα τι μπορώ να βάλω και πότε χρονικά? Έχω βρει αυτό Calcinus Elegans το καβουράκι αν δεν κάνω λάθος το οποίο είναι τρομερό 

Κάθε γνώμη συμβουλή δεκτή
      Ευχαριστώ

Important Information

Πολιτική απορρήτου και Όροι χρήσης