Jump to content

Ρατσες Αμφοιβιας Χελωνας


Recommended Posts

Παιδια γεια σας και παλι. Η απορια μου ειναι στο ποσα ειδη αμφοιβιας χελωνας υπαρχουν και κατα ποσο μπορουμε να βρουμε στο εμποριο. Εχω δει ανα καιρους χελωνα με ασπρο καβουκι παραδειγμα. Απλα ροταω ετσι για να μην μενουμε μονο σε ενα ειδος. Αν και εχω 2 χελωνες απο την κλασικη ρατσα και δεν θα τις αλαζα με καμια αλλη γιατη εχουν γινει ο ποιο καλοι φιλοι μου. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΕΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη υπαρχουν πολλα ειδη,εκτος απο τα τρεια γνωστα που εμπορευοντε κατα κυριο λογο στα καταστηματα (t.s. scripta,t.s. troosti,t.s. elegans).Κατα καιρους σε διαφορα πετ σοπ της Αθηνας εχω βρει και την soft shell terrapin, και σε ενα ακομα ποιο εξιδηκευμενο καταστημα την macrocelys temminkii, την chelydra serpentina και μια αρκετα πιο σπανια την mata mata (chelus fimbriata).Δες εδω μια λίστα με παρα πολλα ειδη

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα!!αγόρασα μια χελωνα πριν 20 μέρες είναι με μαύρο καβούκι και δεν βρίσκω την φάτσα της..έχω άλλες 2 χελωνες t.s. scripta  και βλέπω ότι δεν συμπαθούν το νέο μέλος.. 

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να ψάξεις λίγο παραπάνω ως προς το τι χρειάζονται τα χελωνάκια , η χελωνιερα δεν είναι κατάλληλο μέρος για αυτά. Επίσης τα χελωνάκια είναι μοναχικά και κυριαρχικά ζώα , καλύτερα να χωρίσεις το νέο μέλος όπως και αργότερα μπορεί να χρειαστεί και τα δυο T.S elegance. Το νέο μέλος είναι mauremys reevesii. Ένας υπεύθυνος κάτοχος ζώου πρώτα ψάχνει πως λένε το ζώο τι συνθήκες χρειάζεται και ύστερα το παίρνει (η ρωτάει το πετ τέλος πάντω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης γνώμη μπυ είναι να βγει το πετραδάκι καθώς μπορεί να το καταπιούν αλλά θα είναι και πιο υγιεινό για αυτές καθώς η χελωνιερα θα καθαρίζεται πιο εύκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Ειρήνη Σκλαβούνου έγραψε:

Θα σε συμβούλευα να ψάξεις λίγο παραπάνω ως προς το τι χρειάζονται τα χελωνάκια , η χελωνιερα δεν είναι κατάλληλο μέρος για αυτά. Επίσης τα χελωνάκια είναι μοναχικά και κυριαρχικά ζώα , καλύτερα να χωρίσεις το νέο μέλος όπως και αργότερα μπορεί να χρειαστεί και τα δυο T.S elegance. Το νέο μέλος είναι mauremys reevesii. Ένας υπεύθυνος κάτοχος ζώου πρώτα ψάχνει πως λένε το ζώο τι συνθήκες χρειάζεται και ύστερα το παίρνει (η ρωτάει το πετ τέλος πάντω)

Στα πετ σιτυ στο ιλιον πήγα και πήρα το νέο μέλος.. Δεν ήξεραν τι ράτσα είναι και πήγα και σε άλλα πετ σιτυ αλλά δεν ήξεραν..έχω παραγγείλει γυάλα ειδική για χελωνάκια..Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Stravoke έγραψε:

Στα πετ σιτυ στο ιλιον πήγα και πήρα το νέο μέλος.. Δεν ήξεραν τι ράτσα είναι και πήγα και σε άλλα πετ σιτυ αλλά δεν ήξεραν..έχω παραγγείλει γυάλα ειδική για χελωνάκια..Ευχαριστώ πολυ

Πολύ φοβάμαι ότι αργότερα θα χρειαστούν παραπάνω από μια «γυάλες»..

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2018 at 6:29 ΜΜ, το μέλος Stravoke έγραψε:

received_220999272038009.jpeg

Μπορείς να μας πεις διαστάσεις εκεί που έχεις τα χελωνάκια?? Και πόσο καιρό είναι εκει??

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος Ειρήνη Σκλαβούνου έγραψε:

Πολύ φοβάμαι ότι αργότερα θα χρειαστούν παραπάνω από μια «γυάλες»..

Ακριβώς αυτο..

 

Φίλε @Stravoke δες καποια άρθρα εδώ στο aquazone να δεις πώς τα συντηρούν τα χελωνάκια και τι διαστάσεις έχουν οι ¨χελωνιέρες¨ ;) 

Link to comment
Share on other sites

40×30×10cm είναι η χελωνιέρα..τις 2 t.s. scripta τις έχω 2 μήνες και το νέο μέλος κοντεύει στον μήνα.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Stravoke έγραψε:

40×30×10cm είναι η χελωνιέρα..τις 2 t.s. scripta τις έχω 2 μήνες και το νέο μέλος κοντεύει στον μήνα.. 

 

Προς το παρον είναι οκ, αλλά έχεςι δει τελικό μέγεθος των χελωνών που έχεις??

Link to comment
Share on other sites

Για τις πρώτες δύο ναι για την νέα τώρα θα ψαχτω..σκεφτόμουν  σιγά σιγά να τους μεγαλώνω τον χώρο..Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια γυάλα..

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι πρέπει να τα χωρίσω?Γιατί το νέο μέλος είναι κάπως φοβισμένο..Και γενικά δεν ασχολουνται πολύ μεταξύ τους..μπορει να θέλει και τον χρόνο του βέβαια..αλλά στο ίντερνετ δεν βρίσκω πολλά πράγματα για το mauremys reevesii

Link to comment
Share on other sites

Λάμπες σωστή τροφή κλπ υπάρχουν; Αυτά είναι τα βασικά σε αυτή την ηλικία για να μεγαλώσουν σωστά , απλά σίγουρα αν θπαρχουμ σωστές συνθηκες και μεγαλώσουν γρήγορα θα χρειαστείς πάλι αλλαγή ενυδρείου. Εγώ προσωπικά πιστεύω καλύτερα κάτι μεγαλύτερο από την αρχή παρά κάθε τόσο αλλαγή , πιο ακριβά βγαίνει. Γνώμη μου καλύτερα ένα πολύ μεγάλο πλαστικό δοχείο από τζαμπο ικεα κλπ για τον πρώτο χρόνο και μετά ένα μεγάλο ενυδρείο μεταχειρισμένο για τα επόμενα χρόνια . Τα βασικά σε αυτή την ηλικία είναι η διατροφή και οι λάμπες.γενικα οι T.S λόγου του μεγέθους που φτάνουν θέλουν γύρω στα 300 λίτρα ενυδρείο.αλλα και 200 πχ να είναι δε θα υπάρχει πρόβλημα (όσο αγορά την ανάπτυξη). Όπως σου είπα αργότερα μπορεί να γίνουν επιθετικές μεταξυ τους και να πρέπει να τις χωρίσεις. Καλό θα ήταν να μη μπλέκεις διαφορετικά είδη μετάξι τους.Μπες σε κάποια σχετική ομάδα μήπως σε βοηθήσουν, δεν έχω γνώσεις για αυτό το είδος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!Έχω λαμπα uvb και έχω πάρει γαρίδες και μπάρες με 40% πρωτεΐνη..Επίσης Ρίχνω στο νερο βιταμίνες και αντιχλωριο όπως λέγεται και το ασβέστιο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...