Jump to content

Νέος Στα Αλάτια....


chavales

Recommended Posts

Είπα και εγώ να ξεκινήσω σιγά σιγά σε καιρό κρίσης να φτιάχνω το reefακι μου. Απο ένα 60lt γλυκό έφτιαξα ένα λίγο μεγαλύτερο 62x53x35 ύψος 115lt καθαρό. Θα μου πεις τώρα καλά αφού έκανες την κίνηση να φτιάξεις, γιατί δεν έκανες ένα μεγαλύτερο 300-400lt ? Το πρόβλημα είναι η γυναίκα μου, η οποία μου έθεσε τον όρο: ή σε αυτήν την εσοχή στο σαλόνι (θα βάλω αργότερα φωτό και θα καταλάβεις) ή τίποτα....... :bigemo_harabe_net-88: Οπότε καταλαβαίνεις ότι ο περιορισμός είναι μεγάλος και απλά συμβιβάστηκα σε αυτά τα λίτρα για να μπορώ να χαρώ την μαγεία του υφάλου.

Να κάνω μια μικρή παρουσίαση πριν την κανονική, του εξοπλισμού:

Skimmer Tunze 9002 nano

2 κυκλοφορητές sunsun 3000lt ο καθένας

χημικό εξωτερικό φίλτρο Eheim 2211 που αυτή τι στιγμή έχει μέσα μόνο Kent carbon και ενυδριακό βαμβάκι (μετά θα βγει) για να μου τραβήξει την θολούρα του αραγωνίτη.

Αραγωνίτης 18kg ζωντανός της CaribSea πολύ ψιλής κοκομετρίας.

Λάμπα Uv 5w (κλειστή προς το παρών)

Και από φωτισμό 2 Τ5 ATI 24w μια άσπρη και μία ακτινική. ίσως είναι λίγες, αλλά η στήλη του νερού είναι καθαρή 26εκ. και οι λάμπες είναι 4εκ. πιο πάνω. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα μπορώ να φιλοξενήσω καμιά ανεμώνη αργότερα, έεεεεε?

Τώρα έχω μερικά προβληματάκια και θέλω τα φώτα σας.

1: Έβαλα το αλάτι (Red Sea Coral Pro 1023 αλατότητα) να διαλυθεί μέσα στο ενυδρείο και μου τα έκανε όλα άσπρα, από τζάμια μέχρι κυκλοφορητές και skimmer. αυτό γιατί? Μήπως έπρεπε να το διαλύσω πρώτα αλλού και μετά να το ρίξω στο ενυδρείο?

2: Από το Σάββατο το πρωί έχω βάλει τον αραγωνίτη και δεν λέει να ξεθολώσει. Οι κυκλοφορητές κοιτάνε ψηλά για να μην σηκώνουν τον αραγωνίτη και το skimmer δουλεύει μια χαρά. Τι να κάνω για να ξεθολώσει και να μπορώ να δω που να βάλω τον βράχο? (δεν τον έχω αγοράσει ακόμα, περιμένω να ξεθολώσει!!!)

Αυτά, ελπίζω να μην σας ζάλισα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

είχα το ίδιο θέμα με το ίδιο αλάτι και μετά απο λίγες ώρες εξαφανίστηκε η θολούρα καθώς και τα διάφορα γκατζετάκια του ενυδρείου τα ανέλαβαν οι trochus snail,επίσης η πολύ ψιλή κοκομετρία της άμμου έπαιξε τον μεγαλύτερο ρόλο στην θολούρα,θα έπρεπε να την ξεπλύνεις με άλλο θαλασσινό νερό πρώτα για να φύγει η κάπως τσιμέντωση που δημιουργεί!απλά τώρα περιμένεις και τα τζάμια σου μπορείς να τα καθαρίσεις με ένα μαγνητάκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν τρεις εβδομάδες μπήκαν τα 10kg ζωντανού βράχου και περιμένω για την ωρίμανση του συστήματος ώστε να αρχίσουν σιγά σιγά να μπαίνουν και οι πρώτοι κάτοικοι.

Έχω εφαρμόσει τον τρόπο στρωσίματος με ανοιχτά τα φώτα από την πρώτη μέρα με πλήρη φωτοπερίοδο. Γι' αυτό και οι άλγες από τόσο νωρίς.

Θέλει περισσότερο καιρό να στρώσει και ότι είναι να βγάλει ο βράχος θα το βγάλει τώρα, χωρίς πολλά ξεσπάσματα αργότερα.

Από τιμές:

Αλατότητα: 1025

PH: 8.5

KH: 6.1 αρκετά χαμηλό (τι να κάνω?)

NH3: 0.75mg

NO2: 0.3mg

PO4: 0

Να και μερικές photos του στησίματος:

IMG_0201.jpg

IMG_0200.jpg

IMG_0199.jpg

IMG_0198.jpg

IMG_0197.jpg

IMG_0196.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν μου άρεσε το στήσιμο του βράχου... πολύ δημιουργικό και με αρκετές θέσεις για ζωντανά.

Είναι μια μικρογραφία ενός φυσικού συστήματος !!!

Στις απορίες σου τώρα

1: Έβαλα το αλάτι (Red Sea Coral Pro 1023 αλατότητα) να διαλυθεί μέσα στο ενυδρείο και μου τα έκανε όλα άσπρα, από τζάμια μέχρι κυκλοφορητές και skimmer. αυτό γιατί? Μήπως έπρεπε να το διαλύσω πρώτα αλλού και μετά να το ρίξω στο ενυδρείο?

Πρώτα διαλύεις το αλάτι σ ένα δοχείο και μετά από 24 ώρες το βάζεις στο ενυδρείο.

Το συγκεκριμένο αλάτι αποκλείεται να σου έδωσε ΚΗ 6.1..... πιθανότατα να μέτρησες λάθος ή να είναι προβληματικό το τεστ. Με τι τεστ μετράς?

Αυτό το αλάτι έχει πολύ υψηλότερες τιμές απ αυτές που δίνει ο ίδιος ο κατασκευαστής, φτάνοντας ακόμη και το 14dKH

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.....

Ναι για το αλάτι το κατάλαβα μετά ότι έπρεπε να το κάνω έτσι.

Το test είναι της Salifert με ημ. λήξης 09/2016

Με έχει μπερδέψει λίγο να σου πω την αλήθεια η όλη διαδικασία μετρήματος.

Με την σύριγγα του 1ml μου δείχνει το έμβολο 0.6ml μαζί με τον αέρα μέχρι να αλλάξει το χρώμα στο δοχείο και να γίνει ροζ.

Σε αντιστιχεία με το πινακάκι είναι 6.1το KH. :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά στις οδηγίες χρήσης μήπως και δεν έκανες κάτι καλά....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40045 (πρόσεξε διότι υπάρχουν δύο διαφορετικές εκδόσεις, αλλά το πιθανότερο είναι να έχεις την νέα)

Θα σου πρότεινα να το μετρήσεις και με το τεστ κάποιο φίλου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο του βράχου!

Είναι από τα σχέδια που μου αρέσουν.

Μια ερώτηση μόνο.Τα δυο βραχάκια επάνω και αριστερά που φαίνονται ότι είναι στον αέρα,πως τα έπιασες;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το link πολύ χρήσιμο.

Τελικά έχω το νέο test και το ξαναέκανα βήμα βήμα, αλλά πάλι το πιστόνι έδειξε 0.6ml. δηλαδή 6.1 dKH

Μήπως πρέπει να κοιτάξω και κάποια άλλη παράμετρο που μπορεί να είναι χαμηλά και να επηρεάζει το KH?

Link to comment
Share on other sites

ξανατσεκαρε το.αυτο το αλατι οι πιο πολλοι δεν το δουλευουμε γιατι το κεχα(και οχι μονο) τα εχει στο υπερπεραν....

Link to comment
Share on other sites

Ok θα το τσεκάρω και με κάποιο άλλο test και θα σας πώ.

Κάτι άλλο, σαλιγκάρια και ερημίτες πότε μπορώ να ξεκινήσω να βάζω και από πόσα το καθένα για τα λίτρα μου?

Link to comment
Share on other sites

οταν οι μετρησεις αμμωνιας,νιτρωδων παραμεινουν μηδενικες για καποιο καιρο.και παραλληλα δεις νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, οπότε κανουμε υπομονή.

Φιλε mail78 το βραχακι πανω πανω το σφηνωσα σε μια τρύπα και το κολλησα με κολλά της tunz οπως και το κατω.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο το στήσιμο, καλή αρχή και να το χαρείς γεμάτο κοράλια !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και την άμεση ανταπόκριση... :bigemo_harabe_net-64:

Σημερινές μετρήσεις:

Αλατότητα: 1023.5

Θερμοκρασία: 26.6

PH: 8.5

KH: 6.4

PO4: 0

Mg: 1260

No2: 0

NH3: 0

Πέρα από το KH το οποίο πρέπει να το ελέγξω και με κάποιο άλλο test αλλά και να το ανεβάσω,

από μετρήσεις πώς είμαι?

Mg 1260?

Αλατότητα πρέπει να την ανεβάσω ποιο ψηλά? Αν θα ανέβει η αλατότητα θα ανέβει και το KH?

Link to comment
Share on other sites

ναι παντην αργα-αργα στο 1025.

για ασβεστιο μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το στήσιμο σου πανέμορφο!!

Η αλατότητα δεν ανεβάζει το kh .

Για να ανεβάσεις το kh θες κάποιο συμπλήρωμα οπως seachem builder ή σόδα,αλλα καλυτερα να το επαληθευσεις πρώτα.

Βλέπω στις μετρήσεις σου οτι μηδενίστηκαν αμμωνία και νιτρώδη,αλλα δε βλέπω τεστ για νιτρικά (No3). Αν δεν εχεις πρέπει να το προμηθευτείς άμεσα και όταν πέσουν τα νιτρικά σου κάτω από 20 μπορείς να ξεκινήσεις το στοκαρισμα πολύ αργά.

Πιθανόν και να μετρήσεις νιτρικά 0 αλλα μην ξεγελιεσε από αυτό αν εχεις αλγες.Αν εχεις αλγες φωσφορικα και νιτρικά ειναι μάταιο να μετράς. Αν όντος συμβαίνει αυτό τότε κάνε τακτικές αλλαγές νερού (10% εβδομαδιαίες) και αντιφωσφορο κάποιο καλό και επώνυμο GFO πχ aqualight aquaphos.

Σου εύχομαι να το δεις τούμπανο... :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το στησιμο φιλε να το δεις οπως το εχεις φανταστει και ακομα καλητερο.Με πια κολα κολησες τα βραχια;και μηπως ξερεις αν μπορεις να την δουλεψεις μεσα στο νερο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ..... Εύχομαι το ίδιο και σε όλους σας εδώ στο forum.

Χρησιμοποίησα την κόλλα της Tunze coral fix είναι δύο συστατικών.

Ναι μπορείς να την δουλέψεις μέσα στο νερό αλλά θέλει πρώτα να την πλάσεις και μετά να την ξεπλύνεις καλά σε καθαρό νερό γιατί πετάει πολύ πράμα. Την πρώτη φορά πήγα να κολλήσω επιτόπου μέσα στο ενυδρείο και σε λίγα λεπτά θόλωσαν τα πάντα και δεν έβλεπα που έπρεπε να στήσω τον βράχο και αναγκάστηκα να τον ξεκολλήσω μέχρι να καθαρίσει το νερό.

Αν θέλεις πάντως να κάνεις κανένα περίεργο κρέμασμα, θα χρειαστείς οπωσδήποτε κάποιο στήριγμα από κάτω ή ακόμα καλύτερα να βάλεις κάποιο δεματικό...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος......

Προσπάθησα να φτιάξω δικιά μου αναπλήρωση με φλοτεράκια που αγόρασα από ebay. Πήρα 6, αλλά και τα 6 στη δοκιμή κόλλαγαν μετά από λίγες επαναλήψεις και έμεναν ανοιχτά, με αποτέλεσμα να μην τα χρησιμοποιήσω.

Τι μπορώ να κάνω για την αναπλήρωση? Υπάρχει κάτι αξιόπιστο και παράλληλα οικονομικό?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στα αλατια

φοβερο aquascape εχεις κανεις!!!

Για την αναπληρωση θα σου προτεινα να παρεις καποια αξιοπιστη ωστε να μην εχεις μελλοντικα προβληματα........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από ενάμιση μήνα, καθώς το ενυδρείο είχε αρχίσει να γίνεται λιβάδι, έβαλα τον πρώτο κάτοικο, ένα μικρό Yellow Tang....

Από την επόμενη ημέρα κιόλας άρχησε να τρώει κανονικά και να τσιμπολογάει από τα βράχια.

Ακόμα τροφή δεν του έχω βάλει, γιατί περιμένω να μου καθαρίσει λίγο το ενυδρείο απο τις άλγες και μετά σιγά σιγά θα αρχίσω και με τροφή.

Εχει κάνει πολύ καλή δουλειά πάντως εδώ και 2 μέρες που το έχω!!!

Αν παρατηρήσεται έχει ένα μικρό σαν σπυράκι στο μεγάλο επάνω πτερύγιο, αυτό είναι ick; Το σώμα του πάντως είναι πεντακάθαρο χωρίς κανένα σιμάδι ή εξόγκωμα.

Απλά ειναι αρκετά φοβιτσιάρης και με το που αντιληφθεί κίνηση στα 3 μέτρα από το ενυδρείο, κρύβεται!!

IMG_0115.jpg

IMG_0147.jpg

IMG_0142.jpg

IMG_0123.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! δεν πρεπει να ειναι ick φενεται να ειναι καποιο σημαδι του ψαριου αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι ποιο εμπειροι! οταν το πηρες θυμασαι αν δεν το ειχε το σημαδι? πολυ πρασιναδα μηπως αναβεις πολες ωρες το φωτισμο σου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σημάδι το ειχε απο την πρωτη μερα που το πήρα.

Όσο για την αλγη, εχω ξεκινησει το στρωσιμο του ενυδρείο με full φώτα απο την πρωτη ημέρα με 10 ώρες.

Τωρα σιγα σιγα αρχίζουν να φεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μετά το στρώσιμο βάζουμε κανένα μικρό και φτηνό ψαράκι να δούμε πως θα πάει.Οι χαβανέζοι είναι ντροπαλοί και στρεσάρονται έυκολα.Για τις άλγες σου βοήθησαν και οι λάμπες που είναι καινούργιες? Είναι απολύτως φυσιολογικό για νέο ενυδρείο.Υπομονή και μέτρησε φωσφορικά-νιτρικά να δείς που είσαι.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...