Jump to content

Λαμπα Σε Χελωνακια


Recommended Posts

γεια σας !!!

εχω ενα χελωνακι εδω και κατι μηνες και ψαχνω μια καλη και οικονομικη(τουλαχιστον οσο γινεται) λαμπα.

-μπορειτε να μου προτεινετε μερικες ?

-εφοσον εχω μικρη χελωνα θα πρεπει να εχει και λιγα watt?

-πρεπει να παρω 2 λαμπες, δηλαδη μια για θερμοτητα και μια που αντικαθηστα τον ηλιο ?

-μπαινουν και σε κανονικο πορτατιφ ?

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις...

Link to comment
Share on other sites

zoomed daylight 40w

μπενει σε κανονικο πορτατιφ εγω την εχω στο πορτατιφ του γραφιου μου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Ρίξε μια ματιά εδώ που έχουν αναλυθεί κάποια πράματα για τις λάμπες και ότι απορία έχεις,εδώ είμαστε να την συζητήσουμε

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ !

το εχω διαβασει αυτο αλλα θα το ξαναδω.ελπιζω να κανω την σωστη επιλογη.

ευχωραστω για τον χρονο σας

η λαμπα που μου προτεινες εκπεμπει uv-a, uv-b ?

ειναι για ερπετα ?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εμεις στα ερπετα θελουμε κατα κυριο λογο την uvb ακτινοβολια....οποτε προσανατολισου σε μια με uvb,οσο ποιο λευκη γινετε η και ακομα να σκευτεις την τοποθετιση 2 λαμπων (μια τ8 για uvb ακτινοβολια και μια βιδωτη για θερμανση)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.

εγω σκεφτομαι για την exo terra repti glo compact(συμπαγης λαμπτηρας φθορισμου 13watt)

και για θερμανση exo terra infrared heat lamp(λαμπα θερμοτητας με υπερυθρη ακτινιβιλια 75 watt)

τι γνωμη εχετε για αυτες ?στα πετ σοπ που ρωτησα δεν εχουν (και δεν χρειαζονται λενε) οποτε θα τις παραγγειλω.

Link to comment
Share on other sites

Στα πετ σοπ που ρώτησες δεν τις είχαν και λες να παραγγείλεις...Στα πετ των μεγάλων πόλεων έκανες ένα τηλ???Τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα τις έχω βρεί σε πολλά μαγαζιά...Και είναι αναγαίες για τους λόγους που έχουμε αναφέρει (καλύτερη απορρόφηση ασβεστίου από τον σκελετό και παραγωγή βιταμίνης D3)

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

θα τις παραγγειλω μεσω ενος πετ σοπ της περιοχης μου δηλαδη επειδη δεν ειχαν θα παραγγειλουν.

αυτες οι λαμπες που εγραψα παραπανω ειναι καλες ? ή να προτειμησω καμια αλλη ?

(συγνωμη που δεν απαντω συντομα αλλα ειναι και οι εξετασεις..)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα επιλογη,απλα προσεξε η repti glo να ειναι η 5%uvb αυτη με τα πρασινα γραματα και οχι η 2%

Link to comment
Share on other sites

οκ !

αα και κατι ακομα.

(τωρα ακομα που δεν εχω λαμπα) παρατειρησα οτι βγαινει στο βραχακι συγκεκριμενες ωρες, συνηθως κατα τις 4 το απογευμα.μπορω να την εχω αναμενη εκεινο το διαστημα ?την λαμπα θερμοτητας και το βραδυ ?

Link to comment
Share on other sites

την λαμπα ακτινοβολιας θα την εχεις αναμενη συνεχομενα απο 8-12 ωρες.....την λαμπα θερμανσης μπορεις να την εχεις αναμενη οταν αυτη συνηθηζει να βγαινει εκτος νερου....το βραβυ μπορεις απλα να σκεπασεις με ενα καπακι το ενυδρειο,και να κραταει μια χαμηλοτερη θερμοκρασια (ετσι κι αλλιως πρεπει το βραδυ να εχουμε πτωση της θερμοκρασιας...)

Link to comment
Share on other sites

θα υπαρξει προβλημα εαν τις βαλω σε κανονικο πορτατιφ ?

και καθε ποτε παιρνουμε καινουργια ?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο ναι....τα πρωτα χρονια οταν το εκανα κι εγω αυτο το λαθος,ελιωσε το ντουι,εκανε βραχικυκλωμα και επεσε η ασφαλια....και παντα ολες η αναποδιες σημβαινουν οταν λειπεις απο το σπιτι....

Link to comment
Share on other sites

την ετοιμη λυση,να βρεις το αναλογο χωνι απο τα πετ σοπ που ξερεις οτι δεν προκυτε να λιωσει γιατι ειναι κεραμικο το ντουι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...