Jump to content

Μετασχηματιστής 36watt


Guppy

Recommended Posts

Παιδιά ρώτησα για ηλεκτρονικό μετασχηματιστή 36watt σε ηλεκτρολογικό μαγαζί και μου είπαν 20 ευρώ. Του είπα για 2 λάμπες(Τ8) 15watt. Σε περίπτωση που οι 15άρες δεν χωράνε στο ενυδρείο θα μπορεί ο μετασχηματιστής να ανάψει 2 λάμπες 14watt;;; Το ενυδρείο είναι 35 λίτρα καθαρά και έχει μήκος 50 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Ναί δέν θα έχεις πρόβλημα.... :)

Link to comment
Share on other sites

TRIDONIC.ATCO αγόρασα, το πρόβλημα είναι η σύνδεση. Ενώ τα ακροφύσια έχουν συνολικά 8 καλώδια, 4 το καθένα ο μετασχηματιστής έχει 6 υποδοχές για να μπούνε. 2 δείχνει να συνδέονται μεταξύ τους. Εγώ πως θα τα βάλω στον μετασχηματιστή;;; Χρειάζομαι τίποτα άλλο;; Υπάρχει μετασχηματιστής διπλός, ηλεκτρονικός που να έχει 8 υποδοχές ή είναι όλοι σαν τον δικό μου;;;

Επειδή δεν μπορώ να κατεβάσω τώρα φοτό δείτε: www.tridonicatco.com σελ 38 για Τ8

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι επαφές είναι με τη σειρά από 1 ως 6.

Ξεκινας με τα 1,2,3 και τα πας στα 3 πρωτα πιν της πρωτης λάμπας. Το 4ο πιν της πρώτης λάμπας το συνδέεις με το 4ο πιν της δευτερης λάμπας και τα υπολοιπα πιν τα συνδεέις με τα υπολοιπα πιν του μπαλλαστ.

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο κάτι τέτοιο δείχνει. Απλώς θα βάλω τα καλωδιάκια(πιν) της λάμπας μέσα στα πιν του μετασχηματιστή;; Δεν θα βγούν με ένα απλό τράβηγμα;; Χρειάζεται προφανώς να αγοράσω και καλώδιο για την μπρίζα. Όλοι οι ηλεκτρονικοί μετασχηματιστές έχουν αυτές τις συνδέσεις;; Δέν υπάρχουν μετασχηματιστές που να έχουν 8 πιν;;;

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα πάω σήμερα σε ηλεκτρολόγο να μου το κάνει. Αν δώ άλγες στο ενυδρείο θα αγοράσω 2 μονούς. Ευχαριστώ για την βοήθεια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...