Jump to content

Juwel Rio Vision 450 Με Τ5


kostas_schumi

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα εχω στην κατοχη μου ενα juwel 450 το οποιο κοντευει στο στρωσιμο εχω προσθεσει λεντοταινιες + moonlight το θεμα που με απασχολει ειναι οτι επειδη θελω να το φυτεψω ποιες λαμπες πρεπει να μπουν??? 1ον πρεπει μονο juwel? 2ον μπορει να μπει κατι σε aftermarket... ? 3ον 2 λαμπες φτανουν??? S.o.S.

Link to comment
Share on other sites

1 Η juwel φοραει διαφορετικων διαστασεων λαμπες απο τα αλλα ενυδρεια.

2 Αν βρεις σ αυτες τις διαστασεις του juwel λαμπες απο μαγαζι ηλεκτρολογικου υλικου παρτες,απλα κοιτα να κανουν τα κελβιν

3 Τι φυτα θα φυτεψεις και ποσα βατ ειναι οι λαμπες που φοραει?

Link to comment
Share on other sites

απο φυτα δεν εχω αποφασισει ακομα απο watt ειναι 54 x 2 λαμπες

Link to comment
Share on other sites

Ουτε για πλακα δεν σου φτανουν 100 βατ σε 450 λιτρα ενυδρειο...για ανουμπιες μονο αν θες..

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με πατέντες μπορείς να βάλεις ακόμα ένα διπλό φωτιστικό της juwel δηλαδή στο σύνολο 4Χ54 watt και θα είσαι μια χαρά! Βέβαια έχει ένα αρκετά σοβαρό κόστος στο φωτιστικό αλλά θα γλυτώνεις το άγχος της πατέντας/στεγανοποίησης/εφαρμογής κτλ! Το μόνο που θα χρειαστεί ένα να κόψεις τα καπάκια! Έτσι βγαίνει και το καινούργιο vision 400!

http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Vision-Line/Vision-180-black.html#!juwel-000000000000010300

Link to comment
Share on other sites

Τελικα λυση βρεθηκε και ειμαι κομπλε παραγγειλα αλλο ενα φωτιστικο της juwel και καινουργια flaps για να μπουν, να διευκρινισω οτι εχουν μπει και 3 μετρα (2 επι 1,5 δηλαδη) λεντοταινιες + moonlight ευχαριστω για τις πληροφοριες ολα τα παιδια και ελπιζω να ειμαι κομπλε πλεον απο φωτισμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα λυση βρεθηκε και ειμαι κομπλε παραγγειλα αλλο ενα φωτιστικο της juwel και καινουργια flaps για να μπουν, να διευκρινισω οτι εχουν μπει και 3 μετρα (2 επι 1,5 δηλαδη) λεντοταινιες + moonlight ευχαριστω για τις πληροφοριες ολα τα παιδια και ελπιζω να ειμαι κομπλε πλεον απο φωτισμο!!!

Είσαι μια χαρά, ακόμα και αν δεις κάποια στιγμή ότι δεν σε καλύπτει παίρνει και άλλη εύκολη αναβάθμιση (ανακλαστήρες)!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μια χαρά, ακόμα και αν δεις κάποια στιγμή ότι δεν σε καλύπτει παίρνει και άλλη εύκολη αναβάθμιση (ανακλαστήρες)!

Εχω βαλει ανακλαστηρες απλα δεν το γραψα γιατι νομιζα πως εννοειται!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τωρα θα εχεις 200βατ σε 450 λιτρα?Ενταξει,εισαι σχεδον ο.5w/lt,εχεις εναν μετριο φωτισμο,μπορεις να φυτεψεις ευκολα φυτα και ισως και καποια πιο μετριας δυσκολιας.

Link to comment
Share on other sites

αμα προσθεσεις και τις 2 λεντροταινιες που εχω 1,5 μετρα η καθε μια με τα μεγαλα λεντακια

πιστευω πως μπορω να βαλω αρκετα φυτα....

+ οτι θα μπει και μπουκαλα co2 νομιζω θα ειμαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Προχώρησε, καλά θα πάει!

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και κάτι περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...