Jump to content

Απορία Skimmer


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι έχω μια απορία σχετικά με το skimmer, ας πουμε λοιπόν οτι το καθαρίζουμε και το βάζουμε να λειτουργήση πάλι,

γιατί το δικό μου γεμίζει καθαρό νερό σε μισή ώρα, το αδειάζω μέσα στο ενυδρείο ίσαμε 20 φορές, και πρέπει να το χαμηλώνω συνεχώς

και μου βγαίνει η πίστη ανάποδα? γιατί?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ποιο σκιμερ εχεις αρχικα?

Θα βοηθουσε να χαμηλωσεις την εισροφηση αερα και να την επαναφερεις στο κανονικο οταν ηρεμησει το σκιμερ. Και παλι εξαρταται το σκιμερ. Γιαυτο πες μας τι σκιμερ εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Οτι σκιμερ και να εχεις,εχεις εντελως λαθος ρυθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ρύθμηση που είχε πρίν το καθαρίσω, ασφαλώς το ρυθμίζω και το ξαναρυθμίζω μέχρι να ανεβένει ο αφρός ίσα ισα,

κι όμως ο αφρός εξακολουθεί να είναι καθαρό νερό! μήπως να το κλείσω? μήπως το ενυδρείο είναι καθαρό? το δουλεύω 5 ώρες κάθε μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Χα.5ωρες;;;;;;το σκιμμερ δουλευει μερα νυχτα σε 24ωρη βαση φιλε μου.επισης αν βρουμε τη ρυθμιση που πρεπει δεν το πειραζουμε ξανα και ουτε χανει τις ρυθμισεις του.για 5 ωρες λειτουργιας που το ακουσες;

Link to comment
Share on other sites

... όσες ώρες δεν λειτουργεί το skimmer συσσωρεύονται οργανικά στο νερό και με το που λειτουργεί πάλι γίνετε χαμός, συν το ότι χάνει την ρύθμιση του

Link to comment
Share on other sites

Χα.5ωρες;;;;;;το σκιμμερ δουλευει μερα νυχτα σε 24ωρη βαση φιλε μου.επισης αν βρουμε τη ρυθμιση που πρεπει δεν το πειραζουμε ξανα και ουτε χανει τις ρυθμισεις του.για 5 ωρες λειτουργιας που το ακουσες;

Κωστα αναλογα με το σκιμερ, παιζει και αυτο που λεει ο Ηλιας.Αν εχει δηλαδη κανενα τερας για τα λιτρα του δεν χρειαζεται να το δουλευει σε 24ωρη βαση

Link to comment
Share on other sites

μπορει σταθη,αλλα αυτο ειναι και εξαιρεση στον κανονα.εμεις πεσαμε στην περιπτωση αυτη ομως?

Link to comment
Share on other sites

... όσες ώρες δεν λειτουργεί το skimmer συσσωρεύονται οργανικά στο νερό και με το που λειτουργεί πάλι γίνετε χαμός, συν το ότι χάνει την ρύθμιση του

Αυτό είναι κάτι που σκέφτηκα και εγώ, και πρέπει να είναι και το πρόβλημα! το skimmer είναι μικρό για τα λίτρα μου, (400l)

ούτε κάν το διπλάσιο. όμως δεν έχω επιλογή σε αυτό το θέμα, δεν μπορώ να βάλω μεγαλύτερο, έχω το midiflotor,

απλά έχω αλλάξη την πέτρα με μεγαλύτερη, άντε να βάλω το ίδιο με μοτέρ, τίποτα παραπάνω, διότι είναι εσωτερικό

στο ενυδρείο!

Η άλλη λύση είναι το TUNZE 9011 όταν βρώ 300+ ευρώ, όμως η απορία μου ήταν γιατί δεν λειτουργεί αμέσως όταν το

καθαρίζω.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

μιλωντας για τετοια σκιμμερ ,φανταζομαι πως δεν εχεις σαμπ.θα μπορουσες εστω να βρεις ενα μεταχειρισμενο deltec mc 600 κρεμαστο με κανα 200ρι και να κανεις απιστευτη δουλεια συγκριτικα με αυτο που εχεις η ακομη και αυτο που σκεφτεσαι σαν μελλοντικο.και αυτο γιατι καλη και χρυση η tunze,αλλα απο σκιμμερ δεν το εχει....πως να το κανουμε.

το προβλημα σου ειναι πως ειναι λογικο να χανει ρυθμισεις αφου δεν προλαβαινει καλα καλα να σταθεροποιηθει στη δουλεια του μεσα στο 5αωρο.οτι αφρο παει να κτισει,τον γκρεμιζεις οταν το βγαζεις απο την πριζα.μαλιστα ενα τετοιο σκιμμερ θα επρεπε να δουλευει και υπερωριες στο 24ωρο για να πεις πως κατι κανει σε αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό εάν είχα χώρο να το κρεμάσω, το ενυδρείο είναι χωνευτό σε τοίχο, ο μόνος χώρος άδειος είναι μπροστά!

γύρω γύρω είναι στον πόντο..... και όχι, δεν έχω sub, γιατί τότε, πριν 20+ χρόνια δεν βάζαμε τέτοια πράγματα

στα ενυδρεία μας...... :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Και γω πάντως που το δουλεύω συνέχεια έχω το ίδιο πρόβλημα. Από ότι έχω παρατηρήσει σε μένα γίνεται κάθε φορά που κάνω αλλαγή νερού και το skimmer στεγνώνει με αποτέλεσμα να παίρνει αέρα και να γεμίζει το σφουγγάρι που έχει μέσα με φυσαλίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...