Jump to content

Δίσκος Έχασε Την Ισορροπία Του


σιαμεζος

Recommended Posts

Φίλοι δισκάδες καλησπέρα, γύρισα σήμερα μετά από τριήμερο και παρατήρησα ότι ο ένας από τους δίσκος μου (8 σε αριθμό που είναι 5-8 εκατοστά) κολυμπούσε σε κάθε θέση δυνατή (οριζόντια, κάθετα, κανονικά χωρίς ισορροπία).

Το πρόβλημα μάλλον δημιουργήθηκε στο ότι καθυστέρησα κατά 3 μέρες (λόγο της απουσίας μου και κάποιον άλλων θεμάτων) την εβδομαδιαία αλλαγή νερού και σήμερα που επέστρεψα παρατήρησα στο ammonia alert της seachem λίγο τσιμπημένη την ένδειξη στα 0.05ppm (λίγο πράσινη).

Ακολούθησαν τα εξής: αλλαγή νερού 40% και προληπτικά χρήση esha2000 για τα λίτρα μου (350 καθαρά) και τώρα θέλω να αυξήσω και την θερμοκρασία από τους 27 βαθμούς στους 30. Μέχρι στιγμής το ψάρι τα έκανε λίγο και τα κόπρανα του έχουν πορτοκαλί χρώμα και βγήκαν με μερικές μπουρμπουλήθρες. Επίσης το κολύμπι του σταθεροποιήθηκε στην οριζόντια θέση με το κεφάλι ψηλά σε μία γωνία.

Προς το παρόν λέω να περιμένω και να συνεχίσω την θεραπεία με esha2000 και την θερμοκρασία στους 30.

Περιμένω τις σκέψεις σάς...

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος συνεχίζει να είναι σε μία γωνία με το κεφάλι προς τα πάνω, άλλοτε ψηλά λες και προσπαθεί να πάρει αέρα και άλλοτε χαμηλά που και που ισιώνει δίνοντας μου μια ελπίδα ότι θα καλυτέρευση αλλά μάλλον από αυτά που διάβασα που ποσταρε ο φίλος δισκάς mathaios81, καταλαβαίνω πως the end is near...

Αυτό που με τάραξε είναι ότι κινδυνεύουν και τα άλλα ψάρια επίσης? Επίσης αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να κάνω τίποτα ή άπλα να περιμένω να φύγει το δισκάκι...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ανεβαζα την θερμοκρασια μονιμα στους 29 κατ αρχην κ οχι στους 27!!!

κ

αλλη μια αλλαγη (σιγουρα με τις ιδιες παραμετρους θερμ κλπ)

κ

υπομονη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δευτερη μέρα κ ο δίσκος επανηλθε ευτηχώς, τρώει κ τσαμπουκαλέυετε. Τους θερμοστάτες τους είχα χαμηλωμένους λόγω καιλοκαιριού και δεν τοχα προσέξει. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι σταθερά και δυνατά. Ευχαριστώ φίλοι δισκάδες!

Link to comment
Share on other sites

LINK εξωτερικός σύνδεσμος

???????????????????????????????

Δοξα το θεο εχουμε και εδω πολυ καλη βιβλιογραφια.....Δεν χρειαζονται link απο αλλα forum......Ειναι λιγο προσβλητικο για τα παιδια που κουραζονται να γραφουν εδω μεσα.....

Οριστε και το λινκ http://www.aquazone....showtopic=41759

Φιλικα παντα...

Link to comment
Share on other sites

χωρις κανενα λογο επαθε το ενα μου ψαρι ακριβως το ιδιο σημερα!!τι εγινε?τι κανω?ηταν μια χαρα !και ετρωγε ,ουτε ειχε κοπρανα περιεργα ουτε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

???????????????????????????????

Δοξα το θεο εχουμε και εδω πολυ καλη βιβλιογραφια.....Δεν χρειαζονται link απο αλλα forum......Ειναι λιγο προσβλητικο για τα παιδια που κουραζονται να γραφουν εδω μεσα.....

Οριστε και το λινκ http://www.aquazone....showtopic=41759

Φιλικα παντα...

τα φορουμ φιλε μου, οποιο ονομα και αν εχουν στην αρχικη τους σελιδα ειναι τεραστιες ενυδρειακες εγκυκλοπαιδιες δεν βρισκω καθολουπροσβλητικητην γνωση απ΄οπου+ ανπροερχεται!!!!

αρκει μονο να ειναι σωστη και να βοηθαει εκεινον που την εχει αναγκη...

φιλικα παντα...

υγ.

τετοιες αποψεις δυστυχως μεγαλωνουν το χασμα αναμεσα στα φορουμ...

συγνωμη για το off topic post ...

Link to comment
Share on other sites

τα φορουμ φιλε μου, οποιο ονομα και αν εχουν στην αρχικη τους σελιδα ειναι τεραστιες ενυδρειακες εγκυκλοπαιδιες δεν βρισκω καθολουπροσβλητικητην γνωση απ΄οπου+ ανπροερχεται!!!!

αρκει μονο να ειναι σωστη και να βοηθαει εκεινον που την εχει αναγκη...

φιλικα παντα...

υγ.

τετοιες αποψεις δυστυχως μεγαλωνουν το χασμα αναμεσα στα φορουμ...

συγνωμη για το off topic post ...

Καταρχην εβαλες ενα ξερο link το περιεχομενο του οποιου υπαρχει στο ακριβως απο πανω θεμα απο αυτο που γραφουμε.

Συμφωνω με το οτι ολα τα φορουμ του κοσμου ειναι τεραστιες ενυδρειακες εγκυκλοπαιδιες αλλα δεν βρισκω καμμια ουσια του να βαζουμε εξωτερικους συνδεσμους εφοσον οπως σου ειπα προυπαρχουν στο φορουμ που μας φιλοξενει.

Επετρεψε μου να το θεωρω προσωπικα ακομψο.

Επισης μιλωντας παντα για τη συγκεκριμενη παραθεση που εκανες, βαση της οποιας εμπειριας μου , εχω αμφιβολιες για το αν η διαγνωση σου ηταν σωστη.

Kαι για να εξηγουμαι τα συμπτωματα δεν ειχαν καμια σχεση με τη νοσο whiriling που προσωπικα την εχω δει απο κοντα να συμβαινει σε ψαρια φιλου και φυσικα δεν αντιμετωπιζεται.

Για τα bold και τις μεγαλες εγχρωμες γραμματοσειρες δεν θα ηθελα να εκφραστω μιας και μπορω να διαβαζω στον τονο που σου γραφω και εγω.

Συγγνωμη και απο μενα για το off topic.

Δεν εχω να σχολιασω κατι παραπανω. Θεωρω οτι ειμαστε μεγαλα παιδια και καταλαβαινουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπονται εξωτερικοί σύνδεσμοι

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι βρήκα αυτό επί του θέματος σε ένα ξένο φόρουμ...(http://www.thereeftank.com/forums/f123/gold-fishy-pooping-bubbles-97149.html)

"..i have seen this before but not to the point that the fish floats!the fish might be ingesting a lot of air when it eats, but its strange that the bubbles stay encased in the droppings... maybe if he switches to feeding to sinking pellets ...

" ..το έχω ξανασυναντήσει στο παρελθόν αυτό πριν, αλλά όχι σε σημείο που το ψάρι επιπλέει! το ψάρι μπορεί να δέχεται πολλά αέρια όταν τρώει, αλλά περίεργο ότι οι φυσαλίδες μείνετε εγκλωβισμένες στα περιττώματα ... ίσως αν γίνει αλλαγή σε τροφή pellet"

οπότε μάλλον αέρια είχε το ψάρι... τέλος καλά δηλαδή δεν χρειάζεται να αδειάσει το ενυδρείο να αποστειρωθεί και να παγώσω τα ψάρια...ουφ ανακούφιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα...ετσι κι αλλιως δεν θα χρειαζοταν να κανεις ουτε απολυμανση ουτε να σκοτωσεις τα ψαρια...

Απλα θα σου ελεινε τα χερια μια καραντινα για το μελον.εφοσον την παταει ενα ψαρι και οχι ολα το αποχιαζεις και με τη μια καραντινα πριν παραγινει το κακο...

Link to comment
Share on other sites

???????????????????????????????

Δοξα το θεο εχουμε και εδω πολυ καλη βιβλιογραφια.....Δεν χρειαζονται link απο αλλα forum......Ειναι λιγο προσβλητικο για τα παιδια που κουραζονται να γραφουν εδω μεσα.....

Οριστε και το λινκ http://www.aquazone....showtopic=41759

Φιλικα παντα...

Ωραια ολα αυτα που αναφερεις και σωστα, αλλα κανουμε την τριχα τριχιά.

Το ιδιο ατομο κουραστηκε και στα δυο λινκ (του AZ & GD) για τα αρθρα.

Ο Βασιλης. (Redbetta στο AZ, Whitediamond στο Greekdiscus).

Και οι πηγες του ηταν απο αλλα παλι φορουμ "εξωτερικα".

Ας κοιταμε την ουσια.

Στο αρθρο του GD ειχε μεγαλυτερη αναλυση που ισως βοηθουσε περισσοτερο στην ενημερωση.

ΥΓ Δεν επιτρεπονται εξωτερικα λινκ Ελληνικα μονο, ή γενικως; γιατι βλεπω κι αλλο λινκ (εξωτερικου)

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικοι συνδεσμοι απο αλλο φορουμ...τιλες τωρα! επισυρει 5μερες στερηση.....ευτυχως δεν ειμαι εγω μονο η εξαιρεση στον κανονα! delta thanks

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ματθαίο, μάθε να λες τα πράγματα όπως είναι και όχι να δημιουργείς εντυπώσεις.

Η 5 μέρες στέρηση δεν σου επιβλήθηκαν για το λίνκ που ανάρτησες, αλλά ήταν προσωπικά από μένα για τον τρόπος της επικοινωνίας μας και τις "απαιτήσεις" που είχες για να δημοσιοποιήσεις την προσωπική μας επικοινωνία, συν του ότι δεν μπορούσες να καταλάβεις ότι το θέμα δεν ήταν πια στο δικό μου χέρι και ότι σε παρακάλεσα να μην με ενοχλείς άλλο επί του θέματος μέχρι να επέμβουν οι διαχειριστές και παρόλα αυτό δεν το έπραξες.

Αν νομίζεις ότι δεν σε καλύπτει ο τρόπος λειτουργίας του φόρουμ δεν σε υποχρεώνει κανείς να παραμένεις εδώ, ειδάλλως θα πρέπει να σέβεσαι κάποιους κανόνες "άγραφους" η μη.

Link to comment
Share on other sites

αιολε μου δεν δημιουργω εντυπωσεις... οταν μου εσβησες λινκ ρωτησα με πμ γιατι εγινε αυτο?μου απαντησες οτι ειναι ενας ατυπο κανονονας του φορουμ.ατυπος δηλαδη κανονας που δεν εχει καπου αναρτηθει γραφτει καπου.....αρα πως να γνωριζει κατι καποιος που δεν εχει γραφτει....και απλα σου ζητησα να γραψεις την δικαιολογια της διαγραφης δηλαδη οτι εξωτερικα λινκ δεν επιτρεπονται λογο ατυπου κανονα...

δεν πειραζει υγεια....

υγ.στην διαθεση του οποιδηποτε οποιαδηποτε παραπανω πληροφορια

Έγινε επεξεργασία - mathaios81
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σορρυ που ανοιγω την πληγη μετα απο δυο βδομαδες,,,αλλα δεν προλαβα να πω την γνωμη μου,,,ματθαιο ,,,,αν το καλοσκεφτεις ειναι λιγο ακομψο να υπαρχει συγκεκριμενο θεμα εδω και να ποσταρεις αλλο συνδεσμο,,,,απο την αλλη θεωρω απαραδεκτη την συμπεριφορα των διαχειριστων να σβησουν τον εξωτερικο συνδεσμο,,,,τι ειναι δηλαδη το greek discus?το κακο να το διωξουμε με λιβανι?και μετα λεμε γιατι δεν παμε μπροστα σαν ενυδρειακη κοινοτητα,,,,αυτα μας μαρανανε,,,,,,οπως και τα κουραφεξαλα περι ατυπων κανονων και ενα τελαρο μπαμιες,,,,,,και παλι σορρυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...