Jump to content

Sera Siporax Χύμα


ataktoulis

Recommended Posts

Μπορεί να μου πει κάποιος τη διαφορά του συσκευασμένου βιολογικού υλικού της Sera από το χύμα υλικό; Βρίσκω χύμα 5,75€/lt και το συσκευασμένο 22€. Να πάρω το χύμα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

αν εισαι σιγουρος οτι ειναι σιποραξ και οχι κατι που του μοιαζει πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Το συσκευασμενο έχει μεγαλητερη επιφάνεια αποικησης απο το χύμα . Ψάξε το και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε πρόσεχε μην είναι κανένα υλικό για μηχανική φίλτρανση και δεν είναι siporax.

Link to comment
Share on other sites

Το υλικό που λέω είναι αυτό: http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847

dpap με έβαλες σε σκέψεις. Στη φωτογραφία φαίνεται λείο και όχι πορώδες! Λέτε να είναι μούφα βιολογικό και να κάνει για μηχανική φίλτρανση μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε δεν ξέρω, όντως από την φωτογραφία φαίνεται λείο. Μη σε πάρω και στο λαιμό μου όμως. Μπορεί κάποιο παιδί από εδώ να το έχει πάρει και να μας πει. Πάντως η τιμή είναι αρκετά χαμηλή για sera siporax. :)

Αριστερά cermec (μηχανικός καθαρισμός) δεξιά siporax.

post-47796-0-48841500-1352493644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρτο αφοβα, γερμανικο προιον ειναι κι αυτο

Ειχα το ιδιο σε μεγαλη ποσοτητα, σε δισκους χρονια

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου και εγώ sera siporax χύμα έχω στο φίλτρο μου και δεν έχω κανένα προβλημα,μάλιστα και εγώ από το συγκεκριμένο petshop το έχω παρει(2 λίτρα).

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!! Δηλαδή δεν είναι σαν σιποράξ, είναι σιποράξ! Αλλά γιατί είναι λείο;;

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!! Δηλαδή δεν είναι σαν σιποράξ, είναι σιποράξ! Αλλά γιατί είναι λείο;;

δεν ειναι! αν θα το δεις απο κοντα θα καταλαβεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πεταχτώ!! Ευχαριστώ guys.. Θα γεμίσω το 2ο φίλτρο μου μόνο με αυτό, πρέπει να παίρνει κανα 2 λίτρα! Πλέον έχω 2 φίλτρα Aquael Fan 2 Plus και το ένα σκέφτομαι να το έχω χωρίς καθόλου σφουγγάρια. Θα είναι οκ; Συνολικά φιλτράρουν 2 Χ 450 = 900lt/h!

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Αν το άλλο φίλτρο θα το έχεις για να υποστηρίζεις την μηχανική φίλτρανση, τότε είσαι σούπερ ! :)

Link to comment
Share on other sites

Στο άλλο έχω τα σφουγγάρια του και ενδιάμεσα μια κάλτσα Siporax mini. Αφαίρεσα συνολικά κάπου το 1/3 των μαύρων σφουγγαριών που είχε. Στο 2ο με το υλικό που θα αγοράσω να βάλω 2-3cm σφουγγάρι πάνω και κάτω και ανάμεσά τους το υλικό ή καθόλου σφουγγάρια;

Link to comment
Share on other sites

Η ροή τους μήπως ενοχλεί τα Guppies; Τα χρυσόψαρα την απολάμβαναν πάντως

Link to comment
Share on other sites

Στο άλλο έχω τα σφουγγάρια του και ενδιάμεσα μια κάλτσα Siporax mini. Αφαίρεσα συνολικά κάπου το 1/3 των μαύρων σφουγγαριών που είχε. Στο 2ο με το υλικό που θα αγοράσω να βάλω 2-3cm σφουγγάρι πάνω και κάτω και ανάμεσά τους το υλικό ή καθόλου σφουγγάρια;

Τα μαύρα σφουγγάρια αν αναφέρει πουθενά ότι λειτουργούν όπως ο άνθρακας να τα βγάλεις.

Βάλε μια μικρή στρώση βαμβακιού στη θέση που σου προτείνει ο κατασκευαστής.

Τα guppies τα πηγαίνουν μια χαρά με τη ροή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άνθρακας, όχι. Στο 2ο να βάλω καθόλου σφουγγάρι τελικά ή μόνο βιολογικό υλικό;

Μήπως να έπαιρνα το Fan 3 με 700lt/h; 4€ διαφορά είχαν. Μου είπε ο πωλητής πως δε χρειάζεται για τα λίτρα μου και με έπεισε

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λίγο βαμβάκι να σου κρατάει τα σωματίδια. Άποψή μου είναι ότι όσο μεγαλύτερο το φίλτρο τόσο καλύτερα. Με την εξαίρεση βέβαια να μην γίνει πλυντήριο το ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είχα στο νου μου και εγώ και μου είπε ο κύριος στο κατάστημα, απ'το οποίο πρώτη φορά ψώνισα πως το αποτέλεσμα θα είναι αρνητικό με ένα φίλτρο 700l/h συν το υπάρχον με 450l/h. Ουφ, να το κρατήσω ή να το αλλάξω με το μεγαλύτερο πριν το ανοίξω;;

Το Fan 2 είναι για ενυδρεία 100-150l και το Fan 3 για 150-250l, σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι καταλαβα ειναι εσωτειρκα φιλτρα σωστα? απο την μανα τους ειχαν καθολου βιολογια μεσα ή μονο σφουγγαρι? και επισης καλο θα ειναι να παρεις το μεγαλυτερο αφου την ροη μπορεις να την σπασεις και μπορει να σου φανει χρησιμο στο μελλον αν πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σφουγγάρι έχουν, τίποτα άλλο. Στο επόμενο ενυδρείο θα έχω σίγουρα εξωτερικό! :)

Μάλλον θα πάω να πάρω το μεγάλο, αλλά αυτό δεν είναι επαρκές; Τελικά στο 2ο καθόλου μηχανική φίλτρανση;

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε , πρώτον μην αγχώνεσαι! :) Το ενυδρείο σου πόσα λίτρα είναι , δεν θυμάμαι. Μείνε με το φίλτρο που έχεις. Σε συνδυασμό με το 2ο θα είσαι μια χαρά. Το χόμπι είναι για να μας χαλαρώνει όχι για να μας τσιτώνει.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι 112lt, κάπου 90-100lt καθαρά δηλαδή.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μη σε μπερδεύουμε , ακολουθείς την πρόταση του Στάθη και είσαι καλυμμένος. Μην το σκέφτεσαι άλλο , είναι και 2 η ώρα εκεί ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...