Jump to content

Sera Siporax Χύμα


ataktoulis

Recommended Posts

αν το εχεις ηδη αγορασει το 2ο τοτε μην μπαινεις καν στο κοπο! την δουλεια σου θα την κανεις και με αυτα! αν δεν eχουν καθολου βιολογια εχεις 2 επιλογες! 1η κοβεις το σφουγγαρι και κανεις χώρο για βιολογια και στα 2! και για καθαρισμο ανοιγεις μια το ενα μια το αλλο! και η 2η ειναι να κανεις το ενα μονο βιολογικο και το αλλο μηχανικο, ανοιγοντας μονο το μηχανικο για καθαρισμα και πολυ σπανια το βιολογικο! ;)

τα πραγματα ειναι οπως τα ειπε ο Δημητρης... το χομπυ μας πρεπει να ειναι χαλαρωτικο για να ξεχνιόμαστε απο την καθημερινότητα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χαχα.. Οκ! Το αγόρασα το 2ο, ναι! Απλά δεν το έβαλα σε λειτουργία γιατί αύριο θα αγοράσω βιολογικό υλικό. Για να ανακεφαλαιώσω και να μη σας μπερδεύω.. Αυτό που έχω τώρα έχει σφουγγάρι πάνω, σφουγγάρι κάτω και ενδιάμεσα μια κάλτσα Siporax mini. Ροή ρυθμισμένη στο τέρμα. Το 2ο που πήρα είναι ίδιο. Θα το φορτώσω βιολογικό υλικό και θα το ρυθμίσω ίσα που να τρέχει (σωστά;; Ή στο full και αυτό;). Πιστεύω θα είμαι οκ και από φίλτρανση και από βιολογία μετά. Α να προσθέσω πως έχω ήδη δεύτερο φίλτρο στρωμένο, αγορασμένο από eBay, που τα έφτυσε σχεδόν τελείως και έχει και αυτό μία κάλτσα Siporax mini ανάμεσα αποπ τα σφουγγάρια του. (Αυτό είχε μαύρο κάτω και μπλε επάνω).

Σας ευχαριστώ παιδιά, καλό βράδυ!

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Για να σας μπερδέψω εγώ, αστα στην ακρη και τα δυο και πάρε ένα εξωτερικό να μπορείς να επεμβαίνεις σωστά και να έχεις και ένα σεβαστό όγκο υλικών! ;)

Τόσα λεφτό που έχεις πετάξει θα το είχες πάρει και θα είχες ξεμπερδέψει τώρα!

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Για να σας μπερδέψω εγώ, αστα στην ακρη και τα δυο και πάρε ένα εξωτερικό να μπορείς να επεμβαίνεις σωστά και να έχεις και ένα σεβαστό όγκο υλικών! ;)

Τόσα λεφτό που έχεις πετάξει θα το είχες πάρει και θα είχες ξεμπερδέψει τώρα!

Καλημέρα!

Μελι σταζεις!!!

συμφωνω με τον Νικο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ το σκέφτηκα για εξωτερικό, τα έχουμε ξαναπει, αλλά με τα 11+20 = 31€ που πέταξα ούτε τα βανάκια δεν έπαιρνα, οπότε μια χαρά θα είμαι και με αυτά. :)

Με τις υπερβολές και τα φυτά-φάρμακα για να στηθεί από την αρχή "σωστά" ξόδεψα τα 3πλάσια από ό,τι είχα υπολογίσει χώρις ούτε καν να σώσω τα ψαράκια μου και να έχω το τέλειο αποτέλεσμα. :(

Για τη ροή του 2ου φίλτρου τι έχετε να πείτε;; Πώς να τη ρυθμίσω;

Υ.Γ.: Για να γνωρίζω και στο μέλλον, το εξωτερικό εκτός από ευκολία προσφέρει και καλύτερη (μηχανική) φίλτρανση;

Link to comment
Share on other sites

το ηξερα οτι τα εχεις ηδη τα φιλτρα για αυτο δεν προτεινα εξωτερικο! αν ησουν καλυτερα ενημερωμενος θα εβρισκες μεταχειρησμενο απο τις αγγελιες και δεν θα χρειαζοταν να δωσεις ενα καρο λεφτα! δεν πειραζει γιατι απο τα λαθη μαθαίνουμε! ;)

την ροη ΑΝ δεις οτι ειναι πολυ, τοτε γυριζεις την εξοδο προς καποιο τζαμι ή καποιο κορμο ή βγαζεις την εξοδο λιγο εξω απο το νερο να κανει και αναταραξη και η περισσοτερη ορμη θα πηγαινει στο πανω μερος του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έδωσα ένα κάρο λεφτά!! 20€ το πήρα το φίλτρο!! Καμία αγγελία δεν υπάρχει για εξωτερικό κάτω από 70€ εκτός και αν λείπει κανένα λαστιχάκι, σχάρες, βανάκια κλπ.. Μακάρι να είχα βρει. Θα το προτιμούσα, αλλά όπως είπα ήδη μου κόστισε 3πλάσιο ποσό από το αρχικό που υπολόγιζα. Θα πορευτώ με αυτά τώρα. :)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές..

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έδωσα ένα κάρο λεφτά!! 20€ το πήρα το φίλτρο!! Καμία αγγελία δεν υπάρχει για εξωτερικό κάτω από 70€ εκτός και αν λείπει κανένα λαστιχάκι, σχάρες, βανάκια κλπ.. Μακάρι να είχα βρει. Θα το προτιμούσα, αλλά όπως είπα ήδη μου κόστισε 3πλάσιο ποσό από το αρχικό που υπολόγιζα. Θα πορευτώ με αυτά τώρα. :)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές..

Ψεματα λες

εχω βαλει εγω ενα ecco με 65 ευρω :P

Link to comment
Share on other sites

Οι ατυχίες που πέρασες και τα “περιττά” χρήματα που ξόδεψες για το χόμπι να μην τα κλαις! Ξέρω ότι οι εποχές είναι δύσκολες αλλά όλες αυτές οι μικρές εμπειρίες σε κάνουν μέρα με την μέρα καλύτερο χομπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ατυχίες που πέρασες και τα “περιττά” χρήματα που ξόδεψες για το χόμπι να μην τα κλαις! Ξέρω ότι οι εποχές είναι δύσκολες αλλά όλες αυτές οι μικρές εμπειρίες σε κάνουν μέρα με την μέρα καλύτερο χομπιστα.

΅Ετσι !!!!

εαν κανουμε σουμα τα πεταμενα λεφτα που εχουμε δωσει στο ενυδρειο .... ξεχρεωνουμε το ΔΝΤ ...... :P

Link to comment
Share on other sites

΅Ετσι !!!!

εαν κανουμε σουμα τα πεταμενα λεφτα που εχουμε δωσει στο ενυδρειο .... ξεχρεωνουμε το ΔΝΤ ...... :P

Αυτό ακριβός, μην μασάς!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το υλικό δεν είναι σαν Siporax, είναι Siporax, σαν το συσκευασμένο. Τουλάχοστον έτσι έγραφε το χαρτοκιβώτιο από το οποίο μου έδωσε το παλικάρι στο Petcumulus. Επίσης, είναι πορώδες, καθόλου λείο όπως φαίνεται στη φωτογραφία.. Άντε να γεμίσω να τουμπανιάσω το νέο μου φίλτρο!! Ανυπομονώ..

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν (ψυχολογικά κυρίως) δημόσια ή/και με πμ να προχωρήσωστην αγορά! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αν σκεφτεις φιλε μου για εξωτερικο ριξε μια ματια εδω ειναι σκυλια και αξιζουν πολυ παραπανω απο τα λεφτα τους http://www.petsupermarket.gr/3094/προϊόντα/elite-crystal-flo-model-40-εξωτερικά-φίλτρα-για-ενυδρεία-75-150lt.html :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν έχει κανείς 2 φίλτρα:

α) 450lt/h

β) 700lt/h

ποιο είναι καλύτερα να έχει μόνο με Siporax και ποιο με σφουγγάρι-Siporax-σφουγγάρι για ενυδρείο 112lt;

Εννοείται το 700lt/h χωράει λίγο μεγαλύτερη ποσότητα Siporax..

Εγώ νομίζω πως το μικρό μένει για μηχανική κυρίως φίλτρανση, ενώ το μεγάλο σε μικρότερη ροή (????) από τη μέγιστή του μόνο με Siporax, λόγω όγκου.

Για να γίνω συγκεκριμένος, πρόκειται να βάλω το ένα από τα 2 φίλτρα μου στο 60άρι (ως 2ο), γεμάτο μόνο με Siporax και να το αντικαταστήσω στο μεγάλο ενυδρείο με το μεγαλύτερο της σειράς που είναι 700lt/h. Συμφωνείτε;

Συνοπτικά δηλαδή έχουμε:

1) Aquael Econoline 80 (112lt)

α) Aquael Fan 2 Plus (450lt/h), σφουγγάρι κάτω-Siporax-σφουγγάρι πάνω

β) Aquael Fan 3 Plus (700lt/h), μόνο Siporax - (νέο φίλτρο, νέο Siporax κατά 50% περίπου)

2) Juwel Record 600 (63lt)

α) Tο εργοστασιακό φίλτρο (280lt/h), μπλε σφουγγάρι κάτω, Siporax, πράσινο σφουγγάρι πάνω

β) Aquael Fan 2 Plus (450lt/h), μόνο Siporax, κατά το ήμισυ νέο (μπόλι από το μεγάλο ενυδρείο στο οποίο βρίσκεται ήδη και θα αντικατασταθεί από το Fan 3 Plus που έγραψα παραπάνω).

Πώς σας φαίνεται η σκέψη μου; Μη μου πείτε για εξωτερικό κλπ., τα έχω υπόψιν μου, αλλά όχι ακόμα λόγω οικονομικών.

Σημείωση: Τα Guppies θα μεταφερθούν στο μικρό ενυδρείο και κατά πάσα πιθανότητα μόνο τα αρσενικά, ενώ τα υπόλοιπα θα χαριστούν, ενώ στο μεγάλο θα επιστρέψει ο έρωτας (Comet Goldfish+2Fancy).

Κάθε άλλη πρόταση, για συνδυασμό των παραπάνω δεκτή. Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φίλτρα πρέπει να καλύπτουν και μηχανική αλλά και βιολογικοί φιλτρανση ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φίλτρα πρέπει να καλύπτουν και μηχανική αλλά και βιολογικοί φιλτρανση ταυτόχρονα!

Αν έχει μόνο βιολογική γιατί δεν είναι καλό; Άντε να βάλω 1cm σφουγγαράκι πάνω και κάτω ίσα ίσα να κρατάει τις "χοντρές" βρωμιές. Θα είναι οκ έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Για διάφορους λόγους Κωνσταντίνε!

Πρώτον για να προστατεύεις το βιολογικό σου υλικό (να μην μπουκώνει) δεύτερον σε περίπτωση βλάβης το ενός από τα δυο φίλτρα (αρα μπορεί να μείνεις με ένα) και αν αυτό με το βιολογικό???

Προσπάθησε να συνδυάσεις και τους δυο τρόπους φιλτρανσης σε κάθε φίλτρο εκμεταλλεύονταν σαφώς τον περισσότερο όγκο για βιολογικό υλικό!

Link to comment
Share on other sites

Για διάφορους λόγους Κωνσταντίνε!

Πρώτον για να προστατεύεις το βιολογικό σου υλικό (να μην μπουκώνει) δεύτερον σε περίπτωση βλάβης το ενός από τα δυο φίλτρα (αρα μπορεί να μείνεις με ένα) και αν αυτό με το βιολογικό???

Προσπάθησε να συνδυάσεις και τους δυο τρόπους φιλτρανσης σε κάθε φίλτρο εκμεταλλεύονταν σαφώς τον περισσότερο όγκο για βιολογικό υλικό!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για ακόμη μία φορά τα επιχειρήματά σου με έπεισαν! :) Many thanks..

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά!

Υ.Γ. αν και βλέπω ότι το γνωρίζεις πως θα πρέπει να κινηθείς προς την αγορά κάποιου εξωτερικού φίλτρου θα στο τονίσω ξανά προσπαθώντας να σε αποτρέψω με την καλή έννοια από διπλό κόπο! Ρίξε μια ματιά πριν στήσεις το ενυδρείο σου από την αρχή στις αγγελίες του φόρουμ, σίγουρα θα βρεις κάποιο με χαμηλό κόστος που θα καλύπτει τις ανάγκες σου.

Καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είπα να μην ανοίξω νέο θέμα, οπότε γράφω εδώ σχετικά με τα φίλτρα μου. Το ενυδρείο (Juwel Record 600) τρέχει από χθες με το εργοστασικό φίλτρο συν το Aquael Fan 2 Plus.

Η ερώτησή μου αφορά το 2ο. Το φίλτρο αυτό λοιπόν διαθέτει ένα σωληνάκι για τον αέρα που τοποθετείται έξω από το νερό και προσφέρει εκτός από καλύτερη ανατάραξη και φυσαλλίδες (οξυγόνο??).. Φυσικά κάνει θόρυβο.

Εάν τα βράδια αποσυνδέω το λαστιχάκι και το φίλτρο λειτουργεί όπως περίπου και το εργοστασιακό φίλτρο, κάνω κακό στο νερό μου; Φιλτράρεται ή οξυγονώνεται λιγότερο; Στην ουσία περίπου μισές ώρες δουλεύει με το λαστιχάκι και τις υπόλοιπες χωρίς αυτό

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αυτό που κάνεις αλλά κάνε το ανάποδα!

Το βράδυ να βάζεις το σωληνάκι και το πρωί όχι γιατί σου τραβαει όλο το co2 από τα φυτά σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έκανε τόσο θόρυβο θα το άφηνα και όλο το 24ωρο. :)

Σκέφτηκα το βράδυ να βάλω με χρονοδιακόπτη καμία αεραντλία για να υποκαταστήσω λίγο τις φυσαλλίδες από το φίλτρο. Ενδείκνυται;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, αυτό είναι ακόμα καλύτερο όχι όμως όλο το 24ωρω λέμε γιατί σου καταναλώνει το πολύτιμο co2 που θέλουν τα φυτά σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...