Jump to content

Σχέδια Υπερχείλησης....


ninou

Recommended Posts

Απλά προσπαθώ να βρώ μια "απάντηση" στα υψηλά νιτρικά με την χρηση βιόμπαλας ( αν και μερικοί που έχω ρωτήσει, το αμφισβητούν αφού αυτοί το δουλεύουν έτσι χωρίς κανένα πρόβλημα - χωρίς να θέλω να αμφισβιτήσω κανέναν, εγώ δεν ξέρω, και είμαι στην μέση) ...

Αν πχ γεμίσουμε αυτές τις κάλτσες με ζωντανη άμμο και τις κρεμάσουμε στον πύργο, ωστε να βρέχονται, αλλά να μην ακουμπούν στον πάτο...?

Επειδή δεν έχω δει αυτές τις κάλτσες, μπορεί κάποιος να μου πεί αν θα δουλέψει....

Συγνώμη που επιμένω, αλλά αν είναι να δουλεύψει, πρέπει να κολλήσω τα αγκυστρακια, πριν την ολοκληρωση του ενυδρείου....

Έχω καταλάβει πως πρέπει να είναι ο πύργος άδειος, συγνώμη που επιμένω.... :lol:

overflow_tower.bmp

Link to comment
Share on other sites

Απλά προσπαθώ να βρώ μια "απάντηση" στα υψηλά νιτρικά με την χρηση βιόμπαλας ( αν και μερικοί που έχω ρωτήσει, το αμφισβητούν αφού αυτοί το δουλεύουν έτσι χωρίς κανένα πρόβλημα - χωρίς να θέλω να αμφισβιτήσω κανέναν, εγώ δεν ξέρω, και είμαι στην μέση) ...

Αν πχ γεμίσουμε αυτές τις κάλτσες με ζωντανη άμμο και τις κρεμάσουμε στον πύργο, ωστε να βρέχονται, αλλά να μην ακουμπούν στον πάτο...?

Επειδή δεν έχω δει αυτές τις κάλτσες, μπορεί κάποιος να μου πεί αν θα δουλέψει....

Συγνώμη που επιμένω, αλλά αν είναι να δουλεύψει, πρέπει να κολλήσω τα αγκυστρακια, πριν την ολοκληρωση του ενυδρείου....

Έχω καταλάβει πως πρέπει να είναι ο πύργος άδειος, συγνώμη που επιμένω.... :)

Δεν ξερω ποιοι σου ειπαν οτι το αμφισβητουν, αλλα εχουν περα για περα αδικο. Δεν μιλαμε για καποια θεωρια, αλλα για κατι που γινεται στην πραξη, με αντιχτυπο στην συνολικη εικονα του ενυδρειου σου σιγα σιγα. :bowdown:

Οι καλτσες επισης παλι μπουκωνουν για πλακα!! Ουτε για αστειο κατι τετοιο στην υπερχειληση γιατι το σφουγγαρισμα σε αδειο πατωμα τρωγετε. Εαν εχεις και καμια μοκετα, αστα.... :bowdown:

Εαν ειχες γλυκο η λυση του Γιαννη ειναι αψογη σε ολα της. Πραγματικα. Αλλα εδω δεν ειναι ουτε fish only που θα ειχε πες μια λογικη δουλεια η εξτρα βιολογια. Εαν παμε για reef πρεπει να το δουμε ποιο σφαιρικα και σωστα. :lol:

Ο πυργος κανονικα πρεπει να μεινει αδειος, εαν ψαχνεις το ιδανικο. Δεν εχει νοημα να το ψαχνεις τοσο και τελικα να κανεις ημιμετρα. Το durso δεν κανει θορυβο. Εαν δεν κανεις durso, τοτε βαζεις μια βανα στην επιστροφη στον πατο κατω απο το ενυδρειο και την κλεινεις τοσο ωστε η σταθμη να ειναι στο σημειο που δεν κανει θορυβο. Ειχα 2 χροναι ενυδρειο ετσι και δεν ειχα κανενα προβλημα. Οποτο στο προτεινω. Αλλα παντα με προσοχη και λογικα μιλαμε για διπλη υπερχειληση γιατι εαν εχεις μια, μπορει κατι να συμβει και να σου μπουκωσει. Ενα ψαρι, κατι αλλο. Πολλα γινονται.Ετσι θα εχεις το κεφαλι σου υσηχο! B)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ευχαριστώ πολύ!

Το ενυδρείο θα είναι fish only, οπότε θα κάνει δουλειά ο πύργος...

Το ενυδρείο παραγγέλθηκε...! :lol:

Θα είναι γύρω στα 550lt με πύργο υπερχείλησης με μια τρύπα, και 2 εσωτερικές επιστροφες.

Επιφυλλάσω παρουσίαση... (όταν ξεκλέβω λίγο χρόνο από τα σκοπέτα.... :bowdown: )

Επειδή δεν έχω ούτε καν μοκέτα αλλά ξύλινο πάτωμα, να περιμένω εκπλήξείς....?? :bowdown:B):) ?

Θα είναι ασφαλές το σύστημα? Τι μπορώ να κάνω για να ειμαι 150% σίγουρος και να μην τρέμω να φύγω από το σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θα είναι fish only, οπότε θα κάνει δουλειά ο πύργος...

Το ενυδρείο παραγγέλθηκε...! :lol:

Θα είναι γύρω στα 550lt με πύργο υπερχείλησης με μια τρύπα, και 2 εσωτερικές επιστροφες.

Καλώς να το δεχτείς.

Επειδή δεν έχω ούτε καν μοκέτα αλλά ξύλινο πάτωμα, να περιμένω εκπλήξείς....?? :bowdown::):bowdown: ?

Θα είναι ασφαλές το σύστημα? Τι μπορώ να κάνω για να ειμαι 150% σίγουρος και να μην τρέμω να φύγω από το σπίτι?

Να εξασφαλίσεις την ελεύθερη και απρόσκοπτη, ροή του νερού, από τον πύργο προς το sump.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...