Jump to content

Φωτισμος Νεου Reef


d1359432

Recommended Posts

Καλησπερα!

Ειμαι στο σταδιο κατασκευης νεου Reef ενυδρειου και θελω να φτιαξω DIY φωτιστικο με 6 ή 8 54αρες λαμπες για να φωτισω ενα Juwel RIO 300.

Σκεφτομαι 6 για αρχη 4x Blue+ 1x Aquablue Special και 1x Purple Plus ή Actinic.Μήπως 8 ειναι υπερβολη? Θελω να δοκιμασω σκληρα κοραλλια.

Έγινε επεξεργασία - d1359432
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο φωτισμος στα σκληρα κοραλια δεν εχει ορια.Εγω στη θεση σου θα το εκανα με 8 και αχρειαστα ας ειναι.Γνωμη μου ειναι και δεν ξερω πως το βλεπεις εσυ το θεμα,ειναι να πας σε led φωτισμο που εχει

α)καλυτερη αποδωση στον φωτισμο

β)μικροτερη κατα πολυ καταναλωση

γ)50000ωρες ζωης,σε αντιθεση με τις τ5 που τις αλλαζεις καθε 8 μηνες

δ)βγαζουν πολυ λιγοτερη ζεστη (καλοκαιρινους μηνες)

ε)πιστευω πως τα σκληρα κοραλια ειδικα πανε σφαιρα με τον συγκεκριμενο φωτισμο

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν σε ενδιαφερει εχω 2 φωτιστικα Juwel 300 με Τ5 λαμπες.

Και το σκεφτεσαι απο πλευρας οικονομιας εννωεις?Σιγουρα εσυ ξερεις τι πρεπει να κανεις,εγω απλα την γνωμη μου σου λεω.

Σορι νομιζα πως απαντουσα στον φιλο d1359432 :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος στα σκληρα κοραλια δεν εχει ορια.Εγω στη θεση σου θα το εκανα με 8 και αχρειαστα ας ειναι.Γνωμη μου ειναι και δεν ξερω πως το βλεπεις εσυ το θεμα,ειναι να πας σε led φωτισμο που εχει

α)καλυτερη αποδωση στον φωτισμο

β)μικροτερη κατα πολυ καταναλωση

γ)50000ωρες ζωης,σε αντιθεση με τις τ5 που τις αλλαζεις καθε 8 μηνες

δ)βγαζουν πολυ λιγοτερη ζεστη (καλοκαιρινους μηνες)

ε)πιστευω πως τα σκληρα κοραλια ειδικα πανε σφαιρα με τον συγκεκριμενο φωτισμο

:bigemo_harabe_net-64:

Φιλε μου LED εχω τωρα στο μικρο και δεν με εντυπωσιασε να σου πω την αληθεια + του οτι ηθελα να κανω δοκιμες με το χρωμα που τα LED δεν το επιτρεπουν.

Βασικα το ρευμα σκεφτομαι και τιποτε αλλο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου LED εχω τωρα στο μικρο και δεν με εντυπωσιασε να σου πω την αληθεια + του οτι ηθελα να κανω δοκιμες με το χρωμα που τα LED δεν το επιτρεπουν.

Βασικα το ρευμα σκεφτομαι και τιποτε αλλο

Τι led εχεις στο μικρο?....μην μου πεις λεντοτενια!!!!

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι είδους led ,τα χρώματα,την αναλογία χρωμάτων,την ισχύ led,την τοποθέτηση και πολλά άλλα.

Έχει μερικά ενυδρεία που τρέχουν με led και είναι πραγματικά ασύλληπτα τόσο στα χρώματα όσο και στην ανάπτυξη.

Επίσης πολλά κοράλλια είναι επιλεκτικά στον φωτισμό.Άλλα πάνε υπέροχα με λάμπες μετάλλου(κυρίως όλα τα σκληρά),άλλα πάνε φανταστικά με Τ5(έχω δεί tridahna να γίνονται τέρατα) και φυσικά τα led που βγάζουν άρρωστο χρώμα στα κοράλλια αν είναι σωστά τοποθετημένα.

Από κατανάλωση τα led δείχνουν να είναι η πιο οικονομική επιλογή.

Για Τ5 που είναι δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση έχεις πάρα πολλές επιλογές γιατί έχουν πέσει αισθητά οι τιμές τους στα φωτιστικά.Εγώ θα ξεκινούσα με 6Χ54W λάμπτήρες και αργότερα αν το έκρινα απαραίτητο ίσως έβαζα και άλλες 2.

To φάσμα που θα επιλέξεις στο συνδυασμό των λαμπτήρων είναι ανάλογο με τα γούστα σου. Ξεκινάς απο λευκό 10.000Κ και όσο πηγαίνει στο μπλέ πλησιάζει τα

20.000Κ.Το χρώμα έχει άμεση σχέση με την ικανότητα των κοραλλιών να μεγαλώσουν και να χρωματιστούν.Εκεί πρέπει να λάβεις υπόψιν οτι κάθε κοράλλι είναι ξεχωριστός οργανισμός και όλα έχουν διαφορετικές προτιμήσεις γιατί περιέχουν διαφορετική ποιότητα zooxanthellae.Αλλά αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα..μπορείς να το δείς εδώ σε βάθος.

Χρώμα και reef.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι είδους led ,τα χρώματα,την αναλογία χρωμάτων,την ισχύ led,την τοποθέτηση και πολλά άλλα.

Έχει μερικά ενυδρεία που τρέχουν με led και είναι πραγματικά ασύλληπτα τόσο στα χρώματα όσο και στην ανάπτυξη.

Επίσης πολλά κοράλλια είναι επιλεκτικά στον φωτισμό.Άλλα πάνε υπέροχα με λάμπες μετάλλου(κυρίως όλα τα σκληρά),άλλα πάνε φανταστικά με Τ5(έχω δεί tridahna να γίνονται τέρατα) και φυσικά τα led που βγάζουν άρρωστο χρώμα στα κοράλλια αν είναι σωστά τοποθετημένα.

Από κατανάλωση τα led δείχνουν να είναι η πιο οικονομική επιλογή.

Για Τ5 που είναι δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση έχεις πάρα πολλές επιλογές γιατί έχουν πέσει αισθητά οι τιμές τους στα φωτιστικά.Εγώ θα ξεκινούσα με 6Χ54W λάμπτήρες και αργότερα αν το έκρινα απαραίτητο ίσως έβαζα και άλλες 2.

To φάσμα που θα επιλέξεις στο συνδυασμό των λαμπτήρων είναι ανάλογο με τα γούστα σου. Ξεκινάς απο λευκό 10.000Κ και όσο πηγαίνει στο μπλέ πλησιάζει τα

20.000Κ.Το χρώμα έχει άμεση σχέση με την ικανότητα των κοραλλιών να μεγαλώσουν και να χρωματιστούν.Εκεί πρέπει να λάβεις υπόψιν οτι κάθε κοράλλι είναι ξεχωριστός οργανισμός και όλα έχουν διαφορετικές προτιμήσεις γιατί περιέχουν διαφορετική ποιότητα zooxanthellae.Αλλά αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα..μπορείς να το δείς εδώ σε βάθος.

Χρώμα και reef.

Φιλε Alex σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, η σειρα αυτη που αναφερω πιο πανω ειναι καλη για ξεκινημα? 4x Blue+ 1x Λευκη και 1x Purple Plus?

Γενικα μου αρεσει το πιο βαθυ μπλε σε φωτισμο ακομα πιο βαθυ και απο τις Blue+ αλλα δεν τις εχω ψαξει και πολυ.

Επειδη δεν εχω εμπειρια με τις κατασκευες LED τετοιου ειδους θα παω καρφι στις T5.

Στο μικρο που ειχα ας πουμε τα LPS μου ειχαν χρωματα αλλα σε καποια σημειρα ηταν καφε. Εαν υποθεσουμε οτι δεν υπαρχουν αρκετα θρεπτικα στο νερο υπαρχει περιπτωση να ειναι λιγος ο φωτισμος και να καφετισουν?

Link to comment
Share on other sites

Τι led εχεις στο μικρο?....μην μου πεις λεντοτενια!!!!

χαχα οχι φιλε ειχα 20x Royal Blue και 20x 10000k της Bridgelux αλλα δεν εντυπωσιαστικα και ιδιαιτερα, μπορει να μη ψαχτικα και αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν σε ενδιαφερει εχω 2 φωτιστικα Juwel 300 με Τ5 λαμπες.

Οχι φιλε σ'ευχαριστω θα παω σε κατασκευη γιατι το θελω κρεμαστο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Alex σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, η σειρα αυτη που αναφερω πιο πανω ειναι καλη για ξεκινημα? 4x Blue+ 1x Λευκη και 1x Purple Plus?

...Βάλε 2 blue+ και 2 Aquablue special 1 purple(αν και προτιμώ αυτήν της Korallenzucht)και 1 ακτινική.

Γενικα μου αρεσει το πιο βαθυ μπλε σε φωτισμο ακομα πιο βαθυ και απο τις Blue+ αλλα δεν τις εχω ψαξει και πολυ.

Το χρώμα που ψάχνεις είναι το royal blue.Κάπου έχω δεί και Τ5 της Hamilton νομίζω...το ιδιαίτερο με αυτό το χρώμα είναι οτι φτάνει στα 460nm και εκεί είναι όλα τα λεφτά για τα κοράλλια.

Επειδη δεν εχω εμπειρια με τις κατασκευες LED τετοιου ειδους θα παω καρφι στις T5.

Και εγώ δεν ήξερα όπως και πολλοί άλλοι αλλά την βγάλαμε την άκρη.Πάντως συμφωνω οτι DIY σε Τ5 είναι πιο έυκολο.

Στο μικρο που ειχα ας πουμε τα LPS μου ειχαν χρωματα αλλα σε καποια σημειρα ηταν καφε. Εαν υποθεσουμε οτι δεν υπαρχουν αρκετα θρεπτικα στο νερο υπαρχει περιπτωση να ειναι λιγος ο φωτισμος και να καφετισουν?

Ναι υπάρχει,αλλά μπορεί να είναι και η τοποθέτηση των ζωντανών όπως και το ύψος του ενυδρείου...τα θρεπτικά όπως λές αλλά και πολλά άλλα.

Ο απόλυτος φωτισμός σε reef ενυδρείο αλλά και το τέλειο φωτιστικό απλά δεν υπάρχει καθώς πολλά πράγματα ακόμα τα ψάχνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή είναι καλή λάμπα.Αν σκέφτεσαι να μεγαλώσεις έτοιμες αποικίες είναι ότι πρέπει για να τις χρωματίσεις.Απλά αν πάρεις μικρά κοράλλια θα αργήσεις να δεις ανάπτυξη.

Έχει κοράλλια που θέλουν αποκλειστικά φάσμα κοντά στα 20.000Κ συνήθως απο βαθιά νερά.

Γιατί δεν την ψάχνεις λίγο για deep water acroporas. Βέβαια και η δυσκολία είναι ανάλογη όσο και το κόστος των κομματιών αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή είναι καλή λάμπα.Αν σκέφτεσαι να μεγαλώσεις έτοιμες αποικίες είναι ότι πρέπει για να τις χρωματίσεις.Απλά αν πάρεις μικρά κοράλλια θα αργήσεις να δεις ανάπτυξη.

Έχει κοράλλια που θέλουν αποκλειστικά φάσμα κοντά στα 20.000Κ συνήθως απο βαθιά νερά.

Γιατί δεν την ψάχνεις λίγο για deep water acroporas. Βέβαια και η δυσκολία είναι ανάλογη όσο και το κόστος των κομματιών αυτών.

Αν καταλαβα καλα οσο πιο λευκο ειναι τοσο πιο γρηγορη αναπτυξη και οσο πιο μπλε κοβουν σωστα?

Οχι για μικρα frag σκεφτομουν, τωρα για τα deep water δεν τα γνωριζω αλλα θα ηθελα κατι ευκολο για αρχη ..

Έγινε επεξεργασία - d1359432
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.Τα ενυδρεία που έχουν πιο πολύ μπλέ φωτισμό είναι συνήθως επιλογή του χομπίστα λόγω φωτογράφησης ή χρωματισμού.

Παρόλα αυτά υπάρχουν κοράλλια που εκτιμούν πολύ το μπλέ φάσμα όπως σου έγραψα και πιο πάνω.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

αφου λες οτι σου αρεσει το μπλε βαλε 4 blue plus k 4 coral plus

oi aquablue special ειναι πολυ κιτρινες,οι ακτινικες κανουν μονο για moonlight k η purple καιει τσαμπα ρευμα για αυτο που σου δινει

η coral δινει ενα απιστευτο γαλαζιο κ γενικα σου δινει την επιλογη να παιξεις με το χρωμα αλλαζοντας μονο τις blue plus k coral.

δεν χρειαζεται να παιζεις με 4 διαφορετικες για να παρεις το χρωμα που θες

κ εγω που γουσταρω πολυ μπλε να φανταστεις πως ειμαι με 2 blue plus και 6 coral...και το χρωμα που βγαζει ειναι φοβερο και για την αναπτυξη

και για τα ματια μου

με αυτο που επαθα πλακα ειναι οταν τις ειχα μισες μισες,απλα το καλυτερο γαλαζιομπλε που εχω δει ποτε

επειδη κ εμενα ομως ειναι μικρα τα κοραλια ακομα προτιμησα να το κανω λιγο πιο γαλαζιο

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια για αναπτυξη παω 4 Coral και 2 Blue+ και για λιγοτερη αναπτυξη και περισσοτερο χρωμα παω 3x Coral και 3x Blue+

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι οτι τα κοραλλια δεν χρειαζονται και μια ακτινικη? η μπορεις να τα μεγαλωσεις αξιοπρεπεστατα και χωρις αυτη?

Link to comment
Share on other sites

σαν ακτινικες θα δουλευουν οι blue plus,κανουν την ιδια δουλεια κ πολυ πολυ καλυτερα

κ εκτος αυτου η coral plus ειναι βγαζει 50%μπλε,40%λευκο κ 10% κοκκινο φως

καλα τα ειπες στο παραπανω ποστ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια σας!

Κατι αλλο που σχετιζεται με το φωτισμο, απο ανακλαστηρες τι προτεινετε???

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα κοράλλια προσαρμόζονται στον φωτισμό.

Και φυσικά υπάρχει και ανάπτυξη και χρώμα γιατί προσαρμόζεται λόγω της έμφυτης ανάγκης του για επιβίωση και εδαφική κυριαρχία.Ομοίως θα συνέβαινε και μόνο με ακτινικούς λαμπτήρες.Με αντίστοιχες απώλειες που έχετε όσοι δεν χρησιμοποιείται καθόλου ακτινικές.Το μήκος κύματος που ξεκινάει η φωτοσύνθεση είναι τα 400nm εκεί οι παραπάνω συμβατικές λάμπες δίνουν ελάχιστη ισχύ.Οι ακτινικές αρχίζουν απο πολύ χαμηλά 395-430nm και βγάζουν ένα χρώμα που φαίνεται σαν βιολετί στο ανθρώπινο μάτι ...Θεωρώ ότι τουλάχιστον μια καλή ακτινική λάμπα είναι απαραίτητη για ένα reef ενυδρείο.

Αυτές οι ακτινικές τις ΑΤΙ δεν λένε και πολλά...αλλά θεωρώ ότι οι ακτινικοί λαμπτήρες της Giesemann είναι αρκετά καλοί.

Εγώ στο ενυδρείο μου χρησιμοποιώ 4X3W led UV 395-410nm και άλλα 2X3W UV led 420-430 nm.

Σε ανακλαστήρες ή θα πάς σε κάτι εργοστασιακό ή φύλο αλουμινίου όπως έχουν κάνει αρκετός κόσμος.

Για το τέλος για να μην δημιουργείται όποια σύγχυση να πω οτι οι παραπάνω λάμπες αυτές που αναφέρονται σαν UV δεν έχουν καμία σχέση με τις λάμπες που χρησιμοποιούνται για αποστείρωση.Εκεί είναι η ακτινοβολία UV-C,100-280nm.

Link to comment
Share on other sites

αλεξ οταν λες απωλειες εννοεις σε φασμα η σε κοραλια?

γιατι δεν εχω χασει ουτε ενα κοραλι απο το γεγονος οτι δεν χρησιμοποιω ακτινικη

κ οταν λες οτι το κοραλι προσαρμοζεται εννοεις χρωματικα(αν θα βγαλει ομορφα κ τα πραγματικα του χρωματα) η το αν θα επιβιωσει?

γιατι εαν δεν ειναι αρκετος ο φωτσιμος για ενα κοραλι δεν προσαρμοζεται,απλα πεθαινει(μιλαω πιο πολυ για τα sps)

στην καλυτερη να επιζησει εχωντας ενα καφετι χρωμα κ αυτο για λιγο(εννοειται πως οι αλλες παραμετροι,νερο κτλ ειναι εκει που πρεπει)

Link to comment
Share on other sites

αλεξ οταν λες απωλειες εννοεις σε φασμα η σε κοραλια?

γιατι δεν εχω χασει ουτε ενα κοραλι απο το γεγονος οτι δεν χρησιμοποιω ακτινικη

κ οταν λες οτι το κοραλι προσαρμοζεται εννοεις χρωματικα(αν θα βγαλει ομορφα κ τα πραγματικα του χρωματα) η το αν θα επιβιωσει?

γιατι εαν δεν ειναι αρκετος ο φωτσιμος για ενα κοραλι δεν προσαρμοζεται,απλα πεθαινει(μιλαω πιο πολυ για τα sps)

στην καλυτερη να επιζησει εχωντας ενα καφετι χρωμα κ αυτο για λιγο(εννοειται πως οι αλλες παραμετροι,νερο κτλ ειναι εκει που πρεπει)

Απώλειες σε ποσοστό φθορισμού του κοραλλιού αλλά και συνολική πτώση στην ποιότητα του χρώματος.Πώς εξηγείς οτι ίδια κοράλλια μεγαλώνουν διαφορετικά σε ένα ενυδρείο και διαφορετικά σε άλλο.

Οι συνθήκες φωτισμού που κρατάμε τα κοράλλια στα ενυδρεία είναι πολύ χαμηλές ακόμα.Με παντοδύναμες λάμπες αλογονιδίων μετάλλου δεν φτάνουμε ίσως στο μισό ποσοτικά την ποιότητα φωτισμού του ήλιου.

Από εκεί αντιλαμβάνεσαι την προσαρμοστικότητα των κοραλλιών.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ακτινικη λαμπα και θα ηθελα να κανω τη δοκιμη.

Alex την Pure Actinic της Giesemann προτεινεις δηλαδη?

Εκτος απο ATI ποιες αλλες εταιριες να κοιταξω?

Σχετικα με του ανακλαστηρες εχω ενα φιλο που ασχολειται με Inox και μπορει ειπε να μου κανει επεξεργασια να γινει σαν καθρεφτης.

Να παω σε 8 λαμπες δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...