Jump to content

Καλημέρα Και Απο Μένα ! Φυτεμένο 450+ Lt , Κοινωνικό Με Δίσκους


Jtace

Recommended Posts

Καλημέρα και απο μένα παιδιά. Ηθελα να σας δείξω μερικές φώτο και απο το δικό μου ενυδρείο.

Ασχολούμαι με το χόμπυ πάνω απο 25 χρόνια, με μερικά διαλείματα....έχω περάσει απο πολλές φάσεις και πάρα πολλά ενυδρεία. (Reef , κοινωνικά διάφορα, Αμερικάνικες κιχλίδες , αφρικάνες, κτλ κτλ κτλ), όπως επίσης έχω φτιάξει πάρα πολλά ενυδρεία.....μικρά, μεσαία (σε lt) , μεγαλύτερα κ.τ.λ.

Δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου, τα τελαυταία 2 χρόνια ήμουν εκτός του χόμπυ και ξαναξεκίνησα πάλι πρίν απο 2 μήνες.... Είπα να παίξω ένα στοίχημα και να συνδιάσω φυτεμένο με δίκους......Οι δίσκοι είναι το μοναδικό ψάρι (κατά την άποψη μου πάντα) που μπορεί να φτάσει σε ομορφιά , ένα θαλάσσιο ψάρι....

Έτσι αγόρασα ένα έτοιμο ενυδρείο της Vitrea (είναι το πρώτο έτοιμο ενυδρείο που αγοράζω στην ζωή μου, όλα τα άλλα ήταν κατασκευές) το visio 55, περίπου 450+ lt με το sump.

To ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο , έχει σαν κυρίαρχο ψάρι τους δίσκους, αλλά είναι κοινόβιο. Το κοπάδι των δίσκων αριθμεί περίπου 15 ψάρια, PH στο 6,9 και θερμοκρασία στους 27,5-28

Επίσης το σημαντικό για το ενυδρείο αυτό, είναι ότι ΤΑ ΠΑΝΤΑ γίνονται αυτόματα και το έχω σχεδιάσει βάσει της προηγούμενης εμπειρίας, προβλημάτων και ατυχιών του παρελθοντος......

Υπάρχει υπερχείληση με sump, γίνετα αυτόματηι πλήρωση της εξάτμισης απο τρίτη δεξαμενή που έχει νερό osmosi + remineral , που επίσης γεμίζει και αυτή με την σειρά της αυτόματα με τα γνωστά kit της tunze. Aκόμα όλες οι αλλαγές νερού γίνονται αυτόματα. Το πρόγραμμα έχει ως εξής : 3 αυτόματες αλλαγές νερού καθημερινά, με αργή ροή απο 20 λίτρα την φορά. Υπάρχει επίσης ψυκτικό (μην γελάτε...το ξέρω ότι ψυκτικό για δίσκους είναι ανέκδοτο, αλλά δεν ήθελα ανεμιστήρες λόγω θορύβου, ειναι στο σαλόνι το ενυδρείο) , CO 2κιλη με aqua medic reactor κ.τ.λ κτλ. Επισυνάπτω μερικές φώτο....και πείτε μου την γνώμη σας. Ασφαλώς θέλω να ακούσω κυρίως τα αρνητικά σχόλια, που πιστέψτε με , πολλά απο αυτά τα έχω σκεφτεί ήδη και θα τα διορθώσω με τον καιρό

post-50769-0-54107400-1352886599_thumb.jpgpost-50769-0-69605500-1352886601_thumb.jpgpost-50769-0-50403800-1352886604_thumb.jpgpost-50769-0-73010600-1352886606_thumb.jpgpost-50769-0-27122200-1352886609_thumb.jpgpost-50769-0-92868000-1352886623_thumb.jpgpost-50769-0-07672400-1352886737_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο μενα φιλε μου μπραβο για τον κηπο σου!!!!...............οι εκτροφεις στους κηπους οταν ειναι αναμεικτα strains δειχνουν αλλιως.

αν κ ξερακιανος myself..........το συστημα σου χαιρει ομορφιας!!!

καλο μεγαλωμα για τα καμμαρια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελειο!αψογο!μερακληδικο!ειναι πολλα τα λεφτα Αρη!(ασχετο)........να σου ζησουν οι ψαρουκλες αλλα αυτο δεν ειναι παρουσιαση!!!θελω μετρησεις,τι φυτα εχεις,τι ταιζεις,που μενεις(ασχετο παλι) και φυσικα Β-Ι-Ν-Τ-Ε-Ο ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν και τα δικά μου συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα. Θα ήθελα και εγώ εκτός απο μια παρουσίαση με λεπτομέρειες αν μπορούσες να βγάλεις και κάποιες φωτό απο τους αυτοματισμούς που έχεις φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι αυτοματισμοί είναι πολλοί, πρέπει να έχω πάνω απο 8-9 αισθητήρες....lol !!!

υπόσχομαι φωτο και βίντεο

Link to comment
Share on other sites

+1 και από εμένα να δούμε τους αυτο ματισμούς.

Τα συγχαρητήρια και από εμενα!!! πολύ όμορφο και πλούσιο αποτέλεσμα!!!!

Καλή συνέχεια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

επισης παίδες δοκιμάζω και το seneye......μόλις έχω εμπεριστατωμένη άποψη , θα σας πώ!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο με ωραια χρωματα.

Κανε μας μια αναλυτικη παρουσιαση συμπληρωνοντας την φορμα http://www.aquazone....showtopic=50683

ΥΓ Καλως ηρθες στο φορουμ και καλη διαμονη!:)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο set up. Συγχαρητήρια και για την προσπάθεια και για το αποτέλεσμα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

Πραγματικά το φυτεμένο δισκάδικο είναι τρομερό όταν πετυχαίνει.

Θα ήθελα και γω μερικά παραπάνω στοιχεία για τους αυτοματισμούς σου, μιας και είναι κάτι που ενώ με ενδιέφερε απο παλιά, συγχρόνως το βρίσκω πολύ επίφοβο, ιδιαίτερα μετά απο κάποια συμβάντα με ατοχίες αυτόματων αναπληρώσεων. Ίσως βέβαια να ήταν απλά θέμα απειρίας ή άγνοιας των ανθρώπων.

Ευχαριστώ,

Κ

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο εμένα .καλός ήρθες .

το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο και με μεράκι φτιαγμένο .τα συστήματα σου ακούγονται πολύ καλά γι αυτό δώσε μας πληροφορίες μήπως και ασχοληθούμε και εμείς .

και τέλος .........τα πλάτυ γιατί τα θες ????

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο αποτέλεσμα, μπράβο. :thumbup:

τώρα όμως μας άνοιξες την όρεξη και θέλουμε περισσότερες φωτογραφίες , βίντεο :D

και φυσικά μια ολοκληρωμένη παρουσίαση …

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Tελειο μπραβο σου τα συγχαρητήρια και από εμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, άψογο και πολύ μερακλίδικο..!!! ΒΙΝΤΕΟ οπωσδήποτε..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορο ενυδρειο φιλε μου...φανταζομαι οτι εεις μελετησει ολα τα φυτα που εχεις βαλει μεσα σχετικα με τις θερμοκρασιες που θελουν οι δισκοι....αληθεια τι θερμοκρασια κρατας φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

28 βαθμούς παίζω παιδια, δεν παίζω παραπάνω, στήνω και μια μικρή καραντίνα τώρα για hexamita κτλ

Sorry που δεν σας έδωσα περισσότερες λεπτομέρειες, όπως επισης και άλλες φωτο και βίντεο.....ξεκίνησα το τοπικ απλά και μόνο για να ξεκινήσω , γιατι αλλιώς δεν θα το έκανα ποτέ! Θα βγάλω φωτογραφίες απο τους αυτοματισμους και βίντεο Ενυδρειου για να το στείλω.

Το ενυδρειο όντως παίζει λίγο αλλα ο σχεδιασμός και η συναρμολόγηση , λίγο λίγο κάθε ΣΚ, κράτησαν κανένα 5 μηνο...

Σαν παλιός χομπιστας, τον πιο χρήσιμο απο όλους αυτοματισμο , βρίσκω τις αυτομάτες αλλαγές νερου....πραγματικά ειναι το κάτι άλλο να κάθεσαι στο σαλόνι και να ακούς την αντλία να γεμίζει νερό αυτόματα.........μαγεία ! Ειδικά για δισκαδικο! Θα βγάλω photo και θα γράψω μια αναλυτική περιγραφή.

Oi photo που έκανα upload ειναι απο iPhone ....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τέλειο!!! :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Από τα ομορφότερα ενυδρεία που έχω δει ... Απίστευτο ! Είναι ωραίο να μοιράζονται οι έμπειροι τις γνώσεις σε όλους !! :)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε μου!!! πολυ ομορφο αποτελεσμα!!!!

οι αυτοματισμοι οντως πολλους απο εμας μας τρομαζουν... ισως να γινεις η αιτια να ξεπερασουμε τους φοβους μας!! :P

καλη συνεχεια με πολλες φωτογραφιες ετσι? :D

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξερακιανος μου αρεσει πολυ.....

Το μονο που θα αλλαζα ειναι η ψαροσυνθεση......Θα αφηνα μονο τους δισκους, τα cory,τους οτοκυκλους και ενα κοπαδακι νεον ή ροδοστομους.....

Κατα τα αλλα περιμενω και εγω κι αλλες φωτο και βιντεο....

Καλη συνεχεια και καλως ηλθες...... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια.απλα υποβαλω τα σεβη μου σε ενα καλιτεχνη.

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λόγια για τους αυτοματισμούς :

Το ενυδρείο έχει 2 επιπλέον δεξαμενές , μία αυτή του sump και μια αυτή της όσμωσις .

Η λεκάνη της όσμωσις γεμιζει αυτόματα με το γνωστό κιτ της Tunze http://www.aquariums...ater-controller

Στην συνέχεια , πάλι αυτόματα , γίνεται η πλήρωση του sump με το auto top off , επίσης της Tunze http://www.nano-reef...howtopic=179138

Για αποφυγή σφάλματος σε κάποιο απο τα δύο συστήματα και επιπλέον ασφάλεια , υπάρχει το τρίτο kit ελέγχου http://www.aquariume...&product_id=266 το οποίο διακόπτει τις αντλίες στις εξής 3 περιπτώσεις :

a) φράξιμο υπερχείλησης με συνέπεια να κατέβει η στάθμη στο sump

β) βλάβη (κόλημα) στην βαλβίδα πλήρωσης με RO, με αποτέλεσμα ανοδο στάθμης στην λεκάνη RO

c) βλάβη (κόλημα) στο auto top off με συνέπεια την άνοδο της στάθμης νερού του sump

Εαν όλα πάνε στραβά και συμβεί το μοιραίο , τότε υπάρχουν 2 τελευταία στάδια που θα μας οδηγήσουν στην σφουγγαρίστρα.....lol

Honeywell water leak detection (Ηχητικός συναγερμός σε περίπτωση διαρροής με καλωδιοταινία επέκτασης για να καλύπτει περιμετρικά το ενυδρείο)

http://www.honeywell...nsing-alarm.htm

και επίσης GE wireless leak detection

http://www.smarthome...dX/Item/NX-695/

που συνδέεται ασύρματα με τον συναγερμό του σπιτιού και στέλνει κατάλληλο sms

Tώρα, όσον αφορά τις αλλαγές νερού....πολύ απλά πράγματα....

σε μια απο τις 2 αποροές (που έρχονται με τρύπα απο τον πάτο του ενυδρείου), υπάρχει μια ηλεκτροβάνα ποτίσματος με μπαταρία (όχι όμως μια τυχαία ηλεκτροβάνα, δεν παίζουν όλες, την έχω πατήσει) , η Gardena T1030 με κάρτα http://www.gardena.c...ontrols/t-1030/ που είναι κατάλληλη για πίεση 0 bar και δεξαμενές νερού (δεν χρειάζεται νερό με πίεση για να δουλέψει). Το νερό λοιπόν για 3 προγραμματισμένα 20 λεπτα, αλλάζει με πολλή αργή ροή (πολύ μικρός σωλήνας) και αντίσοιχα αναπληρώνεται με οσμωση+remineral. H ποσότητα νερού που θα αλλάζει κάθε μέρα εξαρτάται καθαρά απο τον προγραμματισμό και το μέγεθος της λεκάνης αναπλήρωσης RO.

Όσον αφορά το λίπασμα, υπάρχει μια δοσομετρική της Grotech (μονή) καθώς το μόνο καθημερινό λίπασμα που ρίχνω είναι σίδηρος με κάποιο ελάχιστο Flourish Excel

Για το CO2 υπάρχει controller της Dennerle http://www.koi-braun...p?cPath=788_800 με δίκηλη φιάλη και reactor της Αquamedic http://www.championl...cat=1076&page=1 (εχω δοκιμάσει και άλλους reactor, νομίζω ότι είναι ο καλύτερος)

αυτά για τώρα, αν βρω λίγο χρόνο ακόμα, θα προσθέσω και άλλα!!

thanks και πάλι για τα καλά σας λόγια και για το διάβασμα που σας βάζω να κάνετε (όσοι το διαβάσουν το post)

P.S. για τους φίλους που ρώτησαν για τα πλάτυ και τα υπόλοιπα μελανά σημεία της ιχθυοφόρτισης, έπρεπε να ικανοποιήσω τις επιθυμίες της κόρης μου :-)

Έγινε επεξεργασία - Jtace
Link to comment
Share on other sites

είσαι και ο πρώτος .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...