Jump to content

Διαχωρισμός Φύλου-Συμπεριφορά Demasoni


lapmil

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέο μέλος στο foroum και επειδη είμαι αρχάριος όσον αφορά τις αφρικανικές κιχλίδες πιστεύω ότι η βοήθειά σας θα είναι υπερπολύτιμη.

Το ενυδρείο μου είναι χωρητικότητας 120 λίτρων και φιλοξενεί δύο demasoni (ένα αρσενικό και ένα θυληκό) και δύο labido yellow (ένα αρσενικό και ένα θηλυκό).Το πρόβλημα υπάρχει στα demasoni.Το αρσενικό είναι τόσο πολυ επιθετικό προς το θηλυκό που αναγκάστηκα να χωρίσω το ενυδρείο. Και αναρωτιέμαι αν αυτό συμβαίνει επειδή το αρσενικό πρέπει να συμβιώνει με τρία τουλάχιστον θηλυκά ή επειδή και τα δύο είναι αρσενικά.Σημειωτέον το θηλυκό θεωρητικά demasoni επιβλήθηκε στο αρσενικό labido.Θα μπορούσε αυτό να συμβεί;Συνεπώς αν και ξέρω πως ο διαχωρισμός του φύλου στα demasoni είναι πολύ δύσκολος υπάρχει καποιος τρόπος να καταλάβω το φύλο μέσω της συμπεριφοράς τους; Να σας πω ότι κάποια στιγμή που ενοποίησα ξανα το ενυδρείο έγινε μια μάχη μεταξύ των δύο μετά από πολλούς κύκλους κυνηγώντας το ένα την ουρά του άλλου και έπειτα το θεωρητικά θηλυκό που ηττήθηκε εξαφανίστηκε μέχρι που ξαναχώρισα το ενυδρείο.Σας ευχαριστώ για την βοήθεια εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες !!!!

καταρχην ( για να λεμε και του στραβου το δικιο )

Το ενυδρειο που εχεις ειναι ακαταλληλο για τα ψαρια που εχεις βαλει ( ειναι μικρο σε λιτρα και σιγουρα μικρο σε μηκος ) με βαση τις απαιτησεις που εχουν τα συγκεκριμενα ψαρια

τα ντεμασονι απο μονα τους ειναι ποιο επιθετικα ψαρια σε σχεση με τα λαμπιντο και θα πρεπει να υπαρχουν αρκετες κρυψωνες ( με πετρες ) στο ενυδρειο σου για να μειωθουν ( οσο αυτο ειναι εφικτο ) οι καυγαδες .

Αυτο που προτεινω ειναι να αλλαξεις σεταπ στο ενυδρειο σου , μιας και οπως ειπα ποιο πανω και τα 2 ειδη ειναι ακαταλληλα για το ενυδρειο σου .

Y.G : οι συνεχομενοι καυγαδες ειναι σιγουρο οτι θα δημιουργησουν προβλημα στα ψαρια σου ( αργα η γρηγορα ) ....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Απλά δυστυχώς μάλλον έγινα έρμαιο της αμάθειάς μου αφού καλή τη πίστη πήρα οτι μου άρεσε και με τη διαβεβαίωση οτι τα ψάρια αυτά μπορούν να συμβιώσουν.Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι να μπορώ να έχω και τα δύο είδη σίγουρα όμως δεν θέλω κάποιον θάνατο ή τα ψάρια να δεινοπαθούν.Οπότε τι μου προτείνεις;Τα demasoni δεν κάνουν για αυτά τα λίτρα.Τα labido κάνουν; Και αν κάνουν θα μπορούσαν να συνδυαστούν με άλλα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Απλά δυστυχώς μάλλον έγινα έρμαιο της αμάθειάς μου αφού καλή τη πίστη πήρα οτι μου άρεσε και με τη διαβεβαίωση οτι τα ψάρια αυτά μπορούν να συμβιώσουν.Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι να μπορώ να έχω και τα δύο είδη σίγουρα όμως δεν θέλω κάποιον θάνατο ή τα ψάρια να δεινοπαθούν.Οπότε τι μου προτείνεις;Τα demasoni δεν κάνουν για αυτά τα λίτρα.Τα labido κάνουν; Και αν κάνουν θα μπορούσαν να συνδυαστούν με άλλα ψάρια;

μπορουν να συμβιωσουν υπο καταλληλες συνθηκες ( λιτρα - aquascape ) :)

ουτε τα λαμπιντο θα κραταγα σε αυτα τα λιτρα , αλλα ουτε και τα ντεμασονι .

Δυστυχως αυτο που προτεινω ειναι να φυγουν και τα 2 ειδη απο το ενυδρειο σου και να ψαχτεις για αλλο ειδος , ξερω οτι στην χαλασα ... αλλα το σωστο να φυγουν

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά...Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι ώστε να μην την ξαναπατήσω; Ευτυχώς μπορώ να επιστρέψω τα ψάρια...Ευχαριστώ πάντως γιατί όσο χρόνο τα έχω,ένα μήνα περίπου, μόνο άγχος μου έχουν δημιουργήσει.Συνεπώς αυτή η τόσο επιθετική συμπεριφορά των demasoni οφείλεται στην έλλειψη χώρου και όχι αν είναι αρσενικό με θηλυκό ή αρσενικό με αρσενικό.Πάντως τα labido προς το παρόν ζουν αρμονικά.

Link to comment
Share on other sites

μπορουν να συμβιωσουν υπο καταλληλες συνθηκες ( λιτρα - aquascape ) :)

ουτε τα λαμπιντο θα κραταγα σε αυτα τα λιτρα , αλλα ουτε και τα ντεμασονι .

Δυστυχως αυτο που προτεινω ειναι να φυγουν και τα 2 ειδη απο το ενυδρειο σου και να ψαχτεις για αλλο ειδος , ξερω οτι στην χαλασα ... αλλα το σωστο να φυγουν

:bigemo_harabe_net-64:

εγω θα προτεινω να πας σε tanganyika μερια, αν θες να παραμεινεις στην αφρικη!

δες εδω φιλε μου! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα,αν φυσικά ειναι εφικτό απο οικονομικής και όχι μόνο απόψεως,να πας σε μεγαλύτερο ενυδρειο και με σωστό στήσιμο και αριθμο ψαριών να κρατήσεις αυτα τα 2 πολυ όμορφα είδη..

Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα για μεγαλύτερο ενυδρειο τότε οπως σωστά αναφέρθηκε,να δώσεις τα συγκεκριμένα ψαράκια κ να κοιτάξεις για αφρικανες απο την λίμνη tanganyika..

Τι διαστάσεις εχει το ενυδρειο σου;;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τις προτάσεις σου φίλε μου και είναι πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά.Μακάρι να μπορέσω να βρω κάποιους από αυτούς τους συνδυασμούς γιατί η αγορά εδώ στα Χανιά είναι πολύ περιορισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις είναι 80Χ45χ40 cm.Για αλλαγή ενυδρείου λίγο δύσκολο...οικονομική οι λόγοι...άρα μάλλον αλλαγή ψαριών δυστυχώς γιατί πιστεύω ότι και τα δύο αυτά είδη συναγωνίζονται στα ίσα την ομορφιά και τα χρώματα των θαλασσινών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα οι διαστάσεις προσφέρονται για ενα πολύ καλό Ταγκανίκα θα έλεγα μέσα από το λινκ που σου έδωσε ο φίλος adlib να μελετήσεις και να διαλέξεις ή ενα species tank ή ενα καλό συνδυασμό δύο ειδών

Καλώς ήλθες στην Αφρική :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...