Jump to content

Πρώτη Προσπάθεια Στο Θαλασσινό Ενυδρείο


jimmal

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, είναι η πρώτη μου προσπάθεια στο θαλασσινό ενυδρείο που εδώ και μία εβδομάδα είναι σε λειτουργία. Το ενυδρείο είναι το juwel rio 180lt με διαστάσεις 100Χ40Χ50 και το sump 60 πραγματικά λίτρα με διαστάσεις 80Χ35Χ30.

Στο ενυδρείο υπάρχουν 30kg ζωντανού βράχου και 40kg αραγωνίτη, για την κυκλοφορία υπάρχουν μία αντλία vortech mp10 w es, μια tunze 6025 και μια sun sun στο sump.

Skimmer wave beast 800p, υπερχείλιση tunze 1074/2, αντλία επιστροφής 1300lt/hr και αυτόματη αναπλήρωση tunze 5017.Για φωτισμό χρησιμοποιώ 6 λάμπες ATI 39w (1 Aquablue, 2 Blueplus, 1 Perple, 1 Actinic, 1 Coral plus).

Το νερό είναι R/O και το αλάτι red sea coral pro, η αλατότητα είναι 1025.

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω το Aquario για την κατασκευή του sump αλλά και όλη την βοήθεια και τις γνώσεις που μου πρόσφερε, αλλά και το Aquazone για τις τόσες πολλές απορίες που μου έλυσε ακόμα και αν δεν χρειάστηκε να ρωτήσω και πολλά πράγματα.

και 3ης φωτογραφίες με το aquascape.

post-50893-0-27844300-1353322852_thumb.jpg

post-50893-0-20032300-1353323015_thumb.jpg

post-50893-0-29534300-1353323029_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη σου προσπάθεια με μια χαρά εξοπλισμό, σου εύχομαι τα καλύτερα και χωρίς προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

μια χαρα βλεπω το ενυδρειο σου ..... καλη συνεχεια και μην διστασεις να μας ρωτησεις οτι χρειαζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε μου, ωραιο εξοπλισμο εχεις :thumbup:

Το στησιμο του βραχου κοιτα λιγο..........

Link to comment
Share on other sites

καλως τον.καλη συνεχεια μιας και η αρχη ειναι αρκουντως και παραπανω μην πω ικανοποιητικη με καλο εξοπλισμο.

ευχομαι να το γεμισεις κοραλλια και να γινει τουμπανο.

Link to comment
Share on other sites

καλή συνέχεια καλώς ήρθες στο θαλασσινό!

ο εξοπλισμός σου ειναι πολυ καλός μπράβο σου!! το στήσιμο σε παίρνει για καμία μελλοντική αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια :) . από εξοπλισμό προσπάθησα να κάνω το καλύτερο από την αρχή για να είμαι καλυμμένος, σε λίγο που θα μπουν και τα 50 led πιστεύω ότι θα είμαι πλήρης.

Όσο για το στήσιμο πιστεύω ότι έχει αρκετές τρύπες για κρυψώνες και αρκετό χώρο για να μπουν στο μέλλον τα κοράλλια. Τι ακριβώς λέτε να αλλάξω στο στήσιμο (από οπτική μεριά η από θέμα κυκλοφορίας);

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη αρχη μπράβο!! Εύχομαι να το δεις όπως το θές.

Θα συμφωνήσω και εγω για το στήσιμο αραιωσε τον λίγο αν μπορείς για μένα τον έχεις λίγο μπουκομενο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια! Τι θα έλεγες να το κάνεις σε 2 μέρη τον βράχο σου αντί για 1 και ενιαίο όπως τον έχεις τώρα δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου αρέσει όπως το έχεις δηλαδή σε ενα και οχι σε δυο μέρη αν και αυτο ειναι θέμα το βλέπει ο καθένας και το τι θελει να κανει απλά νομίζω οτι σίγουρα κατι αλλαγές θα κανέις ανάλογα το τι θέλεις να προσθέσεις απο οργανισμούς γ αυτο σε ρώτησα αν σε περνει για αλλαγές!

και πάλι μπράβο για την που καλη αρχη σου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια! Τι θα έλεγες να το κάνεις σε 2 μέρη τον βράχο σου αντί για 1 και ενιαίο όπως τον έχεις τώρα δηλαδή?

Αν και μου αρέσουν περισσότερο τα ενυδρεία με 2 βράχους και ήθελα να το κάνω και εγώ, νομίζω ότι επειδή είναι μικρό (1 μέτρο) θα γεμίσει πολύ.

Πάντως θα δοκιμάσω να κάνω μερικές αλλαγές στο βράχο για να φαίνεται καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ ωραίο το ενυδρείο σου! Καλη αρχή και συνέχεια! Απο κοράλλια τι σκέφτεσε ? μ****α ή σκληρα? Απο ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ ωραίο το ενυδρείο σου! Καλη αρχή και συνέχεια! Απο κοράλλια τι σκέφτεσε ? μ****α ή σκληρα? Απο ψάρια?

Ευχαριστώ πολύ.

Κοράλλια στην αρχή μαλακά και αργότερα βλέπουμε, από ψάρια σίγουρα 2 clown fish, ένα blue tang σε μέγεθος small για να τον κρατήσω όσο περισσότερο γίνεται και βλέπουμε στο μέλλον.

Δυστυχώς δεν με παίρνει να βάλω άλλα tang ή naso που μου αρέσουν πολύ. :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα φιλε μου αρεσει το στησιμο.Εχεις χωρο για κοραλια,και ουτε μπουκωμενο μου φαινεται.Προσπαθησε να κατασταλλαξεις απο την αρχη τι ειδος κοραλια θελεις να βαλεις,ωστε να αποφυγεις βαλε βγαλε αλλα και εξοδα.

Εδω θα'μαστε να τα λεμε.

Καλη συνεχεια να εχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καμια ανεμωνη σκεφτεσε?? Αν πας καμια φορα Καβαλα και βουτηξεις (οχι τωρα χειμωνιατικα βεβαια) θα βγεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Απο ανεμώνες μέχρι σαλιγγαρια-καβουρες κτλ.! Γιατι δεν βαζεις κανα Firefish ή κανά Goby ? Ειναι σχετικά φθηνά, ευκολα-ανθεκτικά ψαρια και κομπλέ για τα λίτρα σου... σκεψου το :D

Link to comment
Share on other sites

Καμια ανεμωνη σκεφτεσε?? Αν πας καμια φορα Καβαλα και βουτηξεις (οχι τωρα χειμωνιατικα βεβαια) θα βγεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Απο ανεμώνες μέχρι σαλιγγαρια-καβουρες κτλ.! Γιατι δεν βαζεις κανα Firefish ή κανά Goby ? Ειναι σχετικά φθηνά, ευκολα-ανθεκτικά ψαρια και κομπλέ για τα λίτρα σου... σκεψου το :D

Ανεμώνη θα βάλω σίγουρα για τα υπόλοιπα θα βάλω πρώτα τα clown fish και το blue και μετά αν με παίρνει θα βάλω και κανένα goby που μου αρέσει.

Τώρα από εδώ και πέρα τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω, ξέρω ότι πρέπει να κάνει τον κύκλο του αζώτου, Αλλαγή νερού πότε να κάνω;

Έχω κάνει test αλλά ακόμα δεν μου δείχνει κάτι, μάλλον είναι πολύ νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου πολλή καλή προσπάθεια.

Το μόνο που εχω να παρατηρήσω για τον βράχο σου που είναι 30 κ. Είναι όλος αυτός που βλέπουμε στο main ή έχεις και λίγο στο sump;

Και αν θέλεις πες μας και λίγες πληροφορίες παραπάνω για τα διαμερίσματα του sump.

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγάλα ψάρια και πιο αυταρχικά βάλτα προς το τέλος για γλιτωσεις μπελάδες και στεναχωριες.

Γέμισε σιγά σιγά με τα μικρά και βάλε στο τέλος το τανκς.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου πολλή καλή προσπάθεια.

Το μόνο που εχω να παρατηρήσω για τον βράχο σου που είναι 30 κ. Είναι όλος αυτός που βλέπουμε στο main ή έχεις και λίγο στο sump;

Και αν θέλεις πες μας και λίγες πληροφορίες παραπάνω για τα διαμερίσματα του sump.

Στο σύνολο είναι 30 κιλά, έχω δυο - τρία κομμάτια στο sump.

To sump έχει 4 χωρίσματα στο πρώτο είναι η υπερχείλιση, στο δεύτερο ο άνθρακας, στο τρίτο ο βράχος με τον θερμοστάτη και στο τέταρτο η αντλία επιστροφής.

Αύριο θα βάλω και φωτογραφία από το sump (θέλω να μαζέψω λίγο τα καλώδια πρώτα, να φαίνεται ωραίο :) )

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια και να θυμασαι υπομονη και σιγα σιγα,μην ξεχνας τον αντιφωσφορο,τα φωτα ποσες ωρες τα αναβεις?τωρα που ειναι αδειο δεν χρειαζετε πολυ.βακτηρια εβαλες?οτι θελεις ρωτας,και παλι καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Jim. Καλογεμιστο. Και μένα θα μου άρεσε με 2 νησάκια σαν πιατελες αλλα θέλει προετοιμασια έξω και κόλλημα. Ίσως να προσεχείς λίγο με τη φωτοπεριοδο για να μην έχεις ανεπιθύμητες άλγες. Περιμένουμε να δουμε το σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

βαλτο τις μισες και σε 15 μερες κανε μια αλλαγη και μετρας

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα φιλος..........πολυ ωραιο και με καλο εξοπλισμο!!!!!αυτα ειναι..............................................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...