Jump to content

Πρώτη Γέννα Guppy


ataktoulis

Recommended Posts

Όπως θα έχετε διαβάσει, ίσως, κάποιοι, την περασμένη Δευτέρα είχα την πρώτη μου επαφή με το χώρο των ζωοτόκων και συγκεκριμένα με 7 θυληκά και 2 πανέμορφα αρσενικά Guppies.

Τα 6 από τα 7 θυληκά μου ήταν ήδη με το χαρακτηριστικό τριγωνάκι της εγκυμοσύνης στην κοιλίτσα τους και σήμερα....

.... Είδα τους πρώτους απογόνους!!! 3 πολύ μικρά ψαράκια που δυσκολεύομαι ώρες ώρες να εντοπίσω πηγαινοέρχονται στο ενυδρείο μου.. Λίγα δεν είναι;; Ένα καημένο (4ο) το είδα την ώρα που η άσπλαχνη μάνα του το έφαγε, μόλις το γέννησε.. Το 1ο το εντόπισα το απογευματάκι και μέχρι πριν κανένα 20λεπτο που έσβησε η λάμπα δεν είδα άλλα. Υπάρχει περίπτωση στο σκοτάδι να νιώσουν πιο άνετα και να γεννηθούν περισσότερα;

Είναι πολύ πολύ μικρά.. Αν κάποια παρασυρθούν στην εισαγωγή του φίλτρου υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα στο νερό, με αμμωνία π.χ.;

Γιατί βολτάρουν τα νεογέννητα, δεν έπρεπε να αράζουν στη γωνία που γέμισα κερατόφυλλο πάνω στην επιφάνεια;;

Τώρα τι κάνω; Πώς θα τρέφονται αυτά; Σιγά μην προλάβουν!! 1 φορά τη μέρα να ταΐζω όπως μου είπατε και για τα ενήλικα;

Με τις αλλαγές τι να προσέξω; Από άλλα σκευάσματα; Βακτήρια, λίπασμα κλπ.; Θα τα ενοχλήσουν;

Link to comment
Share on other sites

τριψε πολυ την τροφη που ταιζεις να γινει περιπου σαν σκονη και ταιζε δυο φορες μικρες αλλαγες νερου μην ανχωνεσαι λογικα θα δεις και αλλα μικρα τα υπολοια αστα στην φυση σε λιγο καιρο μονο γενες θα εχεις και θα χαριζεις!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να βάλω αύριο αλλά δεν πρόλαβα! :) :)

Τούλι από μπομπονιέρα ή ειδικό χρειάζεται; Έλεγα να μη σκαλίσω πάλι τα πράγματα. Αν δε βάλω πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

Απο μπομπονιερα ειναι μια χαρα...ξεπλυνε το λιγο να φυγει η σκονη(μπορει να την εχεις καιρο)και τπτ ζαχαρη και ετσι.....μικρα ειναι και θελουν να "παιξουν",εσυ καθοσουνα σε μια γωνια μικρος :-Ρ....ειδες που σου λεγαμε να μην βαλεις πολλα ψαρια μαζι....να χαιρεσε τα μικρα,τωρα θα δει ψαρι το ματι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα.. Άντε να δούμε.. Δηλώνω από τώρα τη διαθεσιμότητά τους για χάρισμα! Λες να γεμίσω μικρά Akridas;

Άσχετο: Τα ντουλάπια στο έπιπλο ανοιγοκλείνουν με κάποια δυσκολία εδώ και λίγες μέρες. Βρίσκουν στο πάνω μέρος.. Προφανώς το έπιπλο έχει κάτσει. Κοιτώντας το πως "πατάει" το ενυδρείο στο έπιπλο είδα κάποιο κενό στη μέση μεταξύ ενυδρείου-επίπλου. Είναι φυσιολογικό αυτό; Επικίνδυνο;;; Να ανησυχήσω για τυχόν διαρροές, ραγίσματα κλπ.που δεν πατάει καλά στο έπιπλο;

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι τα μικρα σου.... Ταιζε τα 3 φορές την ημέρα τριβωντας φύλα η με τώρα από πετ. Βολταρουν γτ νιώθουν άνετα....

Στο θέμα του επίπλου προσπάθησε να γεμισεισ με κάτι το κενό μην το αφήσεις έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Θα γεμισεις συγουρα...για το επιπλο ωπα!βφαλε φωτο και ανβασε να το δουμε πριν κανεις το οτιδιποτε....οταν λες κενο μηπως εννοεις "κοιλια"...για εκει σημαινει οτι εχεις θεμα αλφαδιασματος και ασυμετρο πατωμα ιαως....φωτος,κανα 2 οσο πιο καθαρες γινετε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ ακριβώς! Έκανε κοιλιά και γι'αυτό δεν κλείνουν με άνεση και τα ντουλάπια. Στη φωτό.δε μπορώ να το πετύχω, είναι μικρό το κενό. Τώρα τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε 2 μέρες κλείνω μήνα από όταν πήρα τα ψαράκια και ακόμα να δω άλλα νεογέννητα. Μόνο 2 πηγαινοέρχονται και έχουν μεγαλώσει αρκετά ώστε να είναι εύκολα ορατά σε αντίθεση με τη μέρα που γεννήθηκαν. Δε θα έπρεπε να έχω περισσότερα μικρά μιας που τα θηλυκά μου ήταν όλα ετοιμόγεννα; Εν τω μεταξύ ακόμη είναι μαύρες οι κοιλίτσες τους. Σύμφωνα με τις πληροφορίες που υπάρχουν για τα ζωοτόκα αλλά και για τα Guppies ειδικότερα θα έπρεπε να είχαν γεννήσει όλα. Τι φταίει;; Από Κερατόφυλλο έχω πήξει, γέμισε ο τόπος και νόμιζα θα βοηθούσε τα μικρά αλλά δε βλέπω να γεννιούνται.

Καμιά ιδέα;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή , δεν είναι "ρομπότ" τα ψαράκια για να κάνουν ότι γράφει στη βιβλιογραφία με αυστηρότητα. :)

Αφού παρέχεις τις καλύτερες συνθήκες που μπορείς, θα σε ανταμείψουν. ;)

Το ότι ήταν ετοιμόγεννα δεν μπορείς να το ξέρεις 100% Κωνσταντίνε. Μια εκτίμηση μπορούμε να κάνουμε πιστεύω μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα επικεντρωθώ σε αυτό σου το σχόλιο Δημήτρη: "Το ότι ήταν ετοιμόγεννα δεν μπορείς να το ξέρεις 100% Κωνσταντίνε. Μια εκτίμηση μπορούμε να κάνουμε πιστεύω μόνο."

Ίσως οι εκτιμήσεις να ήταν λάθος μιας που όλα έχουν το τριγωνάκι όπως και όταν τα πήρα, αλλά κάποια είναι εμφανώς "φουσκωμένα" τις τελευταίες μέρες. Άντε να δούμε...

Αλλαγές κάνω ανά βδομάδα 30%, τάισμα πρωί-βράδυ, φίλτρα εσωτερικά συνολικής ροής 900lt/h, (το ένα γεμάτο μόνο με Siporax), φωτισμός 7 ώρες και 15 λεπτά, από φυτά είμαι στα ίδια με μόνη αλλαγή το Κερατόφυλλο που έχει ξεσκιστεί να μεγαλώνει και τείνει να καταλάβει όλη την επιφάνεια (τα φυτά μου δε φωτίζονται πλέον καλά, μήπως να κάνω κάτι γι'αυτό;; ;) και η θερμοκρασία είναι στους 24 βαθμούς μόνιμα. Νομίζω άνετα ζουν σε αυτές τις συνθήκες.. :)

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα επικεντρωθώ σε αυτό σου το σχόλιο Δημήτρη: "Το ότι ήταν ετοιμόγεννα δεν μπορείς να το ξέρεις 100% Κωνσταντίνε. Μια εκτίμηση μπορούμε να κάνουμε πιστεύω μόνο."

Ίσως οι εκτιμήσεις να ήταν λάθος μιας που όλα έχουν το τριγωνάκι όπως και όταν τα πήρα, αλλά κάποια είναι εμφανώς "φουσκωμένα" τις τελευταίες μέρες. Άντε να δούμε...

Αλλαγές κάνω ανά βδομάδα 30%, τάισμα πρωί-βράδυ, φίλτρα εσωτερικά συνολικής ροής 900lt/h, (το ένα γεμάτο μόνο με Siporax), φωτισμός 7 ώρες και 15 λεπτά, από φυτά είμαι στα ίδια με μόνη αλλαγή το Κερατόφυλλο που έχει ξεσκιστεί να μεγαλώνει και τείνει να καταλάβει όλη την επιφάνεια (τα φυτά μου δε φωτίζονται πλέον καλά, μήπως να κάνω κάτι γι'αυτό;; ;) και η θερμοκρασία είναι στους 24 βαθμούς μόνιμα. Νομίζω άνετα ζουν σε αυτές τις συνθήκες.. :)

Κλάδεψε λίγο αλλά θα βαρεθείς να κλαδεύεις με αυτό το φυτάκι από όσο γνωρίζω.. :)

Το να παρατηρείς απλά ένα τριγωνάκι δεν σημαίνει ότι είναι και ετοιμόγεννο ... δες για παράδειγμα παρακάτω , μπορεί να μην είναι καλή η φωτογραφία αλλά μπορείς να ξεχωρίσεις μερικά θηλυκά. Όταν την τράβηξα πρέπει να ήταν το πολύ 3 μηνών νομίζω.

Untitled.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...