Jump to content

120L Piranha


panoss

Recommended Posts

Πιράνχα. Πάντα.. ή κάποιο εξίσου επιθετικό..

Exodon paradoxus :thumbup:

Ωραία ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάποιο κοπάδι red bellies??

Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα με πολυ ζουμι αυτο με τος συγκατοικους.Προς το παρον ειναι πολυ μικρο , στα 20 εκ + μπορεις να βαλεις μικρα τερτα , η οτιδιποτε ειναι μικρο και γρηγορο αλλα πιθανα να μην αντεξει πολυ.Για Red belly ξεχνα το.

Αμα θες την συμβουλη μου , μονο του. Δεν υπαρχει ασφαλεις συγκατοικος , ακομα και τα exodon paradoxus , σε αυτο το μεγεθος που θα παρεις το Rhom τουλαχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λίγο πιο γενικό.Θα μπορούσα να βάλω κάποιο άλλο είδος στο ενυδρείο?? Πληροφοριακά και μόνο.. :bigemo_harabe_net-64:

στα 120 λιτρα δεν νομιζω να την παλεψει κατι αν πας σε μεγαλυτερο με κρυψωνες και τετοια (250-300 λιτρα+)το συζηταμε για κανενα μικρο τετρα , τα exodon δεν θα τα εβαζα μπορει να την πεσουν στο πιρανχας και να το χασεις , με red belied σε κανενα 500-600 λιτρα εχω δει αλλα παλι εχεις πολλες πιθανοτητες να χασεις το sanchezi

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θα βάλω ένα είδος από τα προηγούμενα!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα , τι εννοεις? τι ειδος θα βαλεις?

Ειναι καλο να ξεκινισεις με απλα πραγματα αμα εισαι νεος στους θυρευτες, Να αναμιγνιεις δυο οικογενιες ειναι κατι που χρειαζεται χρημα και εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

όχι όχι δεν θέλω να βάλω 2 οικογένειες θηρευτών ένα είδος θα βάλω. Απλά ρωτάω στην συγγεκριμένη περίπτωση aν μπορώ να βάλω red bellies... :bigemo_harabe_net-59: :bigemo_harabe_net-59: :bigemo_harabe_net-59: :bigemo_harabe_net-59:

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!! ΚΑΤΑ 90 ΤΙΣ 100 ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ SANCHEZI...

Link to comment
Share on other sites

οπα παιδιά εγώ πήγα σε ένα pet-shop και μου είπαν πως φέρνουν sanchezi,paranoma. Ta poylane 12 euro!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ta φέρνουν παράνομα στη χώρα!! Μου είπαν ότι τα βάζουν ανάμεσα σε pacu αλλά τους ειδοποιούν ότι είναι κάποιο είδος πιράνχα ψαρεμένο από τον τόπο του. Αυτό μου είπαν και ότι τους ειδοποιουν ποιο είναι το "αυθεντικό"....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην τρως παραμύθι.....εδώ σου προτείνουμε σοβαρούς επαγγελματίες που τους εμπιστευόμαστε μe κλειστά μάτια και εσύ πας σε άσχετους και σε δουλεύουν.... 12 ευρώ....δεν υπάρχει τέτοια τιμή για serrasalmus

Link to comment
Share on other sites

Οκ έγινε ευχαριστώ πολύ! Όταν αποφασίσω να πάρω το πιράνχα θα το πάρω από την άβυσο...!!

Link to comment
Share on other sites

Ta φέρνουν παράνομα στη χώρα!! Μου είπαν ότι τα βάζουν ανάμεσα σε pacu αλλά τους ειδοποιούν ότι είναι κάποιο είδος πιράνχα ψαρεμένο από τον τόπο του. Αυτό μου είπαν και ότι τους ειδοποιουν ποιο είναι το "αυθεντικό"....

Τερας ειλικρινείας ο καταστηματαρχης ( προς τιμην του και προς βλακεια του ) !!!

Σου λεει στα ισα δηλαδη οτι ειναι παρανομος !!!

Αρε Ελλαδα τι αλλο εχουν να δουν τα ματακια μας .....

Φιλε ψαξε και καπου αλλου να εχεις το κεφαλι σου ησυχο !!!

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι ναι δεν θα το πάρω από αυτούς!!! Απλά από περιέργεια ήθελα να δω τι θα μου πει!!! και να το αποτέλεσμα..!!!

Link to comment
Share on other sites

οπα παιδιά εγώ πήγα σε ένα pet-shop και μου είπαν πως φέρνουν sanchezi,paranoma. Ta poylane 12 euro!!!!!!!!!!!!

Κανα 100-150 να υπολογίζεις μην αγοράσεις απο εκεί ειναί μαλλον καποιά απάτη άλλο ψάρι θα σου δώσουν

Link to comment
Share on other sites

Οχι απο την άβυσο ο κύριος εκείνος μου το πουλάει 80 ευρώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα τελευταια χρονια που παρακολουθω τις λιστες με τα ψαρια που ερχονται ή που απλα υπαρχουν αλλα δεν ερχονται εχω δει απο χαμηλες τιμες εως πολυ ακριβες.

θυμαμαι σε καποιο καταστημα υπηρχαν προς παραγγελια serrasalmus irritans 2-3 cm με 20 ευρω απο amazon exotic.

ισως αυτη να ηταν η χαμηλοτερη τιμη σε αγρια πιασμενα πιρανχα.

με καποιο μαγαζι που ειχα μιλησει πριν απο 6 χρονια μου ειχαν πει οτι ειχαν cariba με 6 ευρω και elongatus με 12 ευρω!!

βεβαια το μαγαζι αυτο ουτε φωτο μου εστειλε οταν του ζητησα ουτε τα ψαρια.

σε πολυ μικρα μεγεθη μπορει να βρεθουν καλες τιμες αλλα προσεξτε το εξης.

δεν ειναι καθολου ευκολο να βρεθουν αυτα τα ψαρια κ να ερθουν κ ενω υπαρχουν πολλοι εξαγωγεις οι περισσοτεροι ειναι κυριως αναξιοπιστοι κ τα εξοδα μεταφορας ασυμφωρα κυριως με χωρες εκτος ευρωπαικης ενωσης οπου εχουμε κ αλλες διαδικασιες.....

ετσι για ποιο λογο να φερει καποιο μαγαζι 2-3 τετοια ψαρια σε τοσο χαμηλες τιμες?

ακουμε καμια φορα μεγαλα λογια απο καποιους, ψαξτε το δεν ειναι κακο.

ας κανει ο κυριως μια προσπαθεια να το φερει το συγκεκριμενο πιρανχα κ ας μας πει τι αλλο μπορει να φερει.

αν αποδειχτει σωστος εχει καλως.

αν οχι τουλαχιστον θα καταλαβετε οτι υπαρχουν κ καποιοι αλλοι που καλο ειναι να τους στηριξουμε...

Link to comment
Share on other sites

Οχι απο την άβυσο ο κύριος εκείνος μου το πουλάει 80 ευρώ!!!!!!

Ναι αλλά ξέρεις τι θα πάρεις..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα κάτι άλλο!!

Link to comment
Share on other sites

τα τελευταια χρονια που παρακολουθω τις λιστες με τα ψαρια που ερχονται ή που απλα υπαρχουν αλλα δεν ερχονται εχω δει απο χαμηλες τιμες εως πολυ ακριβες.

θυμαμαι σε καποιο καταστημα υπηρχαν προς παραγγελια serrasalmus irritans 2-3 cm με 20 ευρω απο amazon exotic.

ισως αυτη να ηταν η χαμηλοτερη τιμη σε αγρια πιασμενα πιρανχα.

με καποιο μαγαζι που ειχα μιλησει πριν απο 6 χρονια μου ειχαν πει οτι ειχαν cariba με 6 ευρω και elongatus με 12 ευρω!!

βεβαια το μαγαζι αυτο ουτε φωτο μου εστειλε οταν του ζητησα ουτε τα ψαρια.

σε πολυ μικρα μεγεθη μπορει να βρεθουν καλες τιμες αλλα προσεξτε το εξης.

δεν ειναι καθολου ευκολο να βρεθουν αυτα τα ψαρια κ να ερθουν κ ενω υπαρχουν πολλοι εξαγωγεις οι περισσοτεροι ειναι κυριως αναξιοπιστοι κ τα εξοδα μεταφορας ασυμφωρα κυριως με χωρες εκτος ευρωπαικης ενωσης οπου εχουμε κ αλλες διαδικασιες.....

ετσι για ποιο λογο να φερει καποιο μαγαζι 2-3 τετοια ψαρια σε τοσο χαμηλες τιμες?

ακουμε καμια φορα μεγαλα λογια απο καποιους, ψαξτε το δεν ειναι κακο.

ας κανει ο κυριως μια προσπαθεια να το φερει το συγκεκριμενο πιρανχα κ ας μας πει τι αλλο μπορει να φερει.

αν αποδειχτει σωστος εχει καλως.

αν οχι τουλαχιστον θα καταλαβετε οτι υπαρχουν κ καποιοι αλλοι που καλο ειναι να τους στηριξουμε...

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο τώρα.. Θα μπορούσε κάποιος που είχε Serrasalmus Sanchezi, να μου πει όχι μόνο πληροφορίες καθότι είμαι αρχάριος στα πιράνια γενικά ό,τι μπορεί να με βοηθήσει???? π.χ. μην το πλησιάζεις πολύ τις πρώτες μέρες, τάιζέ το 3 φορές την εβδομάδα, να κάνεις αλλαγή στην τροφή σου (να μην δίνεις όλο την ίδια........ κλπ!!!!!

Το λέω αυτό διότι θέλω να προσφέρω στο πιράνχας μου ό,τι καλύτερο μπορώ να του δώσω!!!! :bigemo_harabe_net-146: :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

για αρχη ταισμα 3 φορες την ημερα με bloodworms , γαριδα και γενικα κατεψηγμενα οσο τρωει δινε του φαι.....αλαγες νερου καθε 15 μερες μετριο φωτισμο λιγα φυτα και κρυψωνες και θα εισαι μια χαρα δοκιμασε και με κανενα στικσ μπας και μαθει και σε αυτα , αλλα το ποιο βασικο ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΨΑΡΙ να εγκληματιστει στο νεο του περιβαλον χωρις χερια μεσα στο ενυδρειο , απο τη φυση του ειναι καχυποπτο και ντροπαλο.....δεν εχουν μεγαλωσει πολυ ser sanchezi οποτε βλε[πε πως παει και ενημερωνε μας και εμας, οτι θες εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...