Jump to content

Ενας Ομορφος Υφαλος


Recommended Posts

Αν γουστάρεις τέτοια πράγματα πέρνα καμιά βόλτα από τα μέρη μας να δεις το franken-reef απο κοντά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν γουστάρεις τέτοια πράγματα πέρνα καμιά βόλτα από τα μέρη μας να δεις το franken-reef απο κοντά...

Το ξέρω ότι ο χειρούργος σου τα σπάει και θα σε χρειαστώ για πληροφορίες σχετικά με τα zoanthus μιας που μου αρέσουν πολλοί και θα προσπαθήσω να το γεμίσω το reefακι με τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα...τα ζώα τα βάζω στην ίδια δυσκολία με τα LPS όταν είναι όλα καλά με το νερό/παραμέτρους/θρεπτικά είναι πανέμορφα κάτω απο καλό φωτισμό αλλά έτσι και αρρωστήσουν ή εισάγεις κάποιον θηρευτή,άντε γεια ..νύχτα τα χάνεις...και μερικά σχέδια/χρώματα δεν μπορείς να τα βρεις καν...Πλέων αναγνωρίζω αρκετά είδη και διατηρώ με επιτυχία αρκετά είδη...που ονειρεύομαι κάποια μέρα να γίνουν ακόμα περισσότερα...

Το θαλασσινό θέλει πολύ καλό προγραμματισμό,διάβασμα,πολύ σκέψη πριν από κάθε αγορά και μεγάλη δόση τύχης...και φυσικά αποπαρασίτωση σε κάθε τι νέο που εισάγεις σε αυτό...δεν είναι να παίζεις με το στόκ ειδικά όταν έχεις επενδύσει και χρόνο αλλά έχεις φάει και πολλά έουρο...

Link to comment
Share on other sites

Ήδη βρίσκομαι στην συλλογή πληροφοριών για τα zoanthus και τις απαιτούμενες ενέργειες πριν μπουν στο ενυδρείο καραντίνα, απορασατοση κτλ!

Θα χρειαστώ την βοήθεια σου αλλά ας το κάνουμε πιο σωστά στο θέμα όταν θα φτάσει εκείνη η στιγμή!

Το σκεπτικό μου από την αρχή ήταν να βάλω αρκετά τέτοια στο ενυδρείο και μιας που έχω διαβάσει όλα αυτά που μου αναφέρεις γιαυτο το λόγο έβαλα στο πρόγραμμα την κατασκευή της καραντίνας!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Εισαι πραγματικα απο τα καλυτερα παιδια που τριγυρνουν εδω μεσα,και χαιρομαι που εισαι φιλαρακι :)

Απλα respect!!!

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

στρατο μου υπερβαλεις αδερφε αλλα σε ευχαριστω!! :bigemo_harabe_net-146:

εγω ειμαι τυχερος που εισαι φιλαρακι τοσα χρονια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

οχι βρε γιαννη,την εχεις δοκιμασει και δεν πηγε?

προσωπικα μετα την μοντι και τις hystrix της θεωρω το πιο ευκολο σκληρο.

τους αρεσει το πιο βρωμικο νερο και δεν ειναι και πολυ ευαισθητες

και μεγαλωνουν και γρηγορα

μηπως την ειχες μπερδεψει με την red planet?

που μοιαζουν πολυ αλλα οντως ειναι δυσκολη!

την εχω πατησει και εγω παντως στην αρχη

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω δοκιμασει οχι..

Θα ηθελα ομως..

Εδω πανω δεν ερχετε τιποτα ρε φιλε και πρεπει να πληρωσεις ενα σκασμο λεφτα για φερεις κοραλια αξιολογα απο εξω και δε λεει.

Αν κατσει ομως θα βαλω

Εχω την μπλε του Σταυρου και παει σφαιρα...

Ολα θα γινουν σιγα σιγα φιλαρακι!!!

Link to comment
Share on other sites

ολα τα κοραλακια του σταυρακα πανε βολιδα...κατι τους βαζει ο απατεωνας κ δεν λεει :bigemo_harabe_net-134:

οταν ειχα παει σπιτι ειχα δει ενα μπουκαλακι μιλκο διπλα στο ενυδρειο...λες να ειναι αυτο??

ομορφη η μπλε οντως!αρα σου πανε καλα οι μιλεπορες βρε

για πρασινη και κοκκινη μην ανησυχεις οταν θα ερθει η ωρα να κοψω να εισαι σιγουρος πως θα σε ενημερωσω :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά οι Α.milepora είναι απο τα πιο αλατοευαίσθητα κοράλλια...αν τους κάνεις το κακό μια φορά δεν το ξεχνάνε ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αλεξ,και απο τις μιλεπορες που ειχα και ειδα τη συμπεριφορα τους και απο το τι προτεινουν χομπυστες

σε ξενα φορουμ και διαφορα site την δινουν απο τα πιο ευκολα σκληρα

ειδικα οταν ξεκιναει καποιος να ασχοληθει με τα σκληρα παντα μετα τις μοντιπορες και τις hystrix προτεινουν staghorn και milles.

δεν θελει τελειο νερο και οπου και να τη βαλεις απο τη μεση κ πανω παει καλα(αναλογα και το φωτισμο βεβαια)

αυτες που οντως δεν ειναι ευκολες,οχι για να ζησουν αλλα για να κρατησουν τα χρωματα τους, ειναι οι τρικολορ μιλε.

απο αυτες ναι ποτε δεν καταφερα να κρατησω και τα τρια χρωματα.

παντα στην αρχη καφετιζαν και μετα εβγαζαν παλι το ενα απο τα τρια χρωματα η στην καλυτερη και το δευτερο.

εχω δει παντως πολλα ενυδρεια να τις κρατανε με επιτυχια και να κρατανε ολα τα χρωματα τους

ειναι κ λιγο λοττο τα σκληρα

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και στο liveaquaria που παντα υπερβαλουν προς τα πανω για

Να ειναι καλυμενοι,τη δινουν medium-difficult ενω ολες τις αλλες ακρο

Μονο difficult

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=597+322+2303&pcatid=2303

Link to comment
Share on other sites

ολα τα κοραλακια του σταυρακα πανε βολιδα...κατι τους βαζει ο απατεωνας κ δεν λεει :bigemo_harabe_net-134:

οταν ειχα παει σπιτι ειχα δει ενα μπουκαλακι μιλκο διπλα στο ενυδρειο...λες να ειναι αυτο??

Ακριβως οπως το λες '' οταν ειχα παει σπιτι του'' γιατι θα κανεις καιρο να ξαναρθεις ........

Σταματα να λες ολα τα μυστικα μου (milko) .....

Δεν μας ειπες..... εσυ δοκιμασες να ριξεις milko στο ενυδρειο σου?

Ειδες διαφορετικη συμπεριφορα στα ζωντανα? τι δοσολογια εβαλες?

ομορφη η μπλε οντως!αρα σου πανε καλα οι μιλεπορες βρε

για πρασινη και κοκκινη μην ανησυχεις οταν θα ερθει η ωρα να κοψω να εισαι σιγουρος πως θα σε ενημερωσω :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

...σιγα να μην ξαναπατησω ρεεεε η μαλλον θα ερχομαι οταν λειπεις...τι νομιζες μωρε για τα ωραια σου τα ματια ερχομαι??? :hysterical:

τα κοραλακια θυμαζω!

εριξα και ειδα τρελλη διαφορα,ειδικα στα σκληρα...τα μ****α δεν γουσταραν!

ριχνω 2 μπουκαλκια μιλκο στα 650 λιτρα το τριτο το πινω εγω!

δεν εχει ομως αλλαγη στην συμπεριφορα μου! :bigemo_harabe_net-82:

τωρα θελω να δοκιμασω και το yoko choco να δω αν θα δω κατι καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

...σιγα να μην ξαναπατησω ρεεεε η μαλλον θα ερχομαι οταν λειπεις...τι νομιζες μωρε για τα ωραια σου τα ματια ερχομαι??? :hysterical:

τα κοραλακια θυμαζω!

εριξα και ειδα τρελλη διαφορα,ειδικα στα σκληρα...τα μ****α δεν γουσταραν!

ριχνω 2 μπουκαλκια μιλκο στα 650 λιτρα το τριτο το πινω εγω!

δεν εχει ομως αλλαγη στην συμπεριφορα μου! :bigemo_harabe_net-82:

τωρα θελω να δοκιμασω και το yoko choco να δω αν θα δω κατι καινουργιο

Μην το δοκιμασεις θα βγαλεις κυανο :D:P

Link to comment
Share on other sites

Ζωγραφιά είναι

Link to comment
Share on other sites

...σιγα να μην ξαναπατησω ρεεεε η μαλλον θα ερχομαι οταν λειπεις...τι νομιζες μωρε για τα ωραια σου τα ματια ερχομαι??? :hysterical:

τα κοραλακια θυμαζω!

θαυμαζε , θαυμαζε γιατι μονο ετσι θα μπορεις να εχεις την μονη επαφη με τα κοραλια μου.......

εριξα και ειδα τρελλη διαφορα,ειδικα στα σκληρα...τα μ****α δεν γουσταραν!

ριχνω 2 μπουκαλκια μιλκο στα 650 λιτρα το τριτο το πινω εγω!

δεν εχει ομως αλλαγη στην συμπεριφορα μου! :bigemo_harabe_net-82:

εσυ οτι και να πιεις δεν ΑΛΛΑΖΕΙΣ !!!

τωρα θελω να δοκιμασω και το yoko choco να δω αν θα δω κατι καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...