Jump to content

Τεχνικη Μπολιασματος!


Recommended Posts

Γεια σας φιλοι!

Καπου διαβασα προσφατα οτι το βιολογικο υλικο για να πιασει το μπολι πρεπει να ειναι στεγνο!

Επειδι στο ενυδρειο μου θα μπει μπολι θελω να μαθω την διαδικασια και τις εμπειριες σας με αυτο!

Link to comment
Share on other sites

να ειμαστε σχετικα καλα απο συνθηκες νερου και βασικο επισης και η θερμοκρασια.να μην ειναι παγωμενο,πολυ κρυο το νερο.

τα βακτηρια θα μπουσταρουν στην πορεια το μπολι μας μαζι με την οποια τροφη μπαινει για τα ψαρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Υσχιει το οτι πρεπει να ειναι στεγνο το βιολογικο υλικο που θα μας δωσουν για να μπολιασουμε το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι!

Καπου διαβασα προσφατα οτι το βιολογικο υλικο για να πιασει το μπολι πρεπει να ειναι στεγνο!

Επειδι στο ενυδρειο μου θα μπει μπολι θελω να μαθω την διαδικασια και τις εμπειριες σας με αυτο!

Καλησπέρα φίλε μου! Είμαι σίγουρος ότι από δικό μου θέμα το διάβασες :rasp:

Λοιπόν, για να μπαίνουμε στο θέμα θα σου πω αναλυτικά τι συνέβη στη δική μου περίπτωση:

- Την πρώτη φορά που πήρα μπόλι, ήτανε βρώμικος υαλοβάμβακας (κατάμαυρος) και βρώμικο νερό. Διαδρομή από Άγιο Δημήτριο - Αττική με μετρό. ΑΠΟΤΥΧΙΑ

- Τη δεύτερη φορά, μου δόθηκαν Bio-Chem Stars σε μια ενυδρειακή σακούλα με νερό ενυδρείου-δότη 50% και αέρα 50% από τον ίδιο χομπίστα του προηγούμενου μπολιάσματος. Το παλικάρι μου είπε να κάνω ανακίνηση της σακούλας (όταν περπαταγα γινόταν φυσική ανακίνηση) για να οξυγονώνεται το νερό με σκοπό να μην ψόφίσουν οι αποικίες από έλειψη αέρα. Ως επιπρόσθετο μέτρο για την επιτυχία του μπολιάσματος μου είπε να κάνω προσαρμογή όπως ακριβώς κάνουμε και με τα ψάρια. Διαδρομή η ίδια από Άγιο Δημήτριο - Αττική με μετρό. ΠΑΛΙ ΑΠΟΤΥΧΙΑ

(άρχισα να εκνευρίζομαι με την καλή έννοια και άρχισα να αναζητώ δότη από τις γύρω περιοχές, θεωρώντας αιτία της αποτυχίας την απόσταση που άγγιζε τα 40 με 45 λεπτά)

- Την τρίτη φορά μου δόθηκε Siporax (και μάλιστα σε μικρή σχετικά ποσότητα) από τον Frangisk και από αυτό του το ενυδρείο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68593. Ο Μιχάλης με διαβεβαίωσε ότι μπορεί να είναι λίγα τα πετραδάκια αλλά έχουν μεγάλο αριθμό αποικιών... Ε λοιπόν σε 2 μέρες μέτραγα NO2 0,5mg και NO3 25mg!! (υπήρχε ήδη μεγάλη ποσότητα υγρής αμμωνίας διαλυμμένη στο ενυδρείο μου). Διαδρομή από Λόφο Αξιωματικών με λεωφορείο προς Άγιο Αντώνιο και από εκεί Σεπόλια με το μετρό (είπα να αλλάξω σταθμό μπας και αλλάξει και το γούρι :lol:, εκμεταλλευόμενος ότι μένω ενδιάμεσα των σταθμών Σεπόλια και Αττική). ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Ο Μιχάλης, όταν τον κάλεσα για να του δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια, μου είπε "Τα ευχαριστώ στον ΣΤΑΜΑΤΗ διότι είναι δική του η συνταγή μπολιάσματος με στεγνά=εννοούμε ελαφρως υγρά χωρίς να βρίσκονται σε νερό, υλικά". Η άποψη του Μιχάλη ήταν ότι στην πρώτη προσπάθεια μπολιάσματός μου ήταν μικρή η αποικία, και στη δεύτερη ότι με τη συνεχή ανατάραξη της σακούλας σκορπίσαν τα βακτήρια και τελικά ψοφίσαν το κάθε ένα από ασφυξία...

Να σημειώσω ότι και οι δυο συγχομπίστες μας, είχαν μπολιάσει στο παρελθόν αρκετά ενυδρεία με επιτυχία, ο καθένας με τη δική του συνταγή!

Η άποψή μου είναι ότι όλοι οι τρόποι είναι σωστοί, απλά αν βρίσκεσαι σε μακρινή απόσταση, καλύτερα στεγνά υλικά με τη μέθοδο του ΣΤΑΜΑΤΗ

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα σου εδωσε matrix σαν υλικο αλλα δεν ειναι εκει το θεμα ομως, ουτε εχασες τις αποικιες στο δρομο τις προηγουμενες φορες και το νερο στρωμενου ενυδρειου βοηθα στο ελαχιστο ας πουμε.

Βασικο ρολο παιζει η ποσοτητα και ποσο ωριμο ειναι το μπολι.

Τη στεγνω και υγρο...........

Αν το μπολι ειναι σωστο ολα τα αλλα ειναι εικασίες.........

Εχω βαλει απειρες φορες μπροστα ενυδρεια τα οποια ηταν σταματημενα μηνες χωρις νερο και το πολυ σε 3~4 μερες ολες οι μετρησεις εχουν ερθει στα ισια τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπολιασει ενυδρειο φιλου με βιολογικο υλικο substract pro απο το δικο μου.Το υλικο μεταφερθικε σε πλαστικο ποτηρακι με νερο ενυδρειου.Το μπολιασμα ειχε 100% επιτυχια αλλα το ενυδρειο μου ετρεχε πανω απο ενα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα σου εδωσε matrix σαν υλικο αλλα δεν ειναι εκει το θεμα ομως, ουτε εχασες τις αποικιες στο δρομο τις προηγουμενες φορες και το νερο στρωμενου ενυδρειου βοηθα στο ελαχιστο ας πουμε.

Βασικο ρολο παιζει η ποσοτητα και ποσο ωριμο ειναι το μπολι.

Τη στεγνω και υγρο...........

Αν το μπολι ειναι σωστο ολα τα αλλα ειναι εικασίες.........

Εχω βαλει απειρες φορες μπροστα ενυδρεια τα οποια ηταν σταματημενα μηνες χωρις νερο και το πολυ σε 3~4 μερες ολες οι μετρησεις εχουν ερθει στα ισια τους.

Καλησπέρα φίλε μου!

Μπορείς να μου το κάνεις πιο κατανοητό (αρχάριος βλέπεις :P ) ποιο και τι είναι το Matrix ??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν σε παρεξηγω γιατι ολοι μας καποτε αρχαριοι ειμασταν και βγαζαμε εσφαλμένα συμπερασματα λογω της αρχικης μας ενασχολησεις με το χομπυ.

Τις πρωτες φορες που πηρες μπολι 2 κυριες αιτιες παζουν στην ολο υποθεση, πρωτων ηταν λιγο το μπολι και δευτερων μπορει να μην ηταν απο ωριμα ενυδρεια ή τελος παντων ωριμο το βιολογικο υλικο.

Δεν υπηρχε περιπτωση να χασεις την βιολογια ετσι στο δρομο οπως αναφερεις απλα δεν ειναι απαραιτητο και απο την αλλη να ειναι βουτα μεσα στο νερο γιατι αυτο που χρειαζονται τα βακτηρια στην ουσια ειναι υγρασια και οξυγονω. Απο την αλλη μην ξεχνας οτι οι μερες περασανε απο το πρωτο μπολι εως το τελευταιο που μπηκε και στο τελος μαζεψες και ενα ποσοστο βιολογικου υλικου στο τελος αρκετο για να παρει μπρος για τα καλα το ενυδρειο σου. Matrix

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...