Jump to content

Προβλημα Ισσοροπιας Σε Δισκάκι


NikoP

Recommended Posts

Καλήμερα θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα δισκάκι που ενώ ήταν όλα καλά από εχθές το βράδυ έχει χάσει την ισσοροπία του και τον βλέπω να προσπαθεί να ερθεί στα ίσια μάταια όμως, το δισκάκι αυτό είναι το πιο βαρβάτο απο τα υπόλοιπα και δεν πέρίμενα να πάθει κάτι PLS HELP...

Μερικές πληροφορίες για το ενυδρείο.

Ενυδρείο 240λτ Bare Bottom

Sump 100λτ 25λτ Siporax και γεμάτο μπλε σφουγγάρια

Θερμοκράσια 30C

PH 7

KH 4

GH 10

NO2 0

NO3 0

NH3/NH4 0

Δισκάκια 4 μήνων σύνολο 9 μέγεθος 6,5cm εώς κ 8,5cm αυτο που έχασε την ισσοροπια του είναι το μεγαλύτερο και με τα πιο έντονα χρώματα. Καμία ενδειξη ασθένειας εξωτερικά.

Αλλαγές νερού ολο το σύνολο του νερού του ενυδρείου κάθε βράδυ

Με νερό βρύσης περασμένο απο προφίλτρα.

Τάισμα 4 φορές την μέρα μείγμα καρδία

Και 2-3 φορές την μέρα Tropical D50,Vitality color, Jbl Grana Discus, Grana Cichlid, Spirulina

Το μόνο διαφορετίκο πράγμα που θυμάμαι να έκανα είναι οτί εχθές δεν ταίσα καθόλου και προσθέσα άνθρακα στο φίλτρο..

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΟΤΕΡΟΥΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το πρόβλημα που έχεις ......

Τα 25 λίτρα βιολογικό που έχεις ειναι άχρηστα απο τη στιγμή που αλλάζεις 100% το νερό σου κάθε μέρα

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση

Το νερό της αλλαγής σου τι θερμοκρασία εχει ( όταν μπαίνει στο ενυδρειο) ;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το πρόβλημα που έχεις ......

Τα 25 λίτρα βιολογικό που έχεις ειναι άχρηστα απο τη στιγμή που αλλάζεις 100% το νερό σου κάθε μέρα

Φίλε μου καταρχην ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, έχεις απόλυτο δίκιο γενικά όλο το sump είναι άχρηστο αλλά αφου υπήρχε τι να κάνω, πρώτα το έστησα κ μετά έψαξα για το μεγάλωμα τον μικρών κ τις αλλάγες κ τα λοιπά, γι αυτο και το έχει γεμίσει σφουγγάρια, το μακαρόνι γενικά αυτή την στιγμή κάνει μηχανική φίλτρανση εφόσον δεν υπάρχει βιολογία..Το νερό που βάζω είναι στους 30 αντε να έχει αποκληση 1-2 βαθμούς..

Να συμπληρώσω οτί οι αναπνόες είναι πολυ γρήγορες στα περισσότερα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Ιδια συμπτώματα και στο σε ένα άλλο δισκάκι αυτή την στιγμή, οι δίσκοι που παρουσίαζουν το πρόβλημα φαίνεται σαν να αλληθορίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Με μεγαλύτερη σιγουριά θα σου απαντήσουν οι εμπειρότεροι, αλλά μήπως ρίχνεις πολύ μεγάλες ποσότητες φαγητού που οι δίσκοι δεν προλαβαίνουν να χωνέψουν?

Link to comment
Share on other sites

Με μεγαλύτερη σιγουριά θα σου απαντήσουν οι εμπειρότεροι, αλλά μήπως ρίχνεις πολύ μεγάλες ποσότητες φαγητού που οι δίσκοι δεν προλαβαίνουν να χωνέψουν?

Τοτε θα παρουσιαζε εντερικα....δεν ειναι απο αυτο νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Εντερίκα δηλαδή?? Να προσθέσω οτί έχουν ισιώσει λίγο δεν πλαγιάζουν τελείως, θα δούμε μετά την σημερινή αλλαγή.. Ένας μου είπε οτί είναι από σκουλίκια στα βραγχιά, να βάλω φαρμακο? μου πρότεινε "JBL ARADOL" η θα γίνουν χειρότερα? Έριξα καρδία κ δεν έφαγαν.. Επίσης προσθεσα JBL ACCLIMOL ίσως ισιωσαν απο αυτό...Τι να κάνω φίλοι δισκάδες????

Link to comment
Share on other sites

Έγινε ερώτηση πιο πάνω αλλά δεν απαντήθηκε για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

Αλλάζεις κάθε βράδυ ΟΛΟ το νερό του ενυδρείου σου?

Αν είναι έτσι μην ψάχνεις τι μπορεί να φταίει.

Η βιολογία τινάζεται στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε ερώτηση πιο πάνω αλλά δεν απαντήθηκε για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

Αλλάζεις κάθε βράδυ ΟΛΟ το νερό του ενυδρείου σου?

Αν είναι έτσι μην ψάχνεις τι μπορεί να φταίει.

Η βιολογία τινάζεται στον αέρα.

Σωστα....Δεν υπαρχει καθολου βιολογια για την ακριβεια....οποτε δεν εχει και σταθερες συνθηκες.....

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς οι μετρήσεις δεν είναι δυνατόν να είναι έτσι...Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου φίλε μου?

απο τη στιγμη που δεν υπαρχει βιολογια λογω των μεγαλων και καθημερινων αλλαγων οι μετρησεις ειναι μια χαρα .

Ουτε νιτρωδη εχει το νερο ουτε νιτρικα ουτε αμμωνια προλαβαινει να σηκωθει

Link to comment
Share on other sites

Σωστα....Δεν υπαρχει καθολου βιολογια για την ακριβεια....οποτε δεν εχει και σταθερες συνθηκες.....

Σταθερες ως προς τι ?

το νερο που βγαινει με το νερο που μπαινει εχει ελαχιστη αποκλιση σε θερμοκρασια , επισης νομιζω οτι τα 240 λιτρα με 4-5-6 ταισματα την ημερα δεν επιβαρυνουν τοσο τραγικα το νερο ( για να μην πω οτι θα μπορουσε να εκανε αντι για 100% αλλαγη να εκανε 50% καθημερινα )

Και βιολογια ειναι το μονο σιγουρο οτι δεν υπαρχει :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία ποια βιολογία και τρίχες πανω απαντήσα μόνος μου οτί τζάμπα υπάρχει το sump/.. Δεν υπάρχει βιολογία, δεν υπάρχει στρώσιμο, αλλάγες συνθηκών στο νερό της βρύσης, δεν έχω δει ποτέ δεν καταλαβαίνω τι εννοείς η θερμοκρασία μόνο παίζει και αυτή είναι ιδία. Πηρα ESHA2000 και jbl ARADOL.. Κάνω σε λίγο την κλασσίκη αλλάγη κ επιστρέφω με νέα.

Link to comment
Share on other sites

βιολογια δεν υπαρχει, μηπως εχεις μετρησει αμμωνια πριν την αλλαγη νερου, και αν ναι τι ειδες?

Link to comment
Share on other sites

βιολογια δεν υπαρχει, μηπως εχεις μετρησει αμμωνια πριν την αλλαγη νερου, και αν ναι τι ειδες?

Πριν την αλλαγή έχω μετρήσει με υγρό της jbl και ήταν κίτρινο, δηλαδή στο 0 τι να πώ?? το σκέφτηκα κ εγώ μήπως ανεβαίνει κ δεν είναι αξιοπιστο το τεστ.?? Μόλις έκανα την αλλαγή τα παιδιά δεν ήταν καθόλου στρεσαρισμένα περνάγαν κολλητα από τα χέρια προσθέσα 100 σταγόνες esha 2000.. περιμένω να δώ

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αλλαγή έχω μετρήσει με υγρό της jbl και ήταν κίτρινο, δηλαδή στο 0 τι να πώ?? το σκέφτηκα κ εγώ μήπως ανεβαίνει κ δεν είναι αξιοπιστο το τεστ.?? Μόλις έκανα την αλλαγή τα παιδιά δεν ήταν καθόλου στρεσαρισμένα περνάγαν κολλητα από τα χέρια προσθέσα 100 σταγόνες esha 2000.. περιμένω να δώ

παρε νερο απο τη βρυση και κανε το τεστ με μια σταγονα αμμωνια μεσα στο δοκιμαστικο σωληνα ή μια σταγονα απο το κατουρο σου, αν δεις παλι 0 τοτε το τεστ δεν παει καλα. την εχω πατησει και εγω με το τεστ αμμωνιας της jbl.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορει κανείς να μου πεί ποιες ειναι οι ενδειξείς για σκουλίκια τον βραγχιών, γιατί είδα στον έναν κατί άσπρο σαν νύμα στα βράγχια από την έξω πλευρά όμως, επίσης διάβασα για αυτή την αρρώστια και κάποια συμπτώματα ταιριάζουν όπως γρήγορες αναπνόες, ακανόνιστή κολύμβηση, απώλεια όρεξης ??

κ αν ναι το esha2000 θα κάνει δουλειά??μέσα γράφει κάνει και για βραγχιοσκώληκες..

Αν έχουν πάθει κάτι τέτοιο γίνεται να είναι τόσο απότομα και γρήγορα τα αποτελέσματα στα ψάρια??

Link to comment
Share on other sites

φιλε νικο προσωπικα εχω μπερδευτει......γραφεις για το δισκακι..........

Δισκάκια 4 μήνων σύνολο 9 μέγεθος 6,5cm εώς κ 8,5cm αυτο που έχασε την ισσοροπια του είναι το μεγαλύτερο και με τα πιο έντονα χρώματα. Καμία ενδειξη ασθένειας εξωτερικά.

ειναι αυτο με το προβλημα ή καποιο αλλο?

αν ναι το προβλημα ακουγετε σαν βραγχιοσκωληκες.

καραντινα εχεις?..............τ αλλα ψαρια απο τα 9 πως ειναι ?

τρωνε?....τι ταιζεις γενικα?

παντως το esha2000 ειναι πολυ ηπιο φαρμακο ευρεας χρησεως κ θελει 3πλη ποσοτητα για να πιασει.

προσωπικα αν κι αλλα απο τα δισκακια σου εχουν προβλημα η παρουσιασουν προβλημα θα πηγαινα για μια θεραπεια general cure k furan2 μιας κ που δεν εχεις βιολογια για να την χασεις.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο ήταν αυτό που ξεκίνησε και είναι ακόμα στην χειρότερη κατάσταση, τα υπόλοιπα φαίνονται ζαλισμένα κ απαθή, δεν τρώνε τάισα D50 τίποτα, καρδιά ψιλοτσίμπησαν οι 2.. Καραντίνα έχω 40λτ αλλά μήπως έχω αργήσει?? Δεν ξέρω..Γενικά τρώνε καρδιά

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κατι παιζει...........καποιες φωτο η βιντεο με τα ψαρια να τα δει κανα εμπειροτερο ματι?

κοπρανα εχεις δει?

παντως μην χανεις χρονο

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κατι παιζει...........καποιες φωτο η βιντεο με τα ψαρια να τα δει κανα εμπειροτερο ματι?

κοπρανα εχεις δει?

παντως μην χανεις χρονο

Δεν ξέρω πως να δράσω, καραντίνα έχουν αργήσει να μπουν ή μάλλον έγιναν όλα πόλυ γρήγορα. Έχω ανεβάσει στους 35οC και ρίχνω το esha μες στο ενυδρειό κ μαλλόν θα γίνει σε όλο το ενυδρείο θεραπέια.

Κόπρανα μαυρά συνηθώς, σπανια έχουν κ λευκά ινώδη, αλλά λίγες φορές..

Φωτό δεν έχω καλή καμ κ δεν θα καταλάβετε..

Link to comment
Share on other sites

αστα στα 35 για 8-10 μερες κ ταισμα μονο σπιρουλινα!!.προσεχε την θερμοκρασια στις αλλαγες σου.

αν δεν δεις καλυτερευση πας για τα 2 φαρμακα που σου πα πιο πανω!!

το νου σου σ αυτο με τα βραγχια.

Έγινε επεξεργασία - buelligan75
Link to comment
Share on other sites

Έχω της JBL για βραγχιοσκωληκες, λες να κάνω την θεραπεία και να δώ? Τώρα πια είμαι σίγουρος ότι είναι βραγχιωσκωληκες γιατί είδα τον μεγάλο να ξύνεται στο πάτο του ενυδρείου,κ να έχει απ την μια πλευρά πιο ανοιχτά βράγχια.. γενικά όμως η καταστασή τους έχει βελτιωθεί φάγαν σχεδόν όλοι ξηρά, την spiroulina δεν την αγγίζαν ποτέ ετσι κ αλλίως.

Να κάνω την θεραπεία για αποπαρασίτωση??(Εφοσον όπως είπα έχουν βελτιωθεί)

Κ αν ναι πως θα περάσω απ το esha στο άλλο χωρίς πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

η θεραπεια με το esha πρεπει να συμπληρωθει!!

αλλα τα ψαρια πρεπει να ηρεμησσουν κ λιγο απο το φαρμακο!!!...............με το να πας στο jbl δεν ξερω αν θα πετυχεις κατι!! τ αλλα 2 φαρμακα ειναι ευρεως γνωστα κ εχουν μεγαλα ποσοστα επιτυχιας σε αναλογες περιπτωσεις!

παντως απιστευτο σε ενυδρειο με αλλαγες 90% καθε μερα!!! τα χερια σου τα πλενεις πριν μπουν στο ενθδρειο?

απο κατεψυγμενη τι ταιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...