Jump to content

Εξωτερικο Φιλτρο Για 40Λιτρο


rastafarian

Recommended Posts

rasta τωρα ειδα την εξέλιξη του θεματος σου φιλε μου! συγνωμη για αυτο που θα πω αλλα νομιζω τα diy εξωτερικα εκτος οτι ειναι πολυ ασχημα, ειναι και αρκετα δυσκολο σαν κατασκευη και αν πας σε καμια πρόχειρη δεν θα εχει καλο αποτελεσμα! σκεψου οτι φτιαχνεις φιλτρο το οποιο πρεπει να σου παει καιρο, να το ανοιγεις για καθαρισμα και τετοια!

εγω μετα απο αρκετες προσπαθειες για diy εξωτερικα, κατεληξα οτι αξιζει μονο αν θα πας σε καμια τετοια κατασκευηι...

03082011366.jpg

η καλυτερη και φθηνοτερη λυση για μενα σε diy ειναι ενα σαμπακι κολλημενο στην πλατη ή στα πλαγια! ανοιγεις μια τρυπουλα ή αν την φοβασε κοβεις φαλτσα μια γωνια να υπερχειληζει στο σαμπ και εισαι ετοιμος! :D

Link to comment
Share on other sites

rasta τωρα ειδα την εξέλιξη του θεματος σου φιλε μου! συγνωμη για αυτο που θα πω αλλα νομιζω τα diy εξωτερικα εκτος οτι ειναι πολυ ασχημα, ειναι και αρκετα δυσκολο σαν κατασκευη και αν πας σε καμια πρόχειρη δεν θα εχει καλο αποτελεσμα! σκεψου οτι φτιαχνεις φιλτρο το οποιο πρεπει να σου παει καιρο, να το ανοιγεις για καθαρισμα και τετοια!

εγω μετα απο αρκετες προσπαθειες για diy εξωτερικα, κατεληξα οτι αξιζει μονο αν θα πας σε καμια τετοια κατασκευηι...

03082011366.jpg

η καλυτερη και φθηνοτερη λυση για μενα σε diy ειναι ενα σαμπακι κολλημενο στην πλατη ή στα πλαγια! ανοιγεις μια τρυπουλα ή αν την φοβασε κοβεις φαλτσα μια γωνια να υπερχειληζει στο σαμπ και εισαι ετοιμος! :D

Για την ομορφιά μπορείς να τα κρύψεις ... τώρα sump για 40λ μου φαίνεται υπερβολή... όσο για την κατασκευή δεν το έχω δοκιμάσει για εξωτερικό αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

rasta τωρα ειδα την εξέλιξη του θεματος σου φιλε μου! συγνωμη για αυτο που θα πω αλλα νομιζω τα diy εξωτερικα εκτος οτι ειναι πολυ ασχημα, ειναι και αρκετα δυσκολο σαν κατασκευη και αν πας σε καμια πρόχειρη δεν θα εχει καλο αποτελεσμα! σκεψου οτι φτιαχνεις φιλτρο το οποιο πρεπει να σου παει καιρο, να το ανοιγεις για καθαρισμα και τετοια!

εγω μετα απο αρκετες προσπαθειες για diy εξωτερικα, κατεληξα οτι αξιζει μονο αν θα πας σε καμια τετοια κατασκευηι...

03082011366.jpg

η καλυτερη και φθηνοτερη λυση για μενα σε diy ειναι ενα σαμπακι κολλημενο στην πλατη ή στα πλαγια! ανοιγεις μια τρυπουλα ή αν την φοβασε κοβεις φαλτσα μια γωνια να υπερχειληζει στο σαμπ και εισαι ετοιμος! :D

Μιλάμε έχεις φάει κόλλημα με τα σάμπ !!! :):P

Κώστα αν μπορώ να πω και εγώ την γνώμη μου, θα πήγαινα για έτοιμο εξωτερικό όπως το 103 που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε σαμπ ρε παιδια δεν εννοουμε σαμπ οπως στα μεγαλα!!

κατι σαν αυτο εδω αλλα απο εξω!!!

29052012215.jpg

οποιος εχει κανει σαμπ μικρα και μεγαλα, αν πιανουν λιγο τα χερια του, θα δει σχεδον αμεσως οτι κανενα αλλο φιλτρο δεν συγκρινεται χρηματικα σε σχεση με αυτο που προσφερει!

και μιλησα για sump απο την στιγμη που ειπαμε για diy! εξαλλου εγω ημουν ο πρωτος που τον ρωτησα για κρεμαστο με σκοπο να του το προτεινω!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Ωραια παντετα κ αυτή... Στο μόνο που διαφέρουν με ότι συζητάγαμε είναι στι input το ίδιο μπορεις να κανει κ με ένα μπουκάλι με υποδοχή σωληνας

Link to comment
Share on other sites

Αν εστηνα το ενυδρειο τωρα ισως εκανα εσωτερικο σαμπ αλλα λογο οτι το ενυδρειο τρεχει κανονικα αυτο δεν γινετε..

Βεβαια και τωρα μια χαρα παει το εσωτερικο φιλτρακι αλλα ελεγα να κερδισω λιγο χωρο μεσα στο ενυδρειο.Θα εχω το νου μου μηπως βρω καποια απο τα 2 εξωτερικα που ειπαμε σε μεταχειρισμενο,η το 2211 η το 103.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πμ...πάντως τώρα που το σκέφτομαι το sumpaki και για το δικό μου το μικρό θα ήταν ότι έπρεπε....άσχετο αλλά θα μπορούσα να βάλω και το co2 εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...