Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα, εβαλα σε ενυδρειο με καρδιναλιους, μελανοταινιες preacox και corydoras panda 4 γαριδες red cherry, Ποιος μπορει να τις εφαγε? δεν τις εχω δει απο την στιγμη που τις εβαλα? Παιζει να κρυβονται εδω και καμια βδομαδα?

Μπορει να κρυβονται αλλα μπορουν να τις φανε ολα σου τα ψαρια εκτος απο τα κορυ.

σωστος!

ευχαριστω, δεν το ηξερα, αλλιως δεν θα τα αγόραζα γιατι δεν νομιζω να μου κρύβονται τοσο καλα,

Έχεις κρυψώνες στο ενυδρείο σου και κυρίως είναι πυκνοφυτεμένο ?

Να μην τις έχεις δει για καμιά εβδομάδα δύσκολο...και στα 60λ δύσκολο να κρυγτούν από τόσα ψάρια...καπάκι έχεις έτσι?

καπάκι κανονικα, πυκνοφυτεμένο δεν το λες αλλα εχει φυτα. Το πιο πιθανο ειναι να εγιναν μεζες

post-44507-0-22479100-1355082269_thumb.jpg

Αν θέλεις να βάλεις γαρίδες μπορείς να δοκιμάσεις amano, που είναι πιο μεγαλόσωμες. :)

Κοιτα,οπως βλεπω το ενυδρειο σου υπαρχει περιπτωση να κρυβονται μεσα στις σχισμες των ξυλων,μπαινουν παντου οι ατιμες.Εγω λεω να περιμενεις λιγο ακομη μηπως δεις καμια,κυριως κοιτα το βραδυ που σβηνουν τα φωτα.Αλλιως δοκιμασε Αμανο οπως σου ειπε και ο Σωτηρης πιο πανω.:)

Καλημερα, εβαλα σε ενυδρειο με καρδιναλιους, μελανοταινιες preacox και corydoras panda 4 γαριδες red cherry, Ποιος μπορει να τις εφαγε? δεν τις εχω δει απο την στιγμη που τις εβαλα? Παιζει να κρυβονται εδω και καμια βδομαδα?

Καταρχάς 60 λίτρα είναι ήδη πολύ λίγα για τα ψάρια που έχεις.

Αν θέλεις να έχεις γαρίδες(και να τις βλέπεις) θα πρέπει να βγουν οι μελανοταινίες.

Οι Αμάνο είναι μια λύση αλλά θα πρέπει να τις βρεις ενήλικες πάνω από 3 εκ για να μπορέσουν να αντέξουν.

Καταρχάς 60 λίτρα είναι ήδη πολύ λίγα για τα ψάρια που έχεις.

Αν θέλεις να έχεις γαρίδες(και να τις βλέπεις) θα πρέπει να βγουν οι μελανοταινίες.

Οι Αμάνο είναι μια λύση αλλά θα πρέπει να τις βρεις ενήλικες πάνω από 3 εκ για να μπορέσουν να αντέξουν.

Ευχαριστω, το ξερω οτι ειναι λιγα τα λιτρα, με συχνες αλλαγες και μετρημενη τροφη εχω κρατησει τα νιτρικα στα 10ppm. Θα δω για αμανο

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από natateo
      Καλημερα σε ολους! Θελω να παρουσιαζω και εγω τις γαριδουλες μου.
      Caridina babaulti (πρασινα) και Caridina propinqua (που στη συνεχεια αποδειχτηκε Neocaridina davidi και μου εκανε πολλα πολλα κοκκινα και διαφανα υβριδια με τις μπλε Neocaridines)!
      τρωνε ζοχους(χορτο).
      νοστιμο μπιζελι!
      Και τσουκνιδα!

• Από elatos
      Καλημέρα σας,
      σε ένα από τα 2 θηλυκά Blue Rainbowfish (Melanotaenia praecox), εμφανίστηκε προ 4-5 ημερών εξωτερικός όγκος εκατέρωθεν στα πλευρικά πτερύγιά του που τα καλύπτει κιόλας.
      Γνωρίζει κάποιος περί τίνος πρόκειται, κι αν ναι, με ποιον τρόπο αντιμετωπίζεται;

και μικρή  video-λήψη αν μπορεί να βοηθήσω στην διάγνωση: 
      https://1drv.ms/v/s!AkJEpcBdlOAklfl74rV568MHAINZ0A
    • Από Dynamite
      Kαλησπερα παιδια , εχω ενα 20lt ενυδρειο με ενα εσωτερικο φιλτρο 300λτ/ωρα και εναν μικρο θερμοστατη που θελω να το χρησιμοποιησω για γαριδαδικο. Εχω και ενα μεγαλυτερο ενυδρειο 110 λτ απο του οποιου μια αναδιαρυθμιση εχω κρατησει το παλιο του υποστρωμα σε ενα κουβα ..ειναι το Complete Substrate της Τετρα και εχω και ενα μαυρο μεσοκοκο χαλικι της Aquael ..Μπορω να το χρησιμοποιησω αυτο για τον βυθο του γαριδαδικου ?(Επειδη θελω να φυτεψω κιολας) Απο φυτα εχω κλαδεματα ντοματιας ,Caroliniana και Εchinodoris Bleheri απο το αλλο ενυδρειο, κανουν για τις γαριδες ? Απο διακοσμιση τι μπορω να βαλω περα απο πετρες ? Βιολογικο υλικο εχω τον ζεολιθο της Haquos στρωμενο απο το ενυδρειο που τρεχει καθως και καινουργιο .. Τελος οι αλλαγες νερου που κανω στο μεγαλο ειναι 30 λτ περιπου μπορω να παρω νερο απο την αλλαγη του μεγαλου και να το βαλω κατευθειαν στο μικρο για να μην χρειαζεται παλι να περιμενω 1 μηνα μεχρι να γινει ο κυκλος? 

Σας ευχαριστω πολυ 
    • Από Husky_Jim
      Καλησπέρα σε όλους! 

Με έπιασε η προκοπή και ξεκίνησα το στήσιμο ενός 25λιτρου γαριδάδικου. 

Στο ενυδρείο έχουν/θα χρησιμοποιηθούν τα εξείς:

-Prodibio AquaShrimp Powder
      -Chichiros 351 led
      -Aquaclear hang on filter
      -Σπόροι glossostigma 'dwarf' (έτσι τουλάχιστον είχαν αγοραστεί από εξωτερικό)
      -Seachem Flourish
      -Seachem Flourish Excell
      -πέτρες

Το ενυδρείο έχει ξεκινήσει με την μέθοδο dry start και τα αποτελέσματα είναι ενυπωσιακά. 

Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και η πλήρης παρουσίαση να είναι ανάλογη. 

Απο γαρίδες θα μπούν μιά ομάδα Neocaridina και μιά ομάδα Caridina. 

Είμαι σε σκέψη για το άν θα προσθέσω κάποια σαλιγκάρια. 

Να προσθέσω ότι εκτός απο τις αμπούλες τις prodibio που έρχονται μαζί με το AquaShrimp Powder ψεκάζω με νερό που έχει Flourish και Flourish Excel. 

Εδώ και κάποιες κοντινές φωτό.... 

Ελπίζω να σας αρέσει! 

• Από Makedonas
      Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Ενδιαφέρομαι για αγορά  γαρίδων red cherry και δολοφόνου σαλιγκαριού , όσο δυνατόν στην Θεσσαλονίκη
    • Από Makedonas
      Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες. Είμαι αρκετά χρόνια στο χώρο των ενυδρείων. Έχω αρκετά ενυδρεία στο σπίτι , κυρίως με ζωοτόκα ψάρια και χρυσόψαρα. Αποφάσισα να ασχοληθώ με φυτεμένο ενυδρείο , το οποίο θα έχει μόνο ασπόνδυλα. Θέλω την γνώμη σας, για τα λίτρα, για το τρόπο που θα στηθεί, και ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο για να δημιουργήσω ικανό περιβάλλον για να φιλοξενήσει γαρίδες. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με φυτεμένο και γενικά με γαρίδες, θα ήθελα να με συγχωρείτε για τις τυχόν χαζές ερωτήσεις μου. Σας ευχαριστώ 
    • Από Rik
      https://www.researchgate.net/publication/250309055_Biofloc_Technology_-_A_Practical_Guide_Book

https://cals.arizona.edu/azaqua/ista/ISTA9/PDF's/Yoram-BFT%20Brief%20Summary%205.3.11.pdf

https://www.slideshare.net/Govinda007/biofloc-technology-in-aquaculture

Important Information

Πολιτική απορρήτου και Όροι χρήσης