Jump to content

Γκαπυ Αργει Πολυ Να Γεννησει (;)


Aggelosdim

Recommended Posts

Καλησπερα σας παιδια!! :bigemo_harabe_net-100:

Εχω 60λιτρα ενυδρειο με :

- 4 γκαπυ μεσα (1 αρσ.-3θυλ.)

- 3 Corydoras aeneus

- 1 Hypostomus_plecostomus.

Εχω ακουσει οτι τα γκαπυ απο την στιγμη που ειναι εγκυος μεσα σε 3 εβδομαδες εχουν γεννησει..Το θεμα μου ειναι πως το ενα θυληκο ειναι εγκυος εδω και 1 μιση μηνα και δεν εχει καν εμφανισει το μαυρο σημαδακι στην κοιλιτσα του το οποιο δειχνει σε πιο σταδιο ειναι η εγκυμοσυνη.... η κοιλια ειναι τουμπανο :mellow::( μεσα εχω βαλει μπολικο κερτοφυλλο,τι μπορει να φταιει???Εγω ποτε θα γινω μπαμπας???!!! :waaa::waaa:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα στο πω χωρίς να είμαι σίγουρος (βάλε οπωσδήποτε φώτο!!!) υπάρχει πιθανότητα το ψαράκι σου να είναι άρρωστο...

Πιο συγγεκριμένα βάλε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΦΩΤΟ. Διότι μπορεί να χάσεις και τα άλλα ψάρια σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Σε πρώτη φάση να σου πω ότι έχεις πολλά ψαράκια για τα λίτρα σου και ασύμβατα μεταξύ τους. Ειδικά ο πλέκο γίνεται τεράστιος και ρυπαίνει πάρα πολύ.

Σε δεύτερη φάση το θηλυκό μπορεί να είναι στρεσαρισμένο.

Αν μπορείς βάλε μας μια φωτογραφία. :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι έχει ακόμα δρόμο για να γεννήσει, μην αγχώνεσαι για αυτό.

Κοίτα τι θα κάνεις με τον πλέκο σε πρώτη φάση.

Link to comment
Share on other sites

ο πλεκο φαινεται στρεσαρισμενος,ειναι συνεχεια πισω απο ενα βραχο...μονο το βραδυ βγαινει και κανει τις βολτες του αλλα μολις με δει γινεται καπνος!

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου ακούγεται. Πόσο μεγάλος είναι ; Καλό είναι να φύγει φίλε μου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

ειναι γυρω στα 4 εκατοστα,εισαι ο δευτερος να πω την αληθεια που μου το λεει να διωξω τον πλεκο...για ποιο λογο ομως να ειναι τοσο πολυ στρεσαρισμενος?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγα τα λίτρα και πολλά τα ζωντανά. Αν αρχίσουν τις γέννες τα Κουνελόψαρα , μπορείς να φανταστείς τι έχει να γίνει...

Για τον ακριβή λόγο που μπορεί να είναι στρεσαρισμένος δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω

Link to comment
Share on other sites

τι προβλημα μπορει να δημιουργηθει με τον πλεκο να ειναι μεσα στο ενυδρειο;στο ιδιο και στα αλλα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικοί ρύποι για τα λίτρα. Δεν ξέρω πως έχεις στρώσει το ενυδρείο , τι εξοπλισμό έχεις , τι μετρήσεις έχεις , τι ρουτίνες κάνεις και άλλα. :)

Ρίξε μια ματιά στο προφίλ του εδώ στο φόρουμ και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Στρωσιμο 1 μηνα χωρις ψαρια με τροφη.απο μετρησεις καλα ειμαι,το φιλτρο ισα ισα που ειναι ελαφρως μεγαλο για το ενυδρειο μου.με το φως δεν τα παω καλα.το αναβω μια στης 2 μια στη 1 ισως αυτο φταιει.θα το κοιταξω.Σε ευχαριστω παραπολυ για την βοηθεια!!!! :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα τίποτα φίλε μου. Για το φως να πάρεις ένα χρονοδιακόπτη. Επίσης δες τι θα κάνεις με τον πλέκο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...