Jump to content

Ένα Μαγαζί Σαν Και Αυτό Να Είχαμε Στην Ελλάδα!!


Master1313

Recommended Posts

Ωραίο μαγαζί,αλλά αν δεν έχει θαλασσινά δεν το θέλω στην Ελλάδα!! :P

Link to comment
Share on other sites

Να μου επιτραπεί να πω ότι έχουμε δυνατά μαγαζιά σαν αυτο στην Ελλάδα άλλο με λάθος διαχείριση!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βέβαια πιστεύω πως και τέτοιο ολόιδιο μαγαζί να είχαμε, πάλι θα καταντούσαμε να το σχολιάζουμε αρνητικά γιατί είτε θα είχε τσιμπιμένες τιμές για τα σπάνια ζώα του, είτε γιατί θα λέγαμε πως δεν έχει καλές συνθήκες συντήρησης των ζώων του, έχει πολύ μικρά ενυδρεία που τα ζώα στριμώχνονταν και δεν μπορούν να κολυμπήσουν κ.α

Γενικά σε αυτή την χώρα με τίποτα δεν θα είμαστε ευχαριστημένοι....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βέβαια πιστεύω πως και τέτοιο ολόιδιο μαγαζί να είχαμε, πάλι θα καταντούσαμε να το σχολιάζουμε αρνητικά γιατί είτε θα είχε τσιμπιμένες τιμές για τα σπάνια ζώα του, είτε γιατί θα λέγαμε πως δεν έχει καλές συνθήκες συντήρησης των ζώων του, έχει πολύ μικρά ενυδρεία που τα ζώα στριμώχνονταν και δεν μπορούν να κολυμπήσουν κ.α

Γενικά σε αυτή την χώρα με τίποτα δεν θα είμαστε ευχαριστημένοι....

Σωστός!!

Σίγουρα οι συνθήκες που ζουν τα ψάρια στο συγκεκριμένο κατάστημα δεν είναι ιδανικές αλλά δυστυχώς σε όλο τον κόσμο τα περισσότερα μαγαζιά (pet-shop) ενδιαφέρονται μόνο για το χρήμα και όχι για τις συνθήκες διαβιώσεις των ζωντανών.(σκυλιά - ψάρια- τρωκτικά -πουλιά)

Ευτυχώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που μας δίνουν την δυνατότητα να ελπίζουμε για κάτι καλύτερο.

Το συγκεκριμένο κατάστημα το αναφέρω λόγω τις μεγάλης διαθεσιμότητας που έχει σε πιράνχας, θα πρέπει όμως όλοι να καταλάβουμε πως όταν θέλουμε ένα σπάνιο ψάρι θα πρέπει να είμαστε διατεθειμένοι να δώσουμε και κάποια χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βέβαια πιστεύω πως και τέτοιο ολόιδιο μαγαζί να είχαμε, πάλι θα καταντούσαμε να το σχολιάζουμε αρνητικά γιατί είτε θα είχε τσιμπιμένες τιμές για τα σπάνια ζώα του, είτε γιατί θα λέγαμε πως δεν έχει καλές συνθήκες συντήρησης των ζώων του, έχει πολύ μικρά ενυδρεία που τα ζώα στριμώχνονταν και δεν μπορούν να κολυμπήσουν κ.α

Γενικά σε αυτή την χώρα με τίποτα δεν θα είμαστε ευχαριστημένοι....

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βέβαια πιστεύω πως και τέτοιο ολόιδιο μαγαζί να είχαμε, πάλι θα καταντούσαμε να το σχολιάζουμε αρνητικά γιατί είτε θα είχε τσιμπιμένες τιμές για τα σπάνια ζώα του, είτε γιατί θα λέγαμε πως δεν έχει καλές συνθήκες συντήρησης των ζώων του, έχει πολύ μικρά ενυδρεία που τα ζώα στριμώχνονταν και δεν μπορούν να κολυμπήσουν κ.α

Γενικά σε αυτή την χώρα με τίποτα δεν θα είμαστε ευχαριστημένοι....

+100000

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να σας κάλυψα με το υλικό.....το κατάστημα από όσο είδα είναι στην Αμερική

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό??

Αυτο το βίντεο που τα ταΐζει χρυσόψαρα κατά την γνώμη σου δεν είναι τραγικό?

***τι video αφαιρέθηκε***

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό τραγικό είναι αλλά τα συγκεκριμένα δυστυχώς τρώνε μόνο ζωντανή τροφή

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό τραγικό είναι αλλά τα συγκεκριμένα δυστυχώς τρώνε μόνο ζωντανή τροφή

Φίλε master,

αν και το βίντεο θα έπρεπε να διαγράφει μιας που δεν συνάδει με το πνεύμα του φόρουμ και η σίτιση ψαριών με ζωντανή τροφή είναι κατακριτέα πράξη από το σύνολο τον χομπιστων ακόμα και από αυτούς που διατηρούν θηρευτές θα σταθώ μόνο στο γεγονός του κατά τα άλλα “υπόδειγμα” σωστού επαγγελματία και θα σου πω πως σε καμιά περίπτωση το εν λόγο κατάστημα δεν μπορεί να λάβει αυτό τον χαρακτηρισμό!

Σαφώς και ψάρια αυτού του είδους από φύση τους είναι οργανισμοί που τρέφονται με ζωντανή τροφή αλλά μια τέτοια διεργασία καλό είναι να πραγματοποιείται ελεύθερη στην φύση στα πλαίσια επιβίωσης του είδος!

Επειδή λοιπον δεν θέλω να δώσω άλλη έκταση στο θέμα και θα προτιμήσω να πάω να ταΐσω τα χρυσόψαρα μου με σπιρουλινα θα σε παρακαλέσω την επόμενη φορά να προσέχεις τι βίντεο ανεβάζεις!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ebenos δεν αναφέρω πουθενά την λέξη υπόδειγμα του επαγγελματία που διατηρεί το κατάστημα,θεωρώ όμως πως είναι πολύ ενδιαφέρον πως έχει όλα αυτά τα σπάνια είδη ψαριών και θα ήταν πολύ σημαντικό να είχαμε ένα κατάστημα στην Ελλάδα που να έχει τέτοια ποικιλία ειδών.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί την χρήση ζωντανής τροφής και το θεωρώ κατακριτέο!!!!!

Όσων αφορά το συγκεκριμένο βίντεο δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαγραφεί αλλά θεωρώ προς προσφέρει γνώση ώστε να αποφύγουν την αγορά τέτοιου είδους ψαριών εφόσον δεν θέλουν τους δίνουν ζωντανή τροφή.

Και πάλι δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά θέλω να είναι ξεκάθαρος ο λόγος που τα ανέβασα

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να μη λάβουμε υπ' όψη μας την θέση που έχει το forum για το τάιζμα με ζωντανές τροφές, δε μπορώ να δω την χρησιμότητα της προβολής ενός τέτοιου video. Είτε κάποιοι το εφαρμόζουν, είτε όχι, αυτό το video ούτε μορφώνει, ούτε ψυχαγωγεί... Ίσα ίσα, κάποιους από μας μας προσβάλει και ίσως μας σοκάρει.

Το αφαιρώ λοιπόν με την σύμφωνη γνώμη όλων και συνεχίζουμε να χαζεύουμε τους υπέροχους θηρευτές που δείχνουν τα υπόλοιπα video.

Link to comment
Share on other sites

Και για να επανέλθουμε στο θέμα, μιας και απ ότι πιστεύω ξεκίνησε πολύ ωραία και ίσως κάπου μπορέσει να οδηγήσει, πιστεύω ότι υπάρχουν πάρα πολλά ενυδρειακά μαγαζιά σε όλη την επικράτεια, που θα μπορούσαν να καλύψουν τις ανάγκες και τις επιθυμίες και του ποίο απαιτητικού χομπίστα.

Το θέμα είναι να κοιτάμε όμως αυτό που πραγματικά θέλουμε. Θέλουμε ένα μαγαζί με τρελή γκάμα προϊόντων και ζώων, ή θέλουμε ένα μαγαζί που να αστράφτει κάθε του γωνία και να καθρεφτίζετε το πρόσωπό μας στα πλακάκια από την γυαλάδα.

Θέλουμε ένα μαγαζί που να καλύπτει τις "ορέξεις" μας σε σπάνια είδη, με όσο το δυνατών χαμηλότερο κόστος (και θα πώ γιατί το λέω αυτό) ή θέλουμε ένα μαγαζί που τα ενυδρεία που θα έχει θα ανταποκρίνονται πλήρως στις βιοτικές συνθήκες των ζώων που φιλοξενούν. Το λέω αυτό γιατί, για παράδειγμα από τα πιράνχας των βίντεο στην αρχή, θα χρειαζόμασταν πολύ μεγάλα ενυδρεία, που σαφώς σας κόστος συντήρησεις από τα έξοδα στο μαγαζί θα ανέβαιναν, και θα έπρεπε να τα φορτωθεί ο πελάτης στην τιμή αγοράς.

Για παράδειγμα, θυμάμαι εγώ όταν θέλησα να βρω κάποιες πολύ σπάνιε σαύρες, απευθύνθηκα στο πλέον αρμόδιο μαγαζί της Αθήνας, χωρίς να με νοιάξει αν το περιβάλλον ήταν "κλινικά καθαρό". Την "δουλεία" μου ήθελα να κάνω, και αφού την έκανα σε λογική τιμή (για την αξία των ζώων) τα υπόλοιπα, απλά δεν με ενδιέφεραν...γιατί αν το πάμε έτσι, ούτε εμείς προσφέρουμε το "τέλειο" στα ζώα μας, μιας και αυτό το "τέλειο" είναι στην φύση...

Χαίρομαι που μου δώθηκε η ευκαιρία να πώ αυτές μου τις σκέψεις, και ίσως να αρχίσουμε να στηρίζουμε τα όποια μαγαζιά που προσπαθούν να μας ικανοποίησουν, για να μπορούν να συνεχίσουν να το κάνουν με ποικιλία πραγμάτων

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό??

Μιας και τωρα το ειδα,να ρωτησω ποιο ειναι το τραγικο στο συγκεκριμενο βιντειο;Γιατι δεν εχω καταλαβει.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...