Jump to content

Κοράλλι Σε Γλυκό Νερό;


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Συνάντησα έναν συν χομπίστας μας τις προάλλες και συζητώντας μου είπε ότι μέσα σε ένα από τα ενυδρεία του έχει κοράλλια!;;! Ενυδρείο γλυκού νερού hand made με κρυφή πλάτη που είναι γεμάτη βιολογία + εξωτερικό φίλτρο; Μέσα είχε κιγκλίδες. Σε φωτό που μου έδειξε θυμάμαι Labidochromis. Γίνετε κοράλλια σε γλυκό νερό; Το θέμα το προσεγγίζω κυρίως από βιολογίας του ενυδρείου και όχι αισθητικής.. Αυτά που είχε ήταν περίπου σαν αυτό:

http://www.ebay.com/itm/Artificial-Coral-Open-brain-flower-coral-/150486170843?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2309acbcdb

Σε ένα pets shop που ρώτησα με είπε ότι μπαίνουν, ανεβάζουν λίγο το ph και την σκληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικά μου κάθετε κουλό, από θέμα βιολογίας η αφρικανες δεν θα έχουν πρόβλημα.



Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, καλό είναι να αποφεύγουμε τα αιχμηρά διακοσμητικά στα ενυδρεία μας. Ένα αλλό θέμα, που όμως αφορά την αισθητική του ενυδρείο, είναι πως αν ένα τέτοιο διακοσμητικό πιάσει άλγη ή βρωμίσει πολύ δύσκολα θα καθαριστεί.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει και ο Χρήστος.

Αισθητικά όντως δεν ταιριάζει αλλά η αλήθεια είναι ότι θα ανεβάσει pH / KH. Φυσικά αυτό μπορεί να γίνει και με σπασμένο κοράλλι/αραγωνίτη από το να υπάρχει αυτή η "αισθητική" ανισορροπία !!!

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικά μου κάθετε κουλό, από θέμα βιολογίας η αφρικανες δεν θα έχουν πρόβλημα.

Συμφωνώ για το αισθητικό. Σαν γενική γνώση όμως, μπαίνουν δλδ; Τα κοράλλια τα έχω στο μυαλό μου σαν κάτι ζωντανό. Αν και αυτά που έχω δεi είναι σαν μια σκληρή πέτρα με πολλές τρύπες. :bigemo_harabe_net-134:επιστημονικοτατο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βλέπεις να πολούνται σαν διακοσμητικά (όχι τα ζωντανα για αλμυρά ενυδρεία) είναι ο νεκρά κοράλια. Στην ουσία είναι ο οστέινος σκελετός τους...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το αισθητικό. Σαν γενική γνώση όμως, μπαίνουν δλδ; Τα κοράλλια τα έχω στο μυαλό μου σαν κάτι ζωντανό. Αν και αυτά που έχω δεi είναι σαν μια σκληρή πέτρα με πολλές τρύπες. :bigemo_harabe_net-134:επιστημονικοτατο!

Δεν πιστεύω να αναφερόσουν σε ζωντανά κοράλλια ε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βλέπεις να πολούνται σαν διακοσμητικά (όχι τα ζωντανα για αλμυρά ενυδρεία) είναι ο νεκρά κοράλια. Στην ουσία είναι ο οστέινος σκελετός τους...

Γι αυτά μηλάω σωστά. Άρα συμπέρασμα, μπαίνουν, ανεβάζουν το ph και την σκληρότητα του νερού, και αισθητικά είναι παράλογα αφύσικο να μπουν. Κάτι μάθαμε και σήμερα! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Πλαστικά είναι το 90%..και πιθανότατα δεν επηρεάζουν τις τιμές.Πολλά μάλιστα μοιάζουν και με αληθινά.

Νεκρά κοράλλια πλέων μόνο σπάνια βρίσκεις για διακόσμηση...

Παλιά(70-80) νέκρωναν κοράλλια μόνο για το χόμπι...αλλά κοράλλια με κιχλίδες? δεν ταιριάζει...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...