Jump to content

Αλλαγές Νερού Και Διατήρρηση Του Ph Με Co2


magman

Recommended Posts

Πρόσφατα πήγα σε σπίτι φίλου και είδα οτι διατηρρούσε τους δίσκους του σε pH 6,7 με την βοήθεια CO2. Σκέφτηκα λοιπών ένα τρόπο να διατηρώ τους δίσκους μου που να με "βολέβει" και θέλω τις γνώμες σας....

Θέλω να χρησιμοποιήσω παράλληλα τύρφη για να κατεβάζω το kH και CO2 για να διατηρώ το pH εκεί που εγώ θέλω. Σκέφτομαι τις αλλαγές να τις κάνω με νερό βρύσης περασμένο απο προφίλτρα με διάρκεια αναπλήρωσης 4-5 ώρες. Απευθείας απο την βρύση. Θέμα με την θερμοκρασία δεν θα έχω σίγουρα μιας και ο θερμαντήρας μου θα προλαβαίνει να ζεσταίνει. Το νερό δεν θα έχει χλώριο κλπ μιας και θα περνάει απο τον άνθρακα αλλά θα συμληρώνω και αντιχλώριο πριν την αλλαγή.

Το θέμα μου είναι με το kH κυρίως αλλά και με το pH. Η τύρφη θα δουλεύει μέσα στο ενυδρείο, πιθανών σε κάποιο κρεμαστό φίλτρο ή κάπως που να με εξυπηρετεί στις αλλαγές της. Ίσως όταν φτάνουν οι σκληρότητες εκεί που θέλω να την αφαιρώ....

Υπάρχει κανείς που να έχει κάνει κάτι τέτοιο; Πιστεύετε οτι κατα την διάρκεια της αλλαγής θα έχω μεγάλη διακίμαση στις τιμές μου;

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο υπάρχουν φυτά?



Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα στοιχείο το οποίο μπορεί να σε βοηθήσει στο εγχείρημα σου!

Το διοξείδιο που θα παρέχεις θα πρέπει να έχει πυγές κατανάλωσης γιατί αλλιώς μπορεί να αποβεί μοιραίο για τα ψάρια σου!



Link to comment
Share on other sites

Ο controller σου θα σε βοηθήσει σε αυτό!



Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάτι στο μυαλό σου και δεν μου το λές;;;; Όπως καμία "μαγική" τιμή;;; Αν ας πούμε τον θέσω στο.... 6.0 παίζει να τα τινάξουν;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω!

Ανάλογα με τη φυτομαζα και την ικανότητα απορρόφησης από τα φυτά σου!

Το 6 πάντως μου φαίνετε παρατραβηγμένο, και λίγο παραπάνω να τα πας δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα!



Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανών είναι να χρειαστεί να παίξεις και με μια αεραντλία πανω σε έναν χρονοδιακόπτη κυρίως το βράδυ!

Θέλει προσοχή και παρακολούθηση το θέμα!



Link to comment
Share on other sites

Αν ομως.... το CO2 που διοχετεύω το αποροφούν τα φυτα.... θα έχει επίδραση στο pH του νερού; Επειδή θα αφομοιώνεται το λέω!

Link to comment
Share on other sites

Ο controller θα σου κραταει σταθερά την τιμή του ph σου!

Το πρόβλημα είναι να μην πνίξουμε το νερό μας με υπερβολική ποσότητα Co2!



Link to comment
Share on other sites

Θα ρυθμίσεις τις φυσαλίδες που διοχετεύεις να είναι λίγες στην αρχή. Πάντα με ηλεκτροβάνα συνδεδεμένη με τον controller σου. Αν δεις ότι το ph δεν έχει επιρεαστεί προφανώς αποροφάται από τα φυτά σου και έχεις περιθόριο να αυξήσεις τις φυσαλίδες σου. Όσο για το βράδυ συμφωνώ με τον ebenos ότι καλό θα ήταν να δουλέψεις αεραντλία.

Sry αλλά ξεχάστικα. Αφού δεν έχεις νερό από α/ο πρόσεχε όντως γιατί μπορεί να μην πέσει εύκολα το Ph μιας και θα έχεις μέτριας σκληρότητας νερό και να έχεις ήδη αρκετό co2.

Αν διοχετεύω Ο2 θα σκληραίνει το νερό.... θα ανοίγει το CO2....

Εδώ σε έχασα λίγο. Με το O2 γιατί να σου σκληρείνει το νερό;

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλήτερα να το αποενεργοποιώ;;;; Να βάλω δηλαδή cointroller και φώτα σε σειρά με την ηλεκτροβάνα οπώτε να απενεργοποιείται το βράδυ;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα ρυθμίσεις τις φυσαλίδες που διοχετεύεις να είναι λίγες στην αρχή. Πάντα με ηλεκτροβάνα συνδεδεμένη με τον controller σου. Αν δεις ότι το ph δεν έχει επιρεαστεί προφανώς αποροφάται από τα φυτά σου και έχεις περιθόριο να αυξήσεις τις φυσαλίδες σου. Όσο για το βράδυ συμφωνώ με τον ebenos ότι καλό θα ήταν να δουλέψεις αεραντλία.

Sry αλλά ξεχάστικα. Αφού δεν έχεις νερό από α/ο πρόσεχε όντως γιατί μπορεί να μην πέσει εύκολα το Ph μιας και θα έχεις μέτριας σκληρότητας νερό και να έχεις ήδη αρκετό co2.

Εδώ σε έχασα λίγο. Με το O2 γιατί να σου σκληρείνει το νερό;

Το pH μου είναι 6.0 αυτή την στιγμή με την όσμωση αλλά θέλω να την καταργήσω....

Ε... όπως το CO2 το κατεβάζει το Ο2 το ανεβαζει;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλά γιατί θέλεις να καταργήσεις την όσμωση?



Link to comment
Share on other sites

Για διάφορους λόγους που έχουν να κάνουν με μένα... Πρώτον λυπάμαι το νερό που πετάω( ω ναι...) Δεύτερον με έχει κουράσει... βαρύνει... όπως θές πές το.... Πολλά απο αυτά που κάνουμε στο χόμπι για μένα είναι και αυτοσκοπός. Ενοώ οτι έχω χρησημοποιήσει τύρφες... Α/Ο.... CO2... όλα με το ίδιο αποτέλεσμα. Δέν είναι μόνο να πετύχεις ένα στόχο (ψάρια υγιή με ωραία χρώματα στο περιβάλον που χρειάζονται κλπ ) είναι να το απολαύσεις και σύ! Και αυτό γίνεται και χαζεύοντας ενα ομορφα στημένο ενυδρείο αλλά και παλεύοντας για να το πετύχεις. Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Το O2 και το CO2 δεν αλλάζουν την σκληρότητα. Αλλά όταν έχεις πολύ χαμηλή

σκληρότητα μπορούν να σου επηρεάσουν εύκολα το Ph και σε επικίνδυνο βαθμό αν

έχεις απότομη μεταβολή ή ph flash.

Αν χρησιμοποιείς μόνο προφίλτρα α/ο επιστρέφεις στην σκληρότητα της βρύσης

την οποία μπορείς να μειώσεις με χρήση τύρφης σε βαρέλι και όταν έχει μειωθεί

να το βάλεις στο ενυδρείο. Θεωρώ λίγο ανούσιο να ανεβοκατεβάζεις την σκληρότητα

στο ενυδρείο αφού αν βάζεις απευθείας νερό βρύσης στο ενυδρείο θα ανεβάζεις την

σκληρότητα και μετά θα την ξανά ρίχνεις αρκετά αργά μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα πιστεύεις οτι η τύρφη μόνο αυξομειώσεις στο κΗ μπορεί να μου προσφέρει αν την έχω μέσα στο φίλτρο...το οποίο δεν είναι καλό... Τί μπορεί να κάνει αυτή την δουλειά... υπάρχει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Άρα πιστεύεις οτι η τύρφη μόνο αυξομειώσεις στο κΗ μπορεί να μου προσφέρει αν την έχω μέσα στο φίλτρο...το οποίο δεν είναι καλό... Τί μπορεί να κάνει αυτή την δουλειά... υπάρχει κάτι;

Τουλάχιστον αυτό έχω δει εγώ παλιότερα που είχα κάνει διάφορες δοκιμές με

νερό βρύσης. Νομίζω η χρήση βαρελιού προετοιμασίας νερού είναι αναπόφευκτη αν

θες να κάνεις κάτι τέτοιο. Να φιλτράρεις με αρκετή ποσότητα τύρφης για 2 με 3

μέρες (εξαρτάται και πόσο έχεις χρησιμοποιήσει την τύρφη, τι νερό έχει η βρύση

σου, τι φίλτρο θα βάλεις) μέσα στο βαρέλι και μετά να μπει στο ενυδρείο.

Δεν νομίζω ότι κερδίζεις κάτι σε σχέση με τώρα που έχεις α/ο. Εκτός φυσικά από

το πεταμένο νερό που είναι ένα θέμα που το σκέφτομαι κι εγώ που είμαι με 750l. Αλλά

τα πάντα έχουν το τίμημά τους δυστυχώς.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η τύρφη θα σε δυσκολέψει πιο πολύ από την Α/Ο!

Προσπάθησε να εκμεταλλευτείς το νερό που βγάζει αν τόσο πολύ το πονάς!

Πότισμα, πλύσιμο βεράντας, οτιδήποτε!



Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην παίζεις με την φωτιά. Δεν έχεις ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο με απαιτητικά φυτά και ένα κοπάδάκι Νεον.

Έχεις δίσκους που χρειάζονται καθαρό και οξυγονομένο νερό.

Δεν γίνεται να έχεις και αντλία οξυγόνου και διοξείδιο με ΡΗ κοντρόλερ.

Σκέψου ακριβώς τι θες να κάνεις.

Θα έχεις το νερό στο 6.0, θα κάνεις αλλαγή και θα πηγαίνει 6.8, και ξανά 6.0.......

Δεν θέλω τώρα να ξύσω πληγές με το ΡΗ και αρχίσουν πάλι οι μάχες στο φόρουμ, αλλά πρέπει αν θες να απολαμβάνεις τα δισκάκια σου χωρίς να σπαταλάς χρόνο και χρήμα χωρίς ουσία να το ξανασκεφτείς με το χαμηλό ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Για να το ξεκαθαρίσουμε... δεν θέλω να κρατήσω το pH στο 6.0, θέλω να είναι κάπου στο 6.8 αλλα να έχω και χαμηλό kH !!!! Απόσο ξέρω το CO2 θα κατεβάσει το pH αλλά το κΗ θα παραμείνει!!! Θέλω λοιπών έναν τρόπο να χαμηλώσω το κΗ χωρίς Α/Ο. Η ερώτηση λοιπών είναι όταν χαμηλώνω το pH με το CO2 και το kH με τύρφη στο φίλτρο τι θα γίνει μόλις συμπληρώσω νερό βρύσης;;

@Mpampis11: Φοβερό το ενυδρείο της υπογραφής!!!!

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...