Jump to content

Χρυσόψαρα Και Αλάτι


ataktoulis

Recommended Posts

Θα ήθελα αν γνωρίζει κανείς να μου πει εάν στο ενυδρείο που ζούσαν Γκάπυ μπορώ να βάλω απευθείας μετά από μια απλή αλλαγή νερού χρυσόψαρα. Με το αλάτι τι να κάνω; Ξέρω πως σε μικρές ποσότητες κάνει καλό και στα χρυσόψαρα, αλλά πόσο να βάζω; Τώρα σε κάθε 10 λίτρα αλλαγής έριχνα και μια κουταλιά του γλυκού αλάτι. Σκέφτομαι να το μειώσω στο μισό. Τι λέτε; Θα είναι καλά;

Αρχικά είχα βάλει 2 κουταλιές αλάτι στα συνολικά μου λίτρα (60) και έκτοτε 1 ανά 10 λίτρα. Η αλλαγές μου είναι των 20 λίτρων, οπότε σκέφτομαι πλέον να βάζω μία κουταλιά ανά 20 λίτρα... Μόλις βρω χρυσόψαρο να μου αρέσει θα δώσω τα Γκάπυ που απέμειναν, θα κάνω την αλλαγή και μετά θα βάλω το νέο ψαράκι, σωστά; Ή να κάνω πρώτα την προσαρμογή και την επόμενη μέρα να κάνω αλλαγή νερού; Τι προτείνετε; Τα μωρά Γκάπυ θα τα φάει το χρυσόψαρο αν δε μπορέσω να τα βγάλω από το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο είναι άδειο.... κάνε μια γενναία αλλαγή 90% και μην ξαναβάλεις ποτέ αλατι!!

Πριν βάλεις τα ψαρια!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχουμε συζητήσει παλιότερα αν θυμάσαι Κωνσταντίνε να σου πω ξανά ότι τα χρυσόψαρα σου δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα με το αλάτι! Απεναντίας θα το εκτιμήσουν!


Προσοχή όμως στις μεταβολές του… αν θέλεις να το μυώσεις όχι απότομα! Οχι μόνο για τα ψάρια σου αλλά και για την βιολογία σου! Εκεί είναι που πρέπει να κρατάμε ένα ημερολόγιο με συγκεκριμένες ρουτίνες ώστε να μην χάνουμε την μπάλα!



Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχουμε συζητήσει παλιότερα αν θυμάσαι Κωνσταντίνε να σου πω ξανά ότι τα χρυσόψαρα σου δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα με το αλάτι! Απεναντίας θα το εκτιμήσουν!

Προσοχή όμως στις μεταβολές του… αν θέλεις να το μυώσεις όχι απότομα! Οχι μόνο για τα ψάρια σου αλλά και για την βιολογία σου! Εκεί είναι που πρέπει να κρατάμε ένα ημερολόγιο με συγκεκριμένες ρουτίνες ώστε να μην χάνουμε την μπάλα!

Οπως φαίνεται απο την απάντηση μου, εγώ διαφωνώ!! Και θα σου πω μερικούς λόγους. :D

1. Τι αλατι ρίχνει?

2. Τη δοσολογία πως θεωρεί οτι είναι η ιδανική?

3. Μετράει καθόλου αλατότητα?

4. Γιατί θα εκτιμήσουν τα χρυσόψαρα ρο λίγο αλμυρό νερό?

5. Η βιολογία δε θα παθει τίποτα. Ίσως μειωθεί, αλλα θα επανελθει με την εισαγωγεί του πρώτου ψαριού!!

Αλλωστε η βιολογία ενός ενυδρείου είναι παντα σε συναρτησει με τον πλυθισμό του.

Αρα αυτο που πρεπει να προσέξει είναι την εισαγωγή των ψαριών, μη βαλει πολλα μαζί, και στις πρωτες αλλαγές.

Για πόσα λίτρα γυαλα μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαίνεται απο την απάντηση μου, εγώ διαφωνώ!! Και θα σου πω μερικούς λόγους. :D

1. Τι αλατι ρίχνει?

2. Τη δοσολογία πως θεωρεί οτι είναι η ιδανική?

3. Μετράει καθόλου αλατότητα?

4. Γιατί θα εκτιμήσουν τα χρυσόψαρα ρο λίγο αλμυρό νερό?

5. Η βιολογία δε θα παθει τίποτα. Ίσως μειωθεί, αλλα θα επανελθει με την εισαγωγεί του πρώτου ψαριού!!

Αλλωστε η βιολογία ενός ενυδρείου είναι παντα σε συναρτησει με τον πλυθισμό του.

Αρα αυτο που πρεπει να προσέξει είναι την εισαγωγή των ψαριών, μη βαλει πολλα μαζί, και στις πρωτες αλλαγές.

Για πόσα λίτρα γυαλα μιλαμε?

Και ποιος είπε ότι πρέπει όλοι να συμφωνούμε?

Για τις 3 πρώτες ερωτήσεις σου θα σου απαντήσει ο ίδιος, οπότε άστοχα ρωτάς εμένα!

Για την τετάρτη θα σου απαντήσω εντελώς περιληπτικά πως το αλάτι:

-Εξισορροπεί την οσμωτική διαφορά μεταξύ νερού και ψαριών

-Βοηθαει τα ψάρια στο να αναπνέουν καλύτερα

-Προσφέρει προστασία από εξωτερικά παράσιτα και σκουλήκια

-Βοηθαει σε μολύνσεις των βραχιων

-Βοηθαει σε τραυματισμούς και ανοιχτές πληγές

-Βοηθαει σε περιπτώσεις αύξησης του ΝΟ2

-Ανακουφίζει από εσωτερικές δυσλειτουργίες όπως υδρωπικία και ανωμαλίες της νηκτικής κύστης

Για το 5 θα σου πω πως αν η πτώση της αλατοτοιτας είναι απότομη θα υποστεί μεγάλη απόλυα η βιολογία μας που σε καμία περίπτωση δεν έχει να κάνει με την προσθήκη νέου ψαριού! Εδω μιλάμε για απόλυα χημικών στοιχειών μειζονος σημασιας στα μόρια της βιολογίας μας!

Αυτά από μένα και ελπίζω να σε κάλυψα!

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαίνεται απο την απάντηση μου, εγώ διαφωνώ!! Και θα σου πω μερικούς λόγους. :D

1. Τι αλατι ρίχνει?

2. Τη δοσολογία πως θεωρεί οτι είναι η ιδανική?

3. Μετράει καθόλου αλατότητα?

4. Γιατί θα εκτιμήσουν τα χρυσόψαρα ρο λίγο αλμυρό νερό?

5. Η βιολογία δε θα παθει τίποτα. Ίσως μειωθεί, αλλα θα επανελθει με την εισαγωγεί του πρώτου ψαριού!!

Αλλωστε η βιολογία ενός ενυδρείου είναι παντα σε συναρτησει με τον πλυθισμό του.

Αρα αυτο που πρεπει να προσέξει είναι την εισαγωγή των ψαριών, μη βαλει πολλα μαζί, και στις πρωτες αλλαγές.

Για πόσα λίτρα γυαλα μιλαμε?

Θα απαντήσει και ο Νίκος που είναι καλύτερος γνώστης, αλλά προς το παρόν αυτά που μπορώ να πω είναι:

1. Ενυδρειακό αλάτι API

2. Δεν υπάρχει ιδανικό για τα ψάρια του εμπορίου δυστυχώς. Ιδανικά ζουν μόνο στο φυσικό τους περιβάλλον. Επομένως, ποσότητα κατ'εκτίμηση, απλά είναι σταθερή

3. Όχι

4. Εκτός της πρόληψης από βακτηριακές μολύνσεις η διαφορά στην οσμωτική πίεση μεταξύ των υγρών που υπάρχουν στο σώμα του ψαριού και της πίεσης του νερού μειώνετε, με αποτέλεσμα να ανασαίνουν πιο εύκολα και να επιπλέουν με μικρότερο κόπο. = Ξεκούραστα.

(Καλά τα λέω δάσκαλε;;)

5. Η βιολογία με 90% αλλαγή σίγουρα θα πάθει. Εννοείται πως και τη θερμοκρασία θα τη ρίξω σιγά σιγά βγάζοντας το θερμοστάτη και μετά θα κάνω αλλαγή.

Θα μπουν αρχικά δύο ψαράκια και μετά από καιρό ίσως μπει και τρίτο αν όλα πάνε καλά. Το ενυδρείο είναι το Juwel Record 600, συνολικού μικτού όγκου 63 λίτρων.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος είπε ότι πρέπει όλοι να συμφωνούμε?

Για τις 3 πρώτες ερωτήσεις σου θα σου απαντήσει ο ίδιος, οπότε άστοχα ρωτάς εμένα!

Για την τετάρτη θα σου απαντήσω εντελώς περιληπτικά πως το αλάτι:

-Εξισορροπεί την οσμωτική διαφορά μεταξύ νερού και ψαριών

-Βοηθαει τα ψάρια στο να αναπνέουν καλύτερα

-Προσφέρει προστασία από εξωτερικά παράσιτα και σκουλήκια

-Βοηθαει σε μολύνσεις των βραχιων

-Βοηθαει σε τραυματισμούς και ανοιχτές πληγές

-Βοηθαει σε περιπτώσεις αύξησης του ΝΟ2

-Ανακουφίζει από εσωτερικές δυσλειτουργίες όπως υδρωπικία και ανωμαλίες της νηκτικής κύστης

Για το 5 θα σου πω πως αν η πτώση της αλατοτοιτας είναι απότομη θα υποστεί μεγάλη απόλυα η βιολογία μας που σε καμία περίπτωση δεν έχει να κάνει με την προσθήκη νέου ψαριού! Εδω μιλάμε για απόλυα χημικών στοιχειών μειζονος σημασιας στα μόρια της βιολογίας μας!

Αυτά από μένα και ελπίζω να σε κάλυψα!

Μα προφανώς και οι πρώτες ερωτήσεις αναφέρονταν σε εκείνον!!

Αφου λοιπόν οι περισσότερες απαντήθηκαν συνεχίζω τη συζήτη:

ebenos ολα όσα αναφέρεις οτι κανουν καλό ισχύουν υπο συνθηκες. Τι συμαινει αυτό? Οτι ναι βοηθαει σε ολα οσα λες αλλα σε τύπου θεραπίας μια εβδομάδας και όχι για μονιμα το ενυδρειακό αλάτι στο νερο!!

Αλλωστε στις περισσότερες μικρο θεραπείες βάζουμε ektozon που δεν είναι κάτι παραπάνω απο αλάτι ενυδρειακό και μερικά προσθετα.

αρα που καταληγουμε? Οτι κανει καλό αλλα όχι συνεχεια μεσα στο νερό!! Το συνεχεια ενοχλει και επηρεάζει αρνητικά τα βραγχια των χρυσόψαρων!!

Βαζουμε ενυδρειακό αλας σε χρυσοψαρα οχι παντα, αλλα μονο σε περίπτωση μικροθεραπείας και όχι πανω απο 10 μερες!!! Και στη συνέχεια αλλαγή για να επανέλθει!!

Οσο αφορα τώρα την επίδραση της αλατότητας στη βιολογία, εξακολουθώ να επιμένω οτι θα είναι μικρή εως καθόλου.(Προφανώς οταν αναφερόμαστε σε μικροποσοτες)

Αν θες μπορουμε να το αναλύσουμε επιστημωνικά με χημικές αντιδράσεις κλπ, αλλα νομιζω περίσσοτερο θα κουρασουμε και θα ζαλίσουμε παρα να βοηθήσουμε!!

Σα συμβουλη λοιπόν εγώ επιμένω να λέω, κάνε μια αλλαγή 80-90% και μην ξαναρίξεις αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μα προφανώς και οι πρώτες ερωτήσεις αναφέρονταν σε εκείνον!!

Αφου λοιπόν οι περισσότερες απαντήθηκαν συνεχίζω τη συζήτη:

ebenos ολα όσα αναφέρεις οτι κανουν καλό ισχύουν υπο συνθηκες. Τι συμαινει αυτό? Οτι ναι βοηθαει σε ολα οσα λες αλλα σε τύπου θεραπίας μια εβδομάδας και όχι για μονιμα το ενυδρειακό αλάτι στο νερο!!

Αλλωστε στις περισσότερες μικρο θεραπείες βάζουμε ektozon που δεν είναι κάτι παραπάνω απο αλάτι ενυδρειακό και μερικά προσθετα.

αρα που καταληγουμε? Οτι κανει καλό αλλα όχι συνεχεια μεσα στο νερό!! Το συνεχεια ενοχλει και επηρεάζει αρνητικά τα βραγχια των χρυσόψαρων!!

Βαζουμε ενυδρειακό αλας σε χρυσοψαρα οχι παντα, αλλα μονο σε περίπτωση μικροθεραπείας και όχι πανω απο 10 μερες!!! Και στη συνέχεια αλλαγή για να επανέλθει!!

Οσο αφορα τώρα την επίδραση της αλατότητας στη βιολογία, εξακολουθώ να επιμένω οτι θα είναι μικρή εως καθόλου.(Προφανώς οταν αναφερόμαστε σε μικροποσοτες)

Αν θες μπορουμε να το αναλύσουμε επιστημωνικά με χημικές αντιδράσεις κλπ, αλλα νομιζω περίσσοτερο θα κουρασουμε και θα ζαλίσουμε παρα να βοηθήσουμε!!

Σα συμβουλη λοιπόν εγώ επιμένω να λέω, κάνε μια αλλαγή 80-90% και μην ξαναρίξεις αλάτι.

Τελικά δεν σε κάλυψα…

Λυπάμαι!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν σε κάλυψα…

Λυπάμαι!

Δε χρειάζεται να λυπάσαι!!! Εγώ απεναντίας χαίρομαι που διαφωνούμε!!! Δε γίνεται ολοι να συμφωνουμε σε όλα. Και κυρίως είναι καλό να καταγράφονται ολες οι απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που έχω το πρόβλημα με το ενυδρείο πιστεύω πως είναι καλό να γράφονται τεκμηριωμένες απόψεις που βοηθάνε όλους όσους δε γνωρίζουμε πολλά. Ο διάλογος είναι καλός στην πολιτική, όχι όταν μιλάμε για ψυχές που κινδυνεύουν άμεσα.

Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Και θεωρείς την απαντηση μου μη τεκμηριωμένη? Εγω ξανα λέω έχω την καλή διαθεση να στο αποδείξω και επιστημονικά το ότι δε θα χαθει βιολογία, αλλα και θα σε κουρασω και δε θα καταλαβεις και τίποτα!!!

Από την άλλη σου λέω οτι με την εμπειρία μου στα χρυσόψαρα και το διαβασμα που έχω κανει για το είδος αυτό, δε χρειαζεται συνεχεια αλατι στο νερό!!! Γιατι αλλιως θα μιλάγαμε για υφαλμυρα ψαρια και όχι γλυκου νερού!!

Πάρε μια εικόνα από το τελευταίο μου ενυδρείο, φυτεμένο με χρυσοψαρα.......

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44615&p=486371

Link to comment
Share on other sites

nikouloutso το σχόλιό μου ήταν γενικό και δεν αποτελούσε επιπθεση στο πρόσωπό σου. Ίσως διατυπώθηκε με λάθος τρόπο..

Θα με ενδιέφερε πολύ η ανάλυση που λες, κυρίως για λόγους εγκυκλοπεδικούς. Αν έχεις το χρόνο και όρεξη στείλε μου ένα πμ να μου πεις..

Πολύ ωραίο το ενυδρείο.. Τα έχεις καιρό τα ψαράκια; Με τα φυτά όλα οκ, ε; Τα εκπαίδευσες να τρώνε μόνο τροφή;;

Link to comment
Share on other sites

nikouloutso το σχόλιό μου ήταν γενικό και δεν αποτελούσε επιπθεση στο πρόσωπό σου. Ίσως διατυπώθηκε με λάθος τρόπο..

Θα με ενδιέφερε πολύ η ανάλυση που λες, κυρίως για λόγους εγκυκλοπεδικούς. Αν έχεις το χρόνο και όρεξη στείλε μου ένα πμ να μου πεις..

Πολύ ωραίο το ενυδρείο.. Τα έχεις καιρό τα ψαράκια; Με τα φυτά όλα οκ, ε; Τα εκπαίδευσες να τρώνε μόνο τροφή;;

Επειδή βρισκόμαστε σε φόρουμ, η γνώση πρέπει να μοιράζεται και μιας και το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον το συγκεκριμένο θέμα, θα ήθελα να μάθω κι εγώ με τη σειρά μου αυτή την ανάλυση. Θεωρώ ότι πρέπει να γνωστοποιηθεί δημόσια και όχι σε pm για να έχει τη δυνατότητα να ενημερωθεί ο κάθε χομπίστας ;)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ nospanos, απλά επειδή είπε ο nikoloutsos πως η ανάλυση ενδέχεται να μπερδέψει/κουράσει είπα να στείλε πμ. Εννοείται και δημόσια ακόμα καλύτερα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έτρεχε έτσι σχεδόν 3 χρόνια. Δυστυχώς όμως για διάφορους λογους το ενυδρείο έπρεπε να ξεστηθει.

Τα χρυσόψαρα δεν ηταν εκπαιδευμενα να μην πειράζουν τα φυτα. Απλά τους έβαλα πολλά είδη φυτών και από μονα τους επελεξαν πια ΔΕ θα πειράξουν.

Τα φυτά που δεν πείραξαν ποτέ ειναι βαλισνερια, κριπτοκορίνα, ανουμπια, εχινόδορος, φτερη. Οπότε με αυτά έγινε το όλο στησιμο.

Οσο αφορα την ανάλυση θεωρώ πως δε χρειάζεται να γίνει εδώ σε ενα ποστ, αλλα σε νέο θεματικό. Σιγουρα ομως δε θα γινει με πμ.

Μην κεφευγουμε ομως από το θέμα.....

Τελικα τι θα κάνεις εσυ για να βάλεις χρυσοψαρα?

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν και μέχρι να διαβάσω την ανάλυσή σου θα μείνω με τα Γκάπυ που ελπίζω να αντέξουν μέχρι τότε και να δοθούν υγιή και ευτυχισμένα..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

1 ερωτηση:Τελικα για ολα αυτα τα καλα που προσφερει το αλατι ,ποια ειναι η αναλογια προληπτικα (αν παιζει προληπτικα)στα 100λιτρα ?

2 ερωτηση:Οταν κανουμε μπανακι το χρυσοψαρο πχ παρατηρει κανεις και αυτο γινεται απ οτι λετε να αποκολαται μια βλενα και να κολυμπαει στο νερο.Εδω εχει μπολικη τετοια οταν κανουμε μπανιο ενα ψαρακι ,ποσο μαλλον να υπαρχει αλατι μεσα στο ενυδρειο...Αυτη η βλενα ενοχλει το ενυδρειο,φιλτρα κλπ ?

Ευχαριστω !

Έγινε επεξεργασία - leonidas3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...