Jump to content

Yellow Tang - Προσαρμογή, Τροφή


madsk1llzz

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εχθές πρόσθεσα το πρώτο μου Yellow Tang στο ενυδρείο μου (στο ενυδρείο υπάρχουν ήδη 2 occelaris, 1 salarias kai 1 labroides dimidiatus).

Αν και δεν μένει πολύ κρυμμένο στο βράχο και ενίοτε κόβει τις βόλτες του και συχνά το βλέπω να τσιμπάει από τον βράχο, εντούτοις δεν συγκινήθηκε καθόλου ούτε από τα flakes, ούτε από την κατεψυγμένη που δοκίμασα (cyclops)..

Είναι ανυσηχητικό αυτό ή να ηρεμήσω αφού τσιμπάει από τον βράχο;

Ποια συγκεκριμένη τροφή να του δώσω;

Έγινε επεξεργασία - madsk1llzz
Link to comment
Share on other sites

αρτεμια και μισιδα αλλα ακομα ειναι νωρις εφοσον τσιμπαει και βραχο ειναι καλο σημαδι.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι φρέσκια εισαγωγή, δώστου δύο-τρεις μέρες χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλον και θα φάει και flakes, δοκίμασε με artemia ή mysis... Γενικά πάντως προτείνουμε στο μαγαζί να ταίσει μπροστά μας το ψάρι πριν το πάρουμε, για να αποφύγουμε δυσάρεστες καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

και πρασιναδα,σπιρουλινα,νορι μην ξεχασεις να δωσεις στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω εβαλα εχθες το πρωι yellow tang και τσιμπολογουσε το βραχο συνεχεια

Το απογευμα ταισα με αυτη και εφαγε μια χαρα

Ισως θελει το χρονο του, δοκιμασε και κατεψυγμενη που σου ειπαν τα παιδια παραπανω

Απο καταστημα το πηρες;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο κατάστημα..το έβαλα παρασκευη αργα το απογευμα και εσβησα τα φωτα μεχρι το μεσημερι του Σαββάτου για προσαρμογή.. Σάββατο, Κυριακή και Δευτέρα τσιμπολογάει συνέχεια από βράχο ή την άλγη που βρίσκεται πάνω σε κυκλοφορητες κλπ αλλά όχι flakes που έριξα ή κατεψυγμένη (cyclops).. Για να μη το ρισκάρω άλλο, αύριο θα πάρω μια από τις τροφέ που προτείνατε..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα βοηθησει πολυ να βαλεις και αλγες σε μανταλακι! :bigemo_harabe_net-64:

η να τις δεσεις σε ενα βραχακι με ενα λαστιχακι για να φαινεται και πιο φυσικο!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα βοηθησει πολυ να βαλεις και αλγες σε μανταλακι! :bigemo_harabe_net-64:

η να τις δεσεις σε ενα βραχακι με ενα λαστιχακι για να φαινεται και πιο φυσικο!

+1000

Εμένα αυτή εδώ την τσακίζει. (Την πιάνω με ένα λαστιχάκι πάνω σε ένα βραχάκι.)

Πάντως εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει στο δικό μου που το έχω 1 μήνα είναι ότι δεν ανεβαίνει στην επιφάνεια να φάει αλλά τρώει από αυτά που πέφτουν στον πάτο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και πάλι,

Προς ενημέρωση αγόρασα Formula Two και τρωει κανονικά (ή τουλάχιστον ότι προλαβαίνει)..

Πήρα επίσης κατεψυγμένη mysis αλλά από αύριο θα τη δοκιμάσω..

Αφου λοιπόν δείχνουν όλα καλά, σκετομαι για το ποιο θα μπορούσε να είνια το επόμενο ψαράκι στο ενυδρείο μου.. Θυμίζω είνια 180 λ., χωρίς sump και έχω ήδη: 2 occelaris, 1 salarias, 1 labroides dimidiatus και το yellow tang, 5-6 σαλλιγκαράκια, μία peppermint και από κοραλάκια 4-5 μαλακά και 1-2 lps...

Εχετε να μου προτείνετε κάτι; Θα ήθελα κάτι "κολυμβητικό" και όμορφο γιατί το yellow tang έχει δώσει πολύ ζωή στο ενυδρείο και μου έχει ανοίξει η όρεξη..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και πάλι,

Προς ενημέρωση αγόρασα Formula Two και τρωει κανονικά (ή τουλάχιστον ότι προλαβαίνει)..

Πήρα επίσης κατεψυγμένη mysis αλλά από αύριο θα τη δοκιμάσω..

Αφου λοιπόν δείχνουν όλα καλά, σκετομαι για το ποιο θα μπορούσε να είνια το επόμενο ψαράκι στο ενυδρείο μου.. Θυμίζω είνια 180 λ., χωρίς sump και έχω ήδη: 2 occelaris, 1 salarias, 1 labroides dimidiatus και το yellow tang, 5-6 σαλλιγκαράκια, μία peppermint και από κοραλάκια 4-5 μαλακά και 1-2 lps...

Εχετε να μου προτείνετε κάτι; Θα ήθελα κάτι "κολυμβητικό" και όμορφο γιατί το yellow tang έχει δώσει πολύ ζωή στο ενυδρείο και μου έχει ανοίξει η όρεξη..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω 3-4 προτασεις αλλα αν θες την γνωμη μου ασε να περασουν 3 εβδομαδες το λιγοτερο και μετα βαλε αλλο ψαρακι!!

δωσε λιγο χρονο και στο yellow να "στρωσει"! :bigemo_harabe_net-64:

πολυ χαιρομαι που εφαγε το ψαρακι σου! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα δυο τρεις εβδομαδας και ισως λιγο παραπανω, αλλα ρωτησαγια να το προγραμματισω και να το προπαραγγειλω αν χρειαζεται..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...