Jump to content

Sos..γέννησαν Και Δεν Ξέρω Τι Να Κάνω


nasos20

Recommended Posts

Καλημέρα φίλε καλός τα δέχτηκες !
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
Ήμουν και εγώ σε παρόμοια κατάσταση πριν λίγο καιρό και με την πολύτιμη βοήθεια των παιδιών από το forum αυτή την στιγμή μεγαλώνω τα πρώτα μου μωρά 8 στον αριθμό αλλά για την πρώτη μου απόπειρα καλά είναι πιστεύω καθώς δεν είχα ξανά ασχοληθεί ποτέ με την αναπαραγωγή !

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες φιλε μου. καταρχην πρεπει να σιγουρευτης οτι προκειται για ζευγαρι. εχεις δει ουριτσες απο το συγκεκριμενο ζευγαρι; αν εχεις δει, τοτε θα πρεπει να παρεις μια γεννηστρα να τα βαλεις μεσα αν θελεις να ζησης το μαγευτικο ζευγαρωμα των δισκων γιατι μεσα στο κοινοβιο μαλλον χλωμο ειναι να κρατησουν τα μικρα. σιγουρεψου πρωτα και εδω ειμαστε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για την άμεση ανταπόκριση..

Κατάλαβα ότι ειναι ζευγάρι επειδή είναι στον κώνο και όπιο πλησιάσει του ορμάνε..

Οσο για το ενυδρείο είναι 250 λτ με 6 δίσκους 15 cm. Θερμ 30ο

Eχω μια γεννήστρα αλλά φοβάμαι να βγάλω τον κόνο μην πάθουν τπτ τα αυγα.Να βγάλω και το ζευγάρι μαζί με τα αυγά.?

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ότι ειναι ζευγάρι επειδή είναι στον κώνο και όπιο πλησιάσει του ορμάνε..

Φίλε αυτό δεν σημαίνει πως είναι ζευγάρι , όπως σου έγραψε ο Giwrgos5 πρέπει να δεις ουρίτσες.

Μετά εφόσον πως είναι ζευγάρι πρέπει να τα βάλεις σε γεννήστρα εάν θέλεις να μεγαλώσεις μικρά.

Μη σε απασχολεί εαν βάλεις και τα αυγά αφού έκαναν τη αρχή θα ξαναγεννήσουν είναι μη κάνουν την αρχή :) .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου. μην κανεις τιποτα γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι θα τρομαξουν και θα φανε τα αυγα. αστα οπως ειναι μεχρι να δεις ουρες και αν ειναι οντως ζευγαρι, ξεκινα να φτιαχνεις την γενηστρα. παρε θερμοστατη, αεραντλια, σφουγγαροφιλτρο να εισαι ετοιμος. θα σε στεναχωρησω αλλα στο κοινοβιο ειναι απιθανο να κρατησουν μωρα γιατι οταν αρχισουν να κολυμπανε δεν αναγνωριζουν τους γονεις και θα πηγαινουν να κολανε οπου ναναι με αποτελεσμα να τα φανε οι υπολοιποι κατοικοι. αλλοι εχουν τολμησει και τα εχουν μετακινηση και τον κωνο και τους γονεις και τα εβαλαν σε γενηστρα αλλα το ρισκαρεις, μπορει να τα φανε μπορει οχι. οι δισκοι θελουν θπομονη και οπως ειπε και ο φιλος απο πανω αν ξεκινησουν να γεννανε, θα γεννησουν και αλλες φορες. φιλικα γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου τα μισα σχεδόν αυγά έχουν σπάσει και έχουν βγει ουρίτσεσ και είναι μια σταλίτσα.

Μόλις σπάσουν και τα υπόλοιπα θα τα βάλω σε γεννήστρα?Να βάλω και γονείς μέσα?

Υπάρχει περίπτωση οι ουρίτσεσ να απομακρυνθουν απο τον κόνο και να τα χάσω?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τα ψαρακια πρεπει να ειναι με τους γονεις γιατι τρωνε απο πανω τους για καποιο διαστημα δεν γινετε να τα βαλεις μονα τους. τωρα αυτο που θες να κανεις ειναι παρακινδυνευμενο. μπορει να ξεκολησουν ολα απο τον κωνο και να πεσουν κατω. εγω δεν θα το εκανα. το ευχαριστω ειναι οτι εχεις ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να το κανείς και ας χάσεις κάποια μικρά αλλά μετά άσε το ζευγάρι στην γεννήστρα μόνο του θα σου ξαναγεννήσουν σίγουρα οπότε τότε θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να βγάλεις δικά σου μωρά !

Και για κανέναν λόγο μην απογοητευτείς εγώ μέχρι να μπορέσω να κρατήσω αυτά τα 7 μωρά που έχω έχασα πάνω από 15-17 γέννες , αλλά το προσπαθώ .

Δεν είμαι έμπειρος στους δίσκους μόνο 3 χρόνια έχω και μάλιστα πρέπει να παραδεχτώ ότι έχω κάνει πολλά λάθη ποιος δεν έχει κάνει άλλωστε...
Αλλά το παλεύω το κυνηγάω διαβάζω και κάνω ότι περνάει απο το χέρι μου για να τα καταφέρω !
Πάντα φιλικά ....... μην σε πτοεί τίποτα όλα θα τα καταφέρεις !

Link to comment
Share on other sites

Χθεσ εφτιαξα την γεννήστρα και σήμερα μετέφερα κόνο και γονείς..Ολα πήγαν καλά αλλα οι γονείς τα έχουν δει όλα απο την μεταφορά..

Εχω θερμοκρασία στην γεννήστρα 30ο.Να την αφήσω ή να την ρήξω?

Τα μωρά θα βγουν τούμπανα..Μάνα red marlboro και πατέρας red pigeon..axxxxx

Link to comment
Share on other sites

oritses poles alla ekana mlk..metefera kono kai goneis stin genistra k ola ok..evala ena filtro pou eixa to opoio rithmizei tis tripes pou roufaei k kala gia mora alla i roi nerou pou evgaze to filtro petakse ola ta mora apo ton kono k tora den ksero ti na kano..na afiso goneis stin genistra mpas k ksanagenisoun i na tous ksanavalo sto enidreio?

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια μεταφορά, σπάνια πετυχαίνει...

Μην βιάζεσαι, όλα θα γίνουν σιγά σιγά... κι αυτά άπειρα είναι και θα γεννήσουν ξανά και ξανά μέχρι να τα καταφέρουν! Υπομονή λοιπόν και σωστές κινήσεις!!!

Κατ' αρχήν η μεταφορα δημιουργεί στρες στο ζευγάρι και χρειάζεται λίγος χρόνος προσαρμογής και καλές συνθήκες νερού.

Αφού έστησες λοιπόν γεννήστρα, άσε τους εκεί και φρόντιζε το νερό τους και το φαγητό τους... (και καλό σιφονάρισμα στον πάτο)

Πρέπει να σου πω οτι το δύσκολο δεν είναι να γεννήσουν οι δίσκοι, τα δύσκολά ξεκινάνε μετά την 6-7 μέρα των μικρών... Για εκείνες τις μέρες πρέπει να προετοιμαστείς... και σε γνώσεις και σε πράγματα που θα χρειαστείς...

Link to comment
Share on other sites

Στην γεννήστρα έχω 30 C.Να την αφ'ησω ή να την ριξω?Λεγοντασ σιφωνάρισμα?

Το μόνο που έχω βρεί είναι 2 οθρίτσεσ που περιπλανιουνται μέσα στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λάθος αλλά είναι προτιμότερη μια θερμοκρασία κοντά στους 27,5 - 28...

Δεν ξέρεις το σιφωνάρισμα του βυθού; Αν προχωρήσει η γέννα θα το μάθεις πολύ καλά... :lol2:

Σε γυμνό ενυδρείο, σιφωνάρουμε τον πάτο από τις ακαθαρσίες καθημερινά! Πριν την αλλαγή νερού, πέρνουμε την σκούπα βυθού (ή σκέτη σωλήνα) και τραβάμε τις ακαθαρσίες σε έναν κουβά, πετάμε αυτό το νερό και βάζουμε καθαρό... Έτσι έχουμε κάνει και αλλαγή νερού και έχουμε καθαρίσει το ενυδρείο...

Για τα δύο που λες... δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουν.

Εσύ να ετοιμάζεσαι για τα παρακάτω!!! Διάβασε, ψάξε και προετοιμάσου...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα αερόφιλτρο και τα έχω βάλει...έριξα θερμοκρασία στους 28 και εχω αφήσει τους γονείς μέσα και περιμένω για νέα αυγουλα΄και....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...