Jump to content

Λάμπα Σε Ενυδρειο


Recommended Posts

Γειά σας. Βρήκα μια λάμπα PANASONIC light capsule cool day light 18w, 6500kelvin, 1150Lm - 64Lm/Watt. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να βάλω αυτή με ένα φωτιστικό που έχω πάνω από το ενυδρείο σαν δεύτερη λάμπα. Να πω οτι έχω ήδη μια jbl solar tropic 18w. Φυτά έχω vallisneria nana, fontinalis antipyretica ( ένα είδος moss). Οι βαλισνέριες έχουν μια σχετικά αργή ανάπτυξη σε αντίθεση με την μοςς που μεγαλώνει σα τρελή. Αν θέλετε επιπλέον πληροφορίες ρωτήστε με. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Το ενυδρείο σου πόσα λίτρα είναι και τι διαστάσεις έχει? Έχεις κι άλλα φυτά εκτός από αυτά που αναγράφεις?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι 70 λίτρα μικτά με διαστάσεις μ60/υ40/π30. Μόνο αυτά τα φυτά έχω. Α, επίσης η λάμπα λέει οτι ειναι 18w αλλά υποτίθεται πως φωτίζει για 100w και η λάμπα είναι σε απόσταση περίπου 30εκ πάνω από την επιφάνεια του ενυδρείου στο κέντρο. Μήπως πρέπει να πάρω λιγότερα βατ?? γιατι αν φωτίζει για 100 τότε με κόβω να ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ στην άλγη

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φωτηστικο γραφειου και η λαμπα οικονομιας?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι φωτιστικό γραφείου....... είναι φωτιστικό με ένα κλιπάκι (σαν μανταλάκι μεγάλο) που το έχω στερεώσει σε μια μπάρα πάνω ακριβώς από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεψες...η λαμπα που συζηταμε ειναι οικονομιας?

Link to comment
Share on other sites

post-47895-0-64850500-1362349649_thumb.png

Εδω ειναι και μια φωτογραφια της λαμπας που βρηκα στο ιντερνετ, ισως σε βοηθησει

Έγινε επεξεργασία - RedAstaire
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια παρομοια λαμπα αλλα ειναι 35 βατ και 6400Κ.Την εχω στο φυτεμενο μου με καλα αποτελεσματα εδω και πολυ καιρο.Νομιζω οτι την εχεις πολυ ψηλα,εγω την εχω 5-10εκ πανω απο την επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

α μια χαρά τότε!! Απλά φοβήθηκα μην πέσει ξαφνικά πολύς φωτισμός και τρελαθώ στην άλγη ... θα το δοκιμάσω όμως στα 10 εκ. να δω τι αποτελέσματα θα έχει. Προς το παρόν την έχω 3μιση ώρες και λέω κάθε 3 μέρες να αυξάνω και ένα δοντάκι από τον χρονοδιακόπτη μέχρι να το φτάσω στις 6 ώρες. Είναι καλά έτσι??

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη εχω πολλα φυτα αλλα και ολων των δυσκολιων το φως το εχω 9 ωρες.Με 8 ωρες εισαι μια χαρα!:)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ. Επίσης θέλω να βάλω και άλλο ένα φυτό που βρήκα, hydrocotyle tripartita (sp.Japan). Μου είπαν γενικά πως είναι αρκετά εύκολο φυτό. Φτάνει ο φωτισμός γι αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα. Έχω και εγώ μια παρόμοια λάμπα οικονομίας στο ενυδρείο για βοηθητική και δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Την έχω περίπου 5 μήνε; και σε απόσταση περίπου 6-7 εκατοστά από την επιφάνεια. Είναι 6500κ οικονομίας.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τότε, την βάζω και γώ χωρίς φόβο. Ε μα γιατί οι λάμπες στα πετσοπ είναι πανάκριβες ..... για να ΜΗΝ μιλήσω για τα φωτιστικά!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...