Jump to content

Κιχλίδες Malawi


In the pond

Recommended Posts

το ιδανικο ειναι 3 φορες την ημερα , με μικρες ποσοτητες και ποικιλια τροφων!!! καλα φαγοποτια δηλαδη!!! :rasp: οι καλυτερες τροφες για malawi mbuna ειναι αυτες που βασιζονται κυριως σε spirullina

Α! Ναι η τροφή της TETRA έχει spirullina. Πάντως όταν δεν τρώνε γυρίζουν ακατάπαυστα το ενυδρείο τσιμπώντας όλη την ώρα τους βράχους και ανακατώνουν την άμμο. Παρατήρησα επίσης ότι τελικά μάλλον έχω δύο αρσενικά και ένα θηλικό. Ο μεγάλος αρσενικός χορεύει πραγματικά με τη θηλικιά και σχηματίζονται αμυδρά κατακόρυφες γραμμές στο σώμα του. Μια σπηλιά την έχει κάνει δικιά του και βγάζει έξω χαλικάκια και ανακατεύει την άμμο. Είναι πραγματικά πολύ παράξενες συμπεριφορές και σας ευχαριστώ που μου ανοίξετε τα μάτια να έχω τέτοια ομορφιά στο σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλημέρα.

Απευθύνομαι στους έμπειρους Αφρικομανείς!

Ήδη έχω για σχεδον ένα μήνα 3 Pseudotropheus Acei (τελικά νομίζω 2 αρσενικά, 1 θηλικό) και ολοένα πλησιάζει και η μέρα όπου θα προσθέσω άλλα 3 Lapidochromis Caeruleus. Επειδή όμως δεν λέω να μείνω ως εδώ, σκέφτομαι τί άλλα ψαράκια να προσθέσω!

Στην Κύπρο τώρα έχω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα. Όσα καταστήματα γύρισα, έχουν όλες τις αφρικάνες Μαλάουι μαζί και δεν ξεχωρίζεις τι και ποιό είναι ζευγάρι και πιό όχι. Δεν ξέρω από εδώ και μπρός τι θα κάνω?

Αν και διαβάζω καθημερινά στο διαδίκτιο για αφρικάνες, μου είναι δύσκολο να καταλάβω τις διαφορές αρσενικού-θηλικού.

Τα αρσενικά Melanochromis Johannii είναι μπλέ ενώ τα θηλικά πορτοκαλί. Υπάρχουν όμως κι άλλα είδη που είναι επίσης πορτοκαλί. Πως τα ξεχωρίζω?

Τα Melanochromis Maingano ποιές διαφορές έχουν (αρσενικό θηλικό)? Είναι πολύ πιο άγρια για τα άλλα ήδη υπάρχοντα ψάρια στο ενυδρείο μου?

Βρήκα όπως σας είπα Pseudotropheus Demassoni αλλά άλλαξα γνώμη με το που ρώτησα την τιμή 22 λίρες 40 ευρώ το ένα!

Από αλγοφάγα ψάρια τί μπορώ να βάλω, αν και βέβαια νομίζω ότι δεν μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...