Jump to content

Να Πάω Σε Άμμο? Αξίζει?


σιαμεζος

Recommended Posts

έχουμε κανένα νέο εδώ ???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάποια εξέλιξη...

http://imageshack.us/a/img96/4887/gl5d.jpg

(το άδειασμα του ενυδρείου)

(προσωρινό σπίτι μέχρι να ολοκληρωθεί η αλλαγή)
(Νέο υπόστρωμα!!!)
Έγινε επεξεργασία - σιαμεζος
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ;) θα δεις τεραστια διαφορα και στα ψαρια και γενικα στο ενυδρειο..εγω εχω δει στο 60ρι..φαντασου εσυ σε αυτο και με δισκους και κορυ!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ήδη δείχνει πολύ όμορφο, αλλά ίσως να θέλει λίγη άμμο ακόμη για να δείξει και να κρατήσει και τα φυτά σου.

Πως έβγαλες την άμμο? Όπως λέγαμε με σωλήνα?

Πόσο σου πήγε όλη η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έβγαλα με φαράσι και κουβαδάκι... καλοκαιρινή μέθοδος!

Έβαλα 5 (5kg) σακιά + ένα κουβά (5kg) υπόστρωμα για τα φυτά της σερα. Λες να πάρω 2 ακόμα?

Πήγε από 6 το απόγευμα με 8 το βράδυ πήγε η φάση, στίσε, πλύνε, απολύμανε (με χλώριο για πισίνες) , γέμισε (+ γερή δόση αντιχλώριου seachem) άδειασε ξαναγέμισε το μικρό ενυδρείο για να δεχτεί τα ψάρια και

8 με 10 το άδειασμα άμμου σφουγγάρισμα και γέμισμα και μπλουμ το νέο στρώμα βυθού στο κανονικό ενυδρείο.

Απορία... τώρα τι κάνω?

Σκέψη...

Έχω 3 φίλτρα,

α) Τα δύο τρέχουν τώρα στο μικρό (βοηθητικό ενυδρείο),

β) το τρίτο μπαίνει στο μεγάλο (κανονικό ενυδρείο) για να έχει κυκλοφορία το νερό.

γ) Πάω σταδιακά

(ι)τα φυτά + (ιι) ένα φίλτρο απο τα δύο που τρέχουν στο μικρό ενυδρείο (βοηθητικό) στο κανονικό ενυδρείο με το νέο στρώμα βυθού.

δ) πάω το δεύτερο φίλτρο από τα δύο φίλτρα που τρέχουν μετά απο μερικές μέρες με τα ψάρια.

ε) στην συνέχεια καταργώ το τρίτο που τρέχει από την αρχή και μένω με τα δύο όπως ήμουν.

Έγινε επεξεργασία - σιαμεζος
Link to comment
Share on other sites

Για την extra άμμο θα έλεγα ναι, όπως βλέπω το ενυδρείο στην τελευταία σου φωτοφραφία.

Τώρα για το τι κάνεις, θα πρέπει να δεις κατα πόσο είναι το ενυδρείο σου να δεχτεί τα ψάρια. Αυτό σημαίνει, βιολογία, τιμές νερού και θερμοκρασία.

Εγώ θα είχα κάνει το εξής:

Αφού τελείωνα με την αλλαγή του βυθού, θα γέμιζα το ενυδρείο μέχρι το 1/2 ή 2/3 (αφήνοντας κενό ίσο με το νερό του μικρού ενυδρείου), θα μετέφερα τα φυτά και στην συνέχεια τα φίλτρα. Το μικρό φίλτρο θα μπορούσε να μείνει πίσω μέχρι να τελειώσει η όλη διαδικασία.

Εφ΄ όσον η θερμοκρασία θα ήταν στο ίδιο επιπεδο στα δύο ενυδρεία, και οι τιμές του νερού ίδιες, θα μετέφερα την μεγαλύτερη δυνατή ποσότητα νερού απο το μικρό στο μεγάλο και στην συνέχεια θα έκανα τα ψάρι προσαρμογή στις νέες συνθήκες.

Τέλος, μεταφορά και του υπόλοιπου νερού και του 3ου ενυδρείου μιας και θα χρειαστείς όλη την βιολογία για να μην έχεις καθόλου αύξηση Αμμωνίας.

Σε όλα τα παραπάνω, θα έλεγα πως ο χρόνος που ξεκίνησες ήταν λάθος εκτιμημένος.

Τέτοιες ενέργειες καλό είναι να γίνονται κατα την διάρκεια της ημέρες, ώστε αν συμβεί κάτι, να μπορέις να αντιδράσεις.

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Τελικά όσα και να σου τύχουν πρέπει εσύ να συνεχίζεις προς τον στόχο σου και επιτέλους μπορώ να ποστάρω το ενυδρείο μου όπως πάντα το ήθελα. Λευκή άμμο, νερό με τανίνες και δίσκους όπως πάντα ήθελα.


Το θέμα ξεκίνησε πριν πολύ καιρό και επιτέλους μπορώ να το παρουσιάσω έστω και σχεδόν έτοιμο. Έτυχαν πολλές κακοτυχίες στην διαδρομή που με ανάγκασαν να πάρω νέο ενυδρείο (το παλιό άνοιξε μετά την μετακόμιση) με νέα ψάρια αστέρια!(mpampis11) τα παλιά δυστυχώς με πολύ στεναχώρια ακόμα και σήμερα λέω "τα έχασα όλα".






Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...