Jump to content

Το Πρώτο Μου Κοινωνικό 147 Λίτρα Όλο D.i.y


sunsity

Recommended Posts

05042013203_zps5a44fab8.jpg05042013195_zps5b681a4d.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μια πως ήταν στην αρχή 28112012161_zps2707a75c.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μια πριν 2 εβδομάδες 17032013188_zpsbb68709d.jpg

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Κατσε, εβγαλες τα νεον, τα 22 νεον και κρατησες τους αρλεκινους;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έκανα δύστυχος και σκέψου ότι το ενυδρείο το ειχα φτιάξει σε λιγο ασυνήθιστες διαστάσεις(1,20 μηκος 35 πλάτος -ύψος )με με γνώμονα αυτά τα ψάρια .

Το έκανα γιατί ειχαν κολλήσει NTD (αποχρωματισμός ,καμπούρα και λευκό σημάδι) δοκίμασα θεραπεία με bactopur (ελπίζω να το γράφω σωστά) ειχα μια μικρή βελτίωση αλλα μετά πάλι τα ιδια , έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα που βρήκα εδώ για τα συγκεκριμένα συμπτώματα και κατέληξα στο συμπέρασμα (ελπίζω όχι λανθασμένα) ότι ή μόνη λύση είναι η απομάκρυνση απο τη στιγμή που οι μετρήσεις μου είναι μια χαρα και δεν τα στρεσάρω γιατι ακολουθώ σχεδόν απο την αρχή μια συγκεκριμένη ρουτίνα .Το καλό είναι ότι δεν κόλλησαν και τα black ........

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια που ειναι τωρα; Αν εχουν ntd δεν θα ζησουν και δεν γνωριζω καποια θεραπεια που τα γιατρευει. Τωρα τι ψαρια εχεις μεσα; Εγω θα εβαζα ροδοστομους και θα εβγαζα τους αρλεκινους.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια που ειναι τωρα; Αν εχουν ntd δεν θα ζησουν και δεν γνωριζω καποια θεραπεια που τα γιατρευει. Τωρα τι ψαρια εχεις μεσα; Εγω θα εβαζα ροδοστομους και θα εβγαζα τους αρλεκινους.

Τα νεον πήγαν να συναντησουν το δημιουργό τους......

Εχω το ζευγάρι απο τα ramirezi ,5 black neon τα οποια θα φύγουν σε λίγο καιρό , 5 αρλεκίνους 2 SAE ,1 ανσιστρους ,2 κουλι και 2 borneo τα οποία βλέπω σπάνια και φυσικα τις γαρίδες μου,

Για ροδοστομους πολυ καλή η σκέψη αλλα πρεπει πρώτα να βγάλω τα άλλα εκτός απο τον ανσιστρους ......

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για τα ψαρακια. Εγω θα τα εβγαζα ολα και θα κραταγα τα ραμ και ροδοστομους. Το ανσιστρους σκοπευεις να το ζευγαρωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο του λεω να τον αφήσω τον ανσίστρους δεν θελω να μπλέξω με γέννες.......

Με την ψαροσύνθεση που έχω τώρα τι προτείνετε να βάλω? (τα black και τα SAE θα φύγουν, τα κούλι και τα borneo είναι σαν να μην υπάρχουν μεσα τα βλέπω ελάχιστα αρα λέω να τα κρατήσω ) γιατι μου φαίνετε λίγο άδειο αν και τα ραμ ειναι πανεμορφα και η κίνηση που κάνουν τα πτερύγια τους είναι απιστευτη δεν περίμενα να μου αρέσουν τόσο πολύ......

Καλοί οι ροδόστομοι αλλα θα ήθελα να ακούσω και άλλες εναλλακτικές.........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ λέω εν κοπάδι redline torpedo barb θα ήτανε τέλεια εκεί μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλή η σκέψη αλλα γίνονται λίγο μεγάλα (9-11 εκατοστά ) και θέλω κάτι πιο μικρό για να μπορώ να βάλω περισσότερα ...

Τελικά απο Σεπτέμβρη το πιο πιθανό ειναι να χαρίσω τους αρλεκίνους τα black τα SAE και το θυλικό ραμ και να βάλω 15-20 καρδινάλιους .....

Link to comment
Share on other sites

Οι καρδιναλιοι είναι τα κόκκινα ψαράκια? Και τα σαε είναι ένα είδος γλυφτη? Και ψαράκια από που ψωνιζεις? Σε ζαλισα στις ερωτήσεις σορρυ

Link to comment
Share on other sites

Οι καρδιναλιοι είναι τα κόκκινα ψαράκια? Και τα σαε είναι ένα είδος γλυφτη? Και ψαράκια από που ψωνιζεις? Σε ζαλισα στις ερωτήσεις σορρυ

Cardinal Tetras και SAE :)

Link to comment
Share on other sites

Οι καρδιναλιοι είναι τα κόκκινα ψαράκια? Και τα σαε είναι ένα είδος γλυφτη? Και ψαράκια από που ψωνιζεις? Σε ζαλισα στις ερωτήσεις σορρυ

Γλυφτες δεν υπαρχουν,λεγοντε αλγοφαγοι.Οι γλυφτες ειναι κατασκευασμα των πετ σοπαδων.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διευκρινισει αλλά δε χρειαζόταν, γλυφτες δεν τους λενε μόνο στα pershop τους λενε γενικά όλοι για συντομία και ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διευκρινισει αλλά δε χρειαζόταν, γλυφτες δεν τους λενε μόνο στα pershop τους λενε γενικά όλοι για συντομία και ευκολία.

Μονο που αυτο ειναι λαθος φιλε μου και καποια στιγμη θα πρεπει να σταματησει,θα πρεπει να λεμε τα ψαρια με το ονομα τους και οχι γλυφτες,γλυφτρες,καθαριστες και εγω δεν ξερω τι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Οι καρδιναλιοι είναι τα κόκκινα ψαράκια? Και τα σαε είναι ένα είδος γλυφτη? Και ψαράκια από που ψωνιζεις? Σε ζαλισα στις ερωτήσεις σορρυ

Για τις 2 πρώτες ερωτήσεις σου απάντησαν ήδη , απλά τους καρδινάλιους με τιν πρώτη ματιά ίσως τους μπερδέψεις με τα νεον τετρα....

Ψάρια και γενικά τα πάντα (εκτός απο ελάχιστα πράγματα που αγοράζω απο το e-bay) αγοράζω απο εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=301 που μόνο καλά λόγια έχω να πω , και για τον Κώστα αλλα και για τον κύριο Βασίλη που μια ''μικρή'' κουβέντα μαζί του (μικρή κουβέντα με τον κύριο Βασίλη ειναι τα 15 λεπτά ) θα σε πείσει και ας μην αγοράσεις τίποτα....

Απο ερωτήσεις όσες θές και θα σου απαντήσουν κυρίως τα πιο έμπειρα άτομα εδώ μέσα που είναι πολλά και αξιόλογα ....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διευκρινισει αλλά δε χρειαζόταν, γλυφτες δεν τους λενε μόνο στα pershop τους λενε γενικά όλοι για συντομία και ευκολία.

Μονο που αυτο ειναι λαθος φιλε μου και καποια στιγμη θα πρεπει να σταματησει,θα πρεπει να λεμε τα ψαρια με το ονομα τους και οχι γλυφτες,γλυφτρες,καθαριστες και εγω δεν ξερω τι αλλο..

Εκεί που χρειάζεταικαι πρέπει να.με.συγκεκριμένος λέω το κάθε ψάρι με.το.όνομα τώρα αν είναι να πω κάτι σύντομα δε χρειάζεται να γράφω 2 και 3ς λέξεις για να το πω πχ τους ραμιρεζους θα τους γράψω απλά RAM και όχι ολη τη κωδική ονομασία του ..... Τέλος παντον δε θέλω να γράψω άλλο για αυτό το θέμα γιατί ανοίξαμε κάτι άλλο πάνω σε topic του sunsity και δεν είναι Ωραίο. Ευχαριστώ παντος και καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Οι καρδιναλιοι είναι τα κόκκινα ψαράκια? Και τα σαε είναι ένα είδος γλυφτη? Και ψαράκια από που ψωνιζεις? Σε ζαλισα στις ερωτήσεις σορρυ

Για τις 2 πρώτες ερωτήσεις σου απάντησαν ήδη , απλά τους καρδινάλιους με τιν πρώτη ματιά ίσως τους μπερδέψεις με τα νεον τετρα....

Ψάρια και γενικά τα πάντα (εκτός απο ελάχιστα πράγματα που αγοράζω απο το e-bay) αγοράζω απο εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=301%C2'>

Απο ερωτήσεις όσες θές και θα σου απαντήσουν κυρίως τα πιο έμπειρα άτομα εδώ μέσα που είναι πολλά και αξιόλογα ....

Θα το κοιτάξω αυτό που είπες :)

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που χρειάζεταικαι πρέπει να.με.συγκεκριμένος λέω το κάθε ψάρι με.το.όνομα τώρα αν είναι να πω κάτι σύντομα δε χρειάζεται να γράφω 2 και 3ς λέξεις για να το πω πχ τους ραμιρεζους θα τους γράψω απλά RAM και όχι ολη τη κωδική ονομασία του ..... Τέλος παντον δε θέλω να γράψω άλλο για αυτό το θέμα γιατί ανοίξαμε κάτι άλλο πάνω σε topic του sunsity και δεν είναι Ωραίο. Ευχαριστώ παντος και καλή συνέχεια

Οταν θα πεις εσυ γλυφτης,εμεις πως θελεις να καταλαβουμε για τι μιλας?Γιατι θελετε να συνεχισετε ενα λαθος και οχι να το διορθωσετε?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.

Για το θεμα του pleco θα συμφωνησω με τον φιλο rasta γιατι δεν ειναι σωστο να αλλαζουμε τις ονομασιες των ψαριων. Ειναι σαν να φωναζεις τον δημητρη παναγιωτη πχ.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε θα.κάθομαι να.διαφωνώ και να.ανοίγω κουβέντα που δε βγάζει πουθενά !!! Το ατομο που.ρώτησα κατάλαβε τι εννοούσα τώρα άμα θέλετε να ανοίξετε.ολόκληρο διάλογο για να.δείξετε ότι έχετε δικαιο οκ. Δεν είπα έχετε λάθος απλός ούτε εγώ έχω!!! είναι δικαίωμα μα μου πως θα λέω τα ψάρια σε αυτόν που απευθύνομαι, εφόσον εκείνος κατάλαβε δε καταλαβαίνω γιατί κάνετε εσείς αυτές τις διορθώσεις και το κάνετε ολόκληρο θέμα!!! Το Θέμα ελυξε και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...