Jump to content

Τοποθέτηση Εξωτερικού Φίλτρου


Μιχάλης

Recommended Posts

Και εγω προτεινω fluval 306.

Εχει τρεις καδους μεγάλους, προφίλτρα από σφουγγάρι για τα χοντρά και ρυθμιστή της εξόδου του νερού αρα μπορεις να το τοποθετησεις παντου.

Επιπλέον ειναι αθορυβο και ευκολο στις αλλαγές νερου.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα.βρηκα προσφορα το eheim 2217.το πηρα και εκανα την εξης πατεντα ουτοσωστε να μειοσω την ροη.πηρα ενα ταφ και αντι 1 καταρακτη εβαλα 2.ενα δεξια και ενα αριστερα.η ροη επεσε παρα πολυ.τις βανες μου ειπε ενα φιλαρακι να μην τις κλεισω ουτε σε μικρο βαθμο γιατι η αντλοια θα ζωριστει και δεν ειναι καλο.το κοστος σε εμενα βγηκε 60 λεπτα το ταφ,10 ευρω ο δευτερος καταρακτης μαζι με το σολινακι το κουρμπαριστο που στηριζετε κι ολας.δοκιμασετο και δεν αν σε ικανοποιησει και σενα

Έγινε επεξεργασία - draminos1978
Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα.βρηκα προσφορα το eheim 2217.το πηρα και εκανα την εξης πατεντα ουτοσωστε να μειοσω την ροη.πηρα ενα ταφ και αντι 1 καταρακτη εβαλα 2.ενα δεξια και ενα αριστερα.η ροη επεσε παρα πολυ.τις βανες μου ειπε ενα φιλαρακι να μην τις κλεισω ουτε σε μικρο βαθμο γιατι η αντλοια θα ζωριστει και δεν ειναι καλο.το κοστος σε εμενα βγηκε 60 λεπτα το ταφ,10 ευρω ο δευτερος καταρακτης μαζι με το σολινακι το κουρμπαριστο που στηριζετε κι ολας.δοκιμασετο και δεν αν σε ικανοποιησει και σενα

;) σωστος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου , το eheim ecco pro 2036 ειναι το ιδανικο για αυτο που θες!! Εχει μεγαλο καδο και οχι τοσο μεγαλη ροη (αφου αυτο θες) Επισης ειναι οικονομικο και εχει τα υλικα της eheim μεσα που ειναι κορυφη! Το λειτουργω εδω και κανα χρονο και ειναι αψεγαδιαστο. Παντως και γω θα προτιμουσα fluval γιατι ενα που λειτουργω επισης αρκετο καιρο (fluval 405) ειναι θηριο. Δεν εχει χασει ουτε στο ελαχιστο τη ροη του και η δουλεια που κανει σε αφρικανικο ενυδρειο δε λεγετε!!!Αλλα εχει μεγαλη ροη και ειναι για παραπανω λιτρα οποτε μπορεις απλα να πας σε ενα πιο μικρο fluval!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά, κατά 90% θα πάω για fluval 306 τελικά. :) Αφήνω ένα 10% γιατί είμαι οτι να ναι και τελευταια στιγμή μπορει να παρω κατι άλλο...

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη. Αντε καλοριζικο! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στη μείωση της ροής η καλύτερη πατέντα (δοκιμασμένη σε 250lt με fluval 405) είναι ένα ταφ στην είσοδο του φίλτρου ένα ταφ στην έξοδο ενώνουμε με σωλήνα τα δυο ταφ και βάζουμε ενδιάμεσα μια βάνα (κάνουμε δηλαδή ένα bypass). Με αυτό τον τρόπο ρυθμίζουμε τη ροή χωρίς να ταλαιπωρούμε (στραγγαλίζουμε) την αντλία του φίλτρου.

Έγινε επεξεργασία - meganemg
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...