Jump to content

Απορίες Φυτεμένου - Για Φωσφορικά, Σίδηρο Και Αντιδράσεις Φυτών Και Άλγεων


nospanos

Recommended Posts

Παιδιά, για ακόμα μια φορά θέλω να σας ευχαριστήσω θερμά για τις υπερπολύτιμες συμβουλές σας, και κυρίως για την "επιμονή" σας να με κάνετε να καταλάβω με αποδείξεις που ισχύουν στην πράξη, για ποιο λόγο μου προτείνετε να κάνω ή να αλλάξω κάτι στο ενυδρείο ή στον εξοπλισμό, οτιδήποτε κι αν είναι αυτό! :bowdown:

Πριν λίγο σέταρα το σύστημα της μπουκάλας προσθέτοντας την ηλεκτρομαγνητική με χρονοδιακόπτη (ξεκινάει η παροχή διοξειδίου στις 13:00 και κλείνει στις 2:00 τα ξημερώματα, δηλαδη ανοίγει και κλείνει 2 ώρες πριν και μετά τη φωτοπερίοδο, 13 ώρες σύνολο τη μέρα θα τροφοδοτείται πλέον το ενυδρείο με διοξείδιο). Μου πήρε κάμποση ώρα παραπάνω να το φτιάξω, γιατί λόγω κάποιων ιδιομορφιών των σωληνώσεων και των σημείων ένωσής τους έπρεπε να λυθούν και να ξαναμονταριστούν εκ νέου, αλλά δεν πειράζει χαλάλι :D

Τελικά κατάλαβα ότι το πρώτο μου σκεπτικό περί 24ωρης συνεχούς λειτουργίας του διοξειδίου είχε ένα ποσοστό "ρίσκου", αυτό που μου επισημαίνατε για τις υψηλές συγκεντρώσεις αερίου και ενδεχόμενου θέματος ασφυξίας στα ψάρια (άσχετα αν μέχρι τώρα δεν είχε συμβεί). Τελικά όντως με το να λειτουργεί η παροχή διοξειδίου τις ώρες που γίνεται η φωτοσύνθεση από τα φυτά και το σταμάτημά του τις βραδινές ώρες δε θα υπάρξει εντέλει αυξομείωση στο Ph όπως φοβόμουνα και γι αυτό είχα επιλέξει την 24ωρη αδιάκοπη παροχή, βέβαια εννοείται πως θα κάνω αρκετές μετρήσεις μέχρι να είμαι σίγουρος ότι οι τιμές μου των Ph, GH, KH είναι απόλυτα ή έστω κατά προσέγγιση σταθερές, αφού όπως πολύ σωστά τόνισε και ο NicPapa ποτέ δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι με ακρίβεια για τα σωστά επίπεδα του CO2 στο νερό του ενυδρείου μας.

Αύριο το απόγευμα με το καλό θα σας ανεβάσω και φωτογραφία πως φαίνεται η μπουκάλα και το όλο σύστημα μετά την προσθήκη και εγκατάσταση της ηλεκτρομαγνητικής συσκευής...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Ωραια... αν σου περισσευει ο ρυθμιστης ροης θα μου ηταν χρησιμος....

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πάνο συγχαρητηρια για την κατασκευη σου! Περιμενουμε φωτο! Εγω επειδή εχω diyco2 δεν εχω ελεγχο ροης οποτε λειτουργει ολο το 24ωρο. Το θεμα της ασφυξιας το εχω προλαβει με μια αεραντλια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο σέταρα το σύστημα της μπουκάλας προσθέτοντας την ηλεκτρομαγνητική με χρονοδιακόπτη (ξεκινάει η παροχή διοξειδίου στις 13:00 και κλείνει στις 2:00 τα ξημερώματα, δηλαδη ανοίγει και κλείνει 2 ώρες πριν και μετά τη φωτοπερίοδο, 13 ώρες σύνολο τη μέρα θα τροφοδοτείται πλέον το ενυδρείο με διοξείδιο). Μου πήρε κάμποση ώρα παραπάνω να το φτιάξω, γιατί λόγω κάποιων ιδιομορφιών των σωληνώσεων και των σημείων ένωσής τους έπρεπε να λυθούν και να ξαναμονταριστούν εκ νέου, αλλά δεν πειράζει χαλάλι :D

Πανο , κάνε το 1 με 2 ωρες πριν να ανοιξουν τα φώτα και 1 ωρα να κλεινει η μπουκάλα πριν κλεισουν τα φωτά και οχι μετά τα φώτα!

Βασικά αυτο που προσπαθεις να καταφέρεις είναι οταν <ξυπνησουν> τα φυτά σου με το ανοιγμα των φωτων ,να υπαρχει αρκετό co2 στο νερό ωστε να αρχισουν κατευθεια φωτοσυνθεση , στο τέλος ομως κλεινεις το co2 πριν τα φώτα αφου ετσι και αλλιως υπάρχει αρκετο ακομη co2 στο νερό.

Θα αρχισεις σταδιακά με 1 φυσαλιδα και ανα εβδομάδα θα ανεβάζεις και θα παρατηρεις.

Αν θέλεις να μπουσταρεις ακόμη περισσοτερο μπορείς να παιξεις με την ανατάραξη της επιφάνειας, περισσότερο οξυγονο .

Το μόνο που πρεπει να προσέξεις μην την πατήσεις ειναι στο αδειασμα της μπουκάλας , που δεν ειναι σταθερη.

Τελικά σε πείσαμε ε ?

Link to comment
Share on other sites

Πανο , κάνε το 1 με 2 ωρες πριν να ανοιξουν τα φώτα και 1 ωρα να κλεινει η μπουκάλα πριν κλεισουν τα φωτά και οχι μετά τα φώτα!

Βασικά αυτο που προσπαθεις να καταφέρεις είναι οταν <ξυπνησουν> τα φυτά σου με το ανοιγμα των φωτων ,να υπαρχει αρκετό co2 στο νερό ωστε να αρχισουν κατευθεια φωτοσυνθεση , στο τέλος ομως κλεινεις το co2 πριν τα φώτα αφου ετσι και αλλιως υπάρχει αρκετο ακομη co2 στο νερό.

Θα αρχισεις σταδιακά με 1 φυσαλιδα και ανα εβδομάδα θα ανεβάζεις και θα παρατηρεις.

Αν θέλεις να μπουσταρεις ακόμη περισσοτερο μπορείς να παιξεις με την ανατάραξη της επιφάνειας, περισσότερο οξυγονο .

Το μόνο που πρεπει να προσέξεις μην την πατήσεις ειναι στο αδειασμα της μπουκάλας , που δεν ειναι σταθερη.

Τελικά σε πείσαμε ε ?

Τα φώτα ανάβουν κάθε μέρα στις 15:00 και το διοξείδιο ανοίγει στις 13:00

Τα φώτα σβήνουν στις 00:00 και όρισα το διοξείδιο να κλείνει στις 2:00, δηλαδή σύνολο 13 ώρες παροχή τη μέρα

Είναι καλά ή να το βάλω να κλείνει στις 1:00 ??

Ανατάραξη στην επιφάνεια έχω σε καλό βαθμό, αφού το φίλτρο της Juwel έχει καλή ροή (600L/h)

Ναι, είχατε απόλυτο δίκιο τελικά :) . Όχι ότι πήγαινα ποτέ να σας αμφισβητήσω, απλά φοβόμουνα μην υπήρχαν σκαμπανεβάσματα στο Ph γι αυτό και το άφηνα 24 ώρες συνεχόμενο.. έ αφού μου το πρότεινε και ο παλιός χομπίστας φίλος που σας είχα πει ότι είναι πάνω από 15 χρόνια στο χόμπι και το δούλευε με αυτό τον τρόπο, είπα ότι για να μου το λέει κάτι ξέρει παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

jzew5.jpg

2q0v9fo.jpg

2zz15i8.jpg

Το κενό θα καλυφθεί με το ίδιο χαμηλό φυτό που είναι φυτεμένο στα δεξιά (Lobelia Cardinalis Mini)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, δόξα το Θεό μέτρησα επιτέλους νιτρικά μετά από 2 βδομάδες!! (10mg/L) :D

Link to comment
Share on other sites

Πανο,το co2 θα ανοιγει στις 13.00 και θα κλεινει στις 23.00,δηλαδη 1 ωρα πριν κλεισουν τα φωτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Πανο,το co2 θα ανοιγει στις 13.00 και θα κλεινει στις 23.00,δηλαδη 1 ωρα πριν κλεισουν τα φωτα. :)

Το άλλαξα χθες και το έβαλα να κλείνει στις 24:00 τελικά... στις 23:00 για ποιό λόγο αφού είναι ακόμα ανοιχτά φώτα για μια ώρα?? θα τον ρυθμίσω το χρονοδιακόπτη αν είναι σήμερα το βράδυ να μην ανοιγοκλείνω τα ρεύματα στην ηλέκτρομαγνητική...

Μια άλλη ερώτηση... μόλις κλείνει η ηλεκτρομαγνητική παρ' όλα αυτά συνεχίζουν να βγαίνουν φυσαλίδες, φυσικά ελάχιστες και με κατά πολύ μειωμένο ρυθμό οι οποίες ώρα με την ώρα μειώνονται μέχρι που σταματάνε.... γιατί συμβαίνει αυτό? είναι εγκλωβισμένο αέριο στις σωληνώσεις από την ηλεκτρομαγνητική μέχρι μέχρι τον bubble counter μήπως?

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Πανο , κάνε το 1 με 2 ωρες πριν να ανοιξουν τα φώτα και 1 ωρα να κλεινει η μπουκάλα πριν κλεισουν τα φωτά και οχι μετά τα φώτα!

Βασικά αυτο που προσπαθεις να καταφέρεις είναι οταν <ξυπνησουν> τα φυτά σου με το ανοιγμα των φωτων ,να υπαρχει αρκετό co2 στο νερό ωστε να αρχισουν κατευθεια φωτοσυνθεση , στο τέλος ομως κλεινεις το co2 πριν τα φώτα αφου ετσι και αλλιως υπάρχει αρκετο ακομη co2 στο νερό.

Το άλλαξα χθες και το έβαλα να κλείνει στις 24:00 τελικά... στις 23:00 για ποιό λόγο αφού είναι ακόμα ανοιχτά φώτα για μια ώρα?? θα τον ρυθμίσω το χρονοδιακόπτη αν είναι σήμερα το βράδυ να μην ανοιγοκλείνω τα ρεύματα στην ηλέκτρομαγνητική...

Μια άλλη ερώτηση... μόλις κλείνει η ηλεκτρομαγνητική παρ' όλα αυτά συνεχίζουν να βγαίνουν φυσαλίδες, φυσικά ελάχιστες και με κατά πολύ μειωμένο ρυθμό οι οποίες ώρα με την ώρα μειώνονται μέχρι που σταματάνε.... γιατί συμβαίνει αυτό? είναι εγκλωβισμένο αέριο στις σωληνώσεις από την ηλεκτρομαγνητική μέχρι μέχρι τον bubble counter μήπως?

Η απαντηση σ αυτο που ειπα βρισκετε στα λογια του Νικου!:)

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ερώτηση... μόλις κλείνει η ηλεκτρομαγνητική παρ' όλα αυτά συνεχίζουν να βγαίνουν φυσαλίδες, φυσικά ελάχιστες και με κατά πολύ μειωμένο ρυθμό οι οποίες ώρα με την ώρα μειώνονται μέχρι που σταματάνε.... γιατί συμβαίνει αυτό? είναι εγκλωβισμένο αέριο στις σωληνώσεις από την ηλεκτρομαγνητική μέχρι μέχρι τον bubble counter μήπως?

Η απαντηση σ αυτο που ειπα βρισκετε στα λογια του Νικου! :)

Έγινε captain, το ρύθμισα μόλις τώρα, ευχαριστώ!!

Άρα παροχή διοξειδίου έχουμε 10 ώρες τη μέρα...

Για το άλλο που ρώτησα αυτό είναι ή κάτι άλλο??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Ο κυρίως λόγος που συμβαίνει Αυτό είναι λόγο της υψηλής πίεσης που υπάρχει στις σωληνωσεις. Κλείνοντας η Ηλ/μαγνητική, στο τμήμα των σωληνωσεων απο αυτήν μέχρι το diffuser ο εναπομείναντας αέρας (co2) εξακολουθεί να έχει την τάση να θέλει να βγει, γι αυτό παρόλο που κλείνει η παροχή διοξειδίου συνεχίζει να βλέπεις και άλλες φυσαλιδες ( μέχρι να ισοσκελιστει η πίεση αυτή με την υποπιεση

Link to comment
Share on other sites

που δέχεται από το ενυδρείο)

Το ακριβώς αντίστροφο θα παρατηρήσεις να συμβαίνει Όταν ανοίγει η Η/Μ, υπάρχει μια χρονική διάφορα μέχρι να βγουν φυσαλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...