Jump to content

Πρόβλημα Με Κιτρίνισμα Και Καταστροφή Φυτών.


Recommended Posts

Βασικά να συστηθώ..

Ειμαι αρχάριος στο θέμα φυτεμένων ενυδρείων,εχω ενα ενυδρείο 150 λιτρων με 3 λάμπες(3χ15w) της Osram(στο άμεσο μέλλον θα προστεθεί και μια αλογόνου 150w η οποία θα λειτουργεί κάποιες ώρες μονο την ημερα).

Χρησιμοποιώ προϊόντα της seachem(ποτάσιο,νίτρογκεν,φώσφορο) και ενα πλήρες υγρό λίπασμα κοινής κηπουρίκης.

Επίσης εδω και 3-4 μέρες ''παρέχω'' Co2 με DIY μαγειάς+ζάχαρης.

Δεν έχω κάνει κάποια μέτρηση νερού ακομα..

Δεν υπάρχουν ακόμα ψάρια στο ενυδρείο
Το ενυδρείο λειτουργεί περίπου 3 εβδομάδες{(έχει γίνει μια αλλαγή νερου ως τώρα(1/3)}

Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες έχω προβλημα και εγω με κιτρίνισμα και ουσιαστικα το ''λιώσιμο'' των φύλλων.

post-53379-0-55779100-1364292121_thumb.jpg

post-53379-0-14369200-1364292142_thumb.jpg

post-53379-0-57620800-1364292153_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Καταρχην θα σου πω να κανεις υπομονη και να δωσεις χρονο στα φυτα σου να προσαρμοστουν στο νεο περιβαλον τους.

Τον φωτισμο ποσες ωρες τον εχεις?Το diy co2 στα λιτρα σου δεν θα κανει και πολλα πραγματα,ειναι για μικροτερα ενυδρεια.Την διαχυση με τι τροπο την κανεις?

Στην δευτερη φωτογραφια το φυτο που βλεπω μαλλον ειναι ανουμπια,αν οντως ειναι δεν την φυτευουμε αλλα την δενουμε πανω σε ξυλο η πετρα,αν την αφησεις ετσι θα σου σαπισει.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα..
ο φωτισμος ειναι καθημερινά στις 8 με 9 ωρες πάντα ιδιος(και οι 3 λάμπες δλδ)και το CO2 το παρέχω απευθείας μέσα στο φίλτρο νερου.ειναι συνεχόμενο δλδ.

αυτο με την ανούμπια θα το διορθώσω το απόγευμα....

σε ευχαριστω για την άμεση ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα. Απ οτι βλεπω κι εγω, ακριβως πισω απ την ανουμπια ειναι μικροσοριουμ που επισης δεν το φυτευουμε! Το πιο πισω πρεπει να ειναι εχινοδορος. Απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω οτι οταν τον ειχα τοποθετησει στο ενυδρειο για 2 μηνες κιτρινιζε. Μολις επιασε τιγκαρε ολο το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Sturm ευχαριστω και για τις δικές σου οδηγίες..τα δένουμε και αυτα κάπου να φανταστώ??

μακάρι να πιάσει κ σε εμενα γιατι βρέθηκα στην Ξάνθη για να βρω φυτα...200-220 χλμ μακρια απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε ΕΔΩ ποια διαδικασία ακολουθείται για τα φυτά που έχεις: anubias, echinodorus και microsorum pteropus

Δώσε χρόνο στα φυτά να προσαρμοστούν. Ο εχινόδορος θα βοηθηθεί από έναν βυθό με αρκετά θρεπτικά συστατικά. Εναλλακτικά και ιδίως σε "φρέσκο" βυθό κάνουμε χρήση λιπάσματος δε ταμπλέτα βυθού.

Ότι απορία έχεις μη διστάσεις να ρωτήσεις.

post-9106-0-73540200-1364299904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για το link και για το χρόνο σας και την άμεση ανταπόκριση,θα το πω πολλες φορες ακομα!!!!!

Βασικα απο το πρωί ειμαι μέσα στο φόρουμ και απο αυτα που έχω διαβάσει εχω κάνει ένα κάρο λάθη!!!!
απο το υπόστρωμα που δεν έβαλα μέχρι και την διαδικασία προετοιμασίας νερού..!!!
ευτυχώς μπορεσα και βρηκα στα τοπικα Pet shop ένα υπόστρωμα το TetraPlant CompleteSubstrate
(ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα με την επωνυμία προϊόντων στο φόρουμ)


σχόλια για το συγκεκριμένο προϊον??

Με λίγα λόγια πρέπει να ξεκινήσω πάλι απο την αρχή..αλλα αυτη τη φόρα με ανοιχτό το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι αρχισαμε με λαθη αλλα με διαβασμα τα διορθωσαμε ολα.Οτι απορια εχεις μη διστασεις να ρωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.....

Τελικά έκανα τις διορθώσεις που μου γράψατε με την διαφορά οτι σήμερα το πρωι υπάρχει μια θολούρα στο νερό...είναι άραγε απο το νερό η απο το υπόστρωμα???να κάνω αλλαγή νερού η να περιμένω??


rastafarian,στο πρώτο μήνυμα μου είχες γράψει οτι αυτοσχέδια κατασκευή Co2 δεν έχει αποτέλεσμα σε τόσα λίτρα..αν αυξήσω την ποσοτητα του μείγματος ισχύει το ιδιο πάλι??

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα ειναι απο το υπόστρωμα αφου έκανες αλλαγές

Μπορείς να βάλεις δυο μπουκάλια DIY

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αν θες ενα 4λιτρο μπουκαλι απο απιονισμενο νερο.

Αν ανακατεψες τον βυθο η θολουρα ειναι απο εκει,λογικα σε 1-2 μερες θα εχει φυγει.

Link to comment
Share on other sites

έκανα και μια βόλτα απο τις αγγελίες του φόρουμ για κανονικο σύστημα Co2 αλλα δεν βρήκα κάτι...πέρα απο το οτι υπάρχει ενα θέμα σχετικά με αποστολή σε επαρχιακές πόλεις!!

ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...