Jump to content

Συμπεριφορα Αρσενικων Julidochromis!


Recommended Posts

Σας αναφερω μια εμπειρια απο το ενυδρειο μου που πιστευω οτι ειναι ενδιαφερουσα.Ειχα στο παλιο μου 100λιτρο ενυδρειο ενα χαρεμι (1αρσ.-3θυλ.) pseudotropheus saulosi k 3 julidochromis (2αρσ.-1θυλ.).Τα 2 ειδη μεταξυ τους ζουσαν αρμονικα χωρις να ασχολειται το ενα με το αλλο.Στα τζουλιοντοχρωμις ειχε σχηματιστει ενα ζευγαρι.Το μικροτερο σε μεγεθος αρσενικο ηταν στην απομονωση.Ο μεγαλυτερος απλως το κρατουσε σε αποσταση.Μονο οταν πλησιαζε αρκετα κοντα στη φωλια του επιτιθονταν μαζι το ζευγαρι.Καποια στιγμη ο κυριαρχος τζουλι δεχτηκε επιθεση απ τον αρσενικο σαουλοσι κ του εκοψε ενα κομματι απ το ουραιο πτερυγιο.Προφανως ο μικροτερος τζουλι το θεωρησε σημαδι αδυναμιας κ ευκαιρια για διεκδικησεις...Την επομενη μερα αργα το βραδυ εγινε η μαχη που κρατησε περιπου 20 λεπτα!Τελικως νικησε ο διεκδικητης.Σε καποια φαση,στο τελος ο σαουλοσι τους διεκοψε.Ο ητημενος δεν ξαναγυρισε να επιτεθει αν κ μεχρι εκεινη την στιγμη παρολο που φανερα υστερουσε γυρνουσε κ ανταπεδιδε τα χτυπηματα.Δεν ειχα δευτερο ενυδρειο κ ηταν αργα για να ενοχλεισω συνχομπιστα να το φιλοξενισει.Πριν αρχισω την βιντεοσκοπηση προσπαθεισα να τα τρομαξω για να χωρισουν αλλα ματαια.Μολις τελεωισε η μαχη ο χαμενος πηγε κ εκατσε πανω στο φιλτρο.Ξυπνισα τα χαραματα για να τσεκαρω τι συμβαινει κ ο τραυματιας ηταν σε μια ακρη του ενυδρειου κ ανασαινε με δυκολια αλλα ο νικητης δεν ασχολουταν μαζι του.Περνουσε απο διπλα του χωρις να δωσει σημασια.Το πρωι που ξυπνισα για να δω τι θα κανω ητανε δυστυχως πολυ αργα...

1)

2)

3)

Υ.γ.:Η θυληκη τζουλι αμεσως μετα την μαχη αρχισε να φλερταρει με τον νικητη κ την επομενη μερα ειχε σχηματιστει κανονικα ζευγαρι!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Ηλία στην φύση δεν είναι έτσι. Στη φύση πολύ σπάνια θα φτάσουν σε μάχη. Τις περισσότερες φορές θα αρκεστούν σε μια απλή επίδηξη μεγέθους και ο μικρότερος θα φύγει. Σε τέτοιες συμπεριφορές φτάνουν τα ψάρια, από δικά μας λάθοι.

Αυτά τα βίντεο είναι η αιτία που επιμένουμε και λέμε για σωστές συνθέσεις και λίτρα.

Είναι ο ορισμός του "παραδείγματος προς αποφυγή".

Γιάνναρε δεν στη λέω, προς θεού, μην παρεξηγηθώ. Απλά το επισημαίνω γιατί είναι σημαντικό. Εξάλλου έχουμε μιλήσει πολλές φορές και απο το τηλέφωνο.

Πολύ καλά έκανες και μας έδειξες την εμπειρία σου για να μαθαίνει ο αρχάριος. Εξάλλου και εσύ δεν είχες σκοπό να πεθάνει κάποιο από τα ψάρια σου, ήταν αποτέλεσμα απο την έλειψη εμπειρίας. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο Σταθη !

γνωριζεις οτι συμφωνω μαζι σου στο 100%

αυτο που ηθελα να πω το διατυπωσα λαθος

εννοουσα ετσι ειναι η φυση τους και οχι στην φυση (λιμνη)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο Σταθη !

γνωριζεις οτι συμφωνω μαζι σου στο 100%

αυτο που ηθελα να πω το διατυπωσα λαθος

εννοουσα ετσι ειναι η φυση τους και οχι στην φυση (λιμνη)

Τώρα κατάλαβα Ηλία. Δίκιο έχεις. Είναι επιθετικά και κυριαρχικά ψάρια οι Αφρικάνες, για αυτό και έχουμε κάποιους κανόνες που όσο μπορούμε πρέπει να τηρούμε. :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως και ειναι πολυ καλο που το αναφερει ο φιλος ωστε να υπαρχει και σαν παραδειγμα!

Link to comment
Share on other sites

Και γω φιλοι κ συνχομπιστες γι αυτο το ανεβασα,γιατι βασικα πιστευω απ τις προσωπικες εμπειριες μαθαινουμε περισσοτερα παρα απ την βιβλιογραφια.Μια εικονα χιλιες λεξεις.Δεχομαι με ευχαριστηση ολες τις κριτικες απο παλιοτερους αλλα και νεοτερους ακουαριστες.Τωρα ευτυχως εχω καταφερει και εχω ενα 540λιτρο μαλαουι,οποτε ειμαι πολυ ανετος.Τα τζουλι τα εχω δοκιμαστικα σε ενα 20λιτρο,το ζευγαρι μαζι με τα μικρα τους.Θα δω πως θα παει το προτζεκτ και αναλογος θα πραξω.Η θα τα δωσω η θα τα ριξω στο μεγαλο.Το επιχειρισα γιατι κ στο 100λιτρο που τα ειχα ποτε δεν φευγανε(ακομη κ πριν αποκτησουν μικρα) απ την σιτβα με τις πετρες που ειχαν σαν φωλια.

Link to comment
Share on other sites

20 λίτρα αγαπητέ μου για τα julies είναι λίγα ,και μαζί μετα μικρά τους ,από την άλλη το να τα "ρίξεις" στο μεγάλο πάλι τα αδικείς γιατί τι ψάχνουν πετρόψαρα της Λίμνης Ταγκανίκας με τις δικές τους ιδιορρυθμίες μαζί με τις υπερκινητικές mbuna από τη λίμνη malawi ;; ,γνώμη μου λοιπόν είναι να βάλεις πίσω στο εκατοστάρι την οικογένεια των julies και να αφήσεις τα ψάρια να συμπεριφερθούν όπως συμπεριφέρονται τα πετρόψαρα της Λίμνης Ταγκανίκα

:)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα συμφωνησω φιλε τζον 20 λιτρα ειναι λιγα για τα ψαρακια....................γι'αυτο δωστα σε εμενα να τα βαλω στο μαγαζι χιχιχιχιχιχιχιχιχι!!!!!Εγω πιστευω οτι ενα ζευγαρακι στα 20 λιτρα δεν ειναι και τοσο κακο.Φυσικα δεν το σηζηταω οτι ειναι το ιδανικο!!!!!Μην παρεξηγηθω!!!!Απλα ο φιλος το 100 το πουλησε και κανοντας το 540λιτρο ηθελε να κανει καθαρα μαλαουη και εχοντας το 20λιτρο πειραματιστηκε!!!!Με το μερακι που τον διακρινει το εκανε μπιμπελο(τα μικρα θα τα διωξει)2 εδωσε σε εμενα 2 σε εναν αλλο φιλο συνχομπιστα κανα2-3 μειναν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλοι μου.Σας ευχαριστω!Το σκεφτομαι σοβαρα να κρατησω το 20λιτρο μονο για γεννηστρα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ λίγα τα λίτρα για τέτοια ψάρια. Αν είδα σωστά, υπάχρει και pleco στο ενυδρείο???

Link to comment
Share on other sites

Ενα θυληκο ανσιστρους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να πολύταιριάζει με τα Αφρικανικά, εσύ τι λές???

Link to comment
Share on other sites

Ειδη το εχω δωσει κ εχω βαλει amoniery αλλα ουτε κ αυτο ταιριαζει.Εκτος αυτου οσο μεγαλωνει αρχιζει κ ανπτυσει την τακτικη που διαβασα στο wikipedia,να κυνηγαει αλλα ψαρια κ να προασπαθει να βεντουζαριστει επανω τους,κατι ιδιαιτερα ανυσηχιτικο (το αγορασα κ μετα διαβασα για το ψαρι),οποτε και μ αυτο θα χω προβλημα...Ξερει μηπως κανεις συμβατο γλυφτη για αφρικανικο?Μαλλον θα το χω χωρις αλγοφαγο.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να μην βαλεις πλεκο - αλγοφαγο -γλυφτη οπως λες!

νομιζω πως καλυτερα θα το ευχαριστηθεις αν ειναι μονα τους μεσα τα ψαρακια !θα παρεις και γεννες και ολα καλα!

αλλωστε να καθαριζεις δεν ειναι ουτε μιση ωρα την εβδομαδα ή στις 10 μερες αλλωστε ειναι και η ομορφια του χομπι μας που ασχολουμαστε με το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε Γιάννη οτι όταν μιλάμε για βιοτοπικό Αφρικής, δεν υπάρχουν pleco. Προτείνω να τον βγάλεις για να μην ταλαιπωρείται το ζωντανό. Άσε που οι άλγες είναι must στα Αφρικάνικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε Γιάννη οτι όταν μιλάμε για βιοτοπικό Αφρικής, δεν υπάρχουν pleco. Προτείνω να τον βγάλεις για να μην ταλαιπωρείται το ζωντανό. Άσε που οι άλγες είναι must στα Αφρικάνικα. :)

καταρχην δεν μπορω να καταλαβω γιατι βαζουν πλεκο στις αφρικανες???

δεν υπαρχουν καλυτεροι αλγοφαγοι απο τις αφρικανες εμενα κοντευουν να φανε και την πλατη και να μεινει το τζαμι μονο του πισω!!! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν μπορω να καταλαβω γιατι βαζουν πλεκο στις αφρικανες???

δεν υπαρχουν καλυτεροι αλγοφαγοι απο τις αφρικανες εμενα κοντευουν να φανε και την πλατη και να μεινει το τζαμι μονο του πισω!!! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Να επισημάνουμε οτι δεν είναι όλα τα αφρικάνικα αλγοφάγα ,το λέμε για να μην έχουμε λάθος εντυπώσεις ,αλλά αυτός δεν είναι λόγος να συμβιώνει μαζί με τα julies ενα pleco που δεν ανήκει στον ίδιο βιότοπο ,εκτός αν δεν μιλάμε για βιοτοπικό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνουμε οτι δεν είναι όλα τα αφρικάνικα αλγοφάγα ,το λέμε για να μην έχουμε λάθος εντυπώσεις ,αλλά αυτός δεν είναι λόγος να συμβιώνει μαζί με τα julies ενα pleco που δεν ανήκει στον ίδιο βιότοπο ,εκτός αν δεν μιλάμε για βιοτοπικό ενυδρείο.

Σωστο , και βεβαια δεν ειναι ολες οι αφρικανες αλγοφαγες!

το σχολιο μου ητανε περισσοτερο κομικο!

και καλα εγινε και διευκρινηστηκε! :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τον αλγοφαγο(αμονιερη) τον εβγαλα γιατι αρχισε να κυνηγαει τον αρσενικο μου τον haplocromis!!!Δεν ειμαστε να μας τον ψωφισει!!!1 τον εχω 1 και σπανιο!!!!!Αλλα τωρα που χαζευω το ενυδρειο (χωρις καποιο γατοψαρο-κλοουν-γλυφτη) καταλαβαινω τους φιλους που λενε οτι δεν "κολαει" γλυφτης κ.τ.λ. στο αφρικανικο!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τον αλγοφαγο(αμονιερη) τον εβγαλα γιατι αρχισε να κυνηγαει τον αρσενικο μου τον haplocromis!!!Δεν ειμαστε να μας τον ψωφισει!!!1 τον εχω 1 και σπανιο!!!!!Αλλα τωρα που χαζευω το ενυδρειο (χωρις καποιο γατοψαρο-κλοουν-γλυφτη) καταλαβαινω τους φιλους που λενε οτι δεν "κολαει" γλυφτης κ.τ.λ. στο αφρικανικο!!!!!!! :)

πες μας τι αλλαγες βλεπεις στις συμπριφορες για να ακουγοντε!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα ψαρια (και συκγεκριμενα ο αρσενικος) ειναι πιο ηρεμα σε σχεση με πριν!!!!!Ο αρσενικος εκανε τι εκανε αλλα ειχε το νου του και στον γλυφτη μην τον κοπανησει!!!Ητανε συνεχεια στην τσιτα!!!!!!Αλλα το κυριοτερο ειναι οτι πλησιαζει προς το φυσικο τους περιβαλλον,χωρις γλυφτες και τετοια!!!!Μονο ψαρια να βολταρουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα ψαρια (και συκγεκριμενα ο αρσενικος) ειναι πιο ηρεμα σε σχεση με πριν!!!!!Ο αρσενικος εκανε τι εκανε αλλα ειχε το νου του και στον γλυφτη μην τον κοπανησει!!!Ητανε συνεχεια στην τσιτα!!!!!!Αλλα το κυριοτερο ειναι οτι πλησιαζει προς το φυσικο τους περιβαλλον,χωρις γλυφτες και τετοια!!!!Μονο ψαρια να βολταρουν!!!

χαιρομαι !!!

αντε με το καλο θα δεις ακομη καλυτερες συμπεριφορες οσο θα συνηθιζουν να ειναι μονα τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...