Jump to content

Tiny Γαριδάδικο


mega20

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Ασπόνδυλα

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ) : 30x20x18
Συνολικά Λίτρα: 10
Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
Φυτά: flame moss, java moss, Heteranthera Zosterifolia(stargrass), Ceratopteris Thalictroides, sagittaria subulata, echinodorus quadricostatus, bacopa monieri, anubia nana, ceratophyllum demersum, Hygrophila corymbosa
Ψάρια:-
Άλλα είδη: 15 red cherry περίπου και ένα μικρό apple snail

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: τίποτα για την ώρα..
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:-
Βυθός: χαλίκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): μία λάμπα 9w
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: κρεμαστό φίλτρο
Θέρμανση/ Ψύξη: 25w
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: διάφορες τροφές για γαρίδες καθώς και καρότο μία φορά την εβδομάδα


Παράμετροι
pH: 7.2
Γενική σκληρότητα (GH): 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20% κάθε Κυριακή
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: τίποτα μιας και το νερό περνάει από φίλτρο που περιλαμβάνει ενεργό άνθρακα
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες περίπου με τις γαρίδες

DSC02001_1_zps5b48dacc.jpg

DSC02006_zpsb7f80c72.jpg

DSC02007_zps9814979f.jpg

DSC02010_zps98148c1a.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωπα, τι ομορφιες ειναι αυτες; Συγχαρητηρια! Βλεπω ειναι και αυγωμενες.

Μια ερωτηση μονο , την ανουμπια στο κεντρο την εχεις δεμενη σε μια μικρη πετρα η μου φαινεται;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ :)

είναι 2-3 με αυγά, και πριν μερικές μέρες μου γέννησε μία και έχει γεμίσει το ενυδρείο γαριδάκια.. θα πρέπει να αρχίσω να βγάζω σε λίγο καιρό..

ναι, σε μία μικρή πέτρα την έχω δέσει

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο με το καλο να πηξεις στις γαριδες! Η ανουμπια ομως θα σου περπατησει και νομιζω πως η πετρα ειναι ανεπαρκης.

Link to comment
Share on other sites

θα μεγαλώσει εννοείς; θα δω στην πορεία αν έχει θέμα και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πολυ ωραια ειδικα η ριζα με την μοσσ και η φλαμ μοσσ που ειναι σαν γρασιδι :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πολυ ωραια ειδικα η ριζα με την μοσσ και η φλαμ μοσσ που ειναι σαν γρασιδι :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

ευχαριστώ :) κι εμένα μου αρέσει ο τρόπος που αναπτύσσεται η flame moss και φαίνεται σαν γραδίδι

Πολύ όμορφο άν και μικρό....

σε ευχαριστώ!! ναι, είναι πολύ μικρό και θέλει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

γεμίζουμε σιγά σιγά...

θα περιμένω να μεγαλώσουν λίγο ακόμα και θα απομακρύνω τις περισσότερες, σταμάτησα να μετράω μετά τις 45..

image-1365968809114-V_zpsdab35511.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:bigemo_harabe_net-64: ωραια πραγματα !! σε ποσο καιρο σου εφθασαν σε τετοιο αριθμο ?

ευχαριστώ!! Το ενυδρείο κλείνει 3 μήνες και άρχισα με 15 γαρίδες, μετά τον πρώτο μήνα που άρχισαν οι γέννες άρχισε ο χαμός.. Πριν λίγες μέρες αφαίρεσα αρκετές γιατί είχαμε πάλι γεννητούρια και ξεπεράσαμε τις 100..

Δεν περίμενα τέτοιο χαμό από γαρίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

αφησε τες. δεν θα εχουν προβλημα. αυτες ξερουν ποτε να σταματησουν να πολλαπλασιαζονται αναλογα τις συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Είχα βγάλει αρκετές γαρίδες όταν άρχισαν οι πολλές ζέστες φοβούμενος για τα λίγα λίτρα του ενυδρείου αλλά τελικά κρατήθηκε σε ανεκτά επίπεδα η θερμοκρασία και συνέχισαν να αναπαράγονται σαν τρελές. Τώρα φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί ο πληθυσμός τους.

Έχω μία πρόσφατη φώτο αλλά είναι λίγο παραμελημένο τον τελευταίο καιρό, πρέπει να πέσει κλάδεμα...

post-48830-0-46942500-1380230539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο .η μοςς τα έπαιξε απο την ζέστη ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! :)

Κοίτα να δεις που πλέον μου αρέσουν και οι γαρίδες, στην αρχή τις σιχαινόμουν και τις φοβόμουν... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! :)

Κοίτα να δεις που πλέον μου αρέσουν και οι γαρίδες, στην αρχή τις σιχαινόμουν και τις φοβόμουν... :blush:

και γω τις λιγουρευομαι καιρο τωρα αλλα δεν ξερω αν εβαζα καμια με τον μονομαχο τι συνεπειες θα ειχαμε....να φτιαξω αλλο ενυδρειο δεν παιζει..τωρα θα αλλαξω κ τον βυθο οποτε ξεχναμε γαριδες γιατι θελουν στρωμενο βυθο...ειναι τελειες παντως!

Link to comment
Share on other sites

η moss δεν ξέρω αν τα έπαιξε από τη ζέστη αλλά επειδή είχα αφήσει και για αρκετό καιρό το κερατόφυλλο χωρίς να το κλαδεύω δεν περνούσε πολύ φως και σιγά σιγά άρχισε να χαλάει. Θα προσπαθήσω να βγάλω και καμία ακόμα φώτο σήμερα.

Πολύ όμορφο! :)

Κοίτα να δεις που πλέον μου αρέσουν και οι γαρίδες, στην αρχή τις σιχαινόμουν και τις φοβόμουν... :blush:

ευχαριστώ! Και η κοπέλα μου τα ίδια έλεγε στην αρχή και τώρα μου λέει να φτιάξουμε και τρίτο γαριδάδικο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο μπραβο!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...