Jump to content

Ενυδρειο Με Δισκους


xalismi1985

Recommended Posts

γεια σας, εχω ενα ενυδρειο με 4 νεοφερμενα δισκακια , το προβλημα μου ειναι οτι το νερο της βρυσησ ειναι πολυ σκληρο , ειχα α.ο. αλλα καθε 6 μηνεσ τα προφηλτρα θελουν αλλαγη και τα λοιπα και ειναι μεγαλο το κοστοσ, η τυρφη κανει το νερο χαλια βαζω ενα buffer για το ph αλλα δε κανει και τιπoτα. ειδα για ενα σφουγγαρι τηs api water softener pillow το οποιο λεει θελει αναγωμοση και τα λοιπα exei kaneis idea?? το ενυδρειο μου ειναι 180λ οι τιμεs einai to ph 7 gh 17 kh5 οπωσ καταλαβαινεται χωρις α.ο. δεν θα τη παλεψουνε τα δισκακια μου ,,,.. υπαρχει αλλη λυση??? :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Καλη η ρητινη της API αλλα σε βαθος χρόνου θα σου ερχεται πιο ακριβα απο τη χρηση R/O.

To Ph σου ειναι πολυ καλο στο 7 οποτε θεωρω οτι δεν χρειαζεσαι buffer....

Η γενικη σκληροτητα της βρυσης σου ειναι και αυτη 17?

Link to comment
Share on other sites

το gh απο τη βρυση ειναι 18!! το ph 7.5 to σφουγαρι λεει οτι κανει αναγωμοση με αλατι οποτε γιατι θα μου ερθει ποιο ακριβα? ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι λογω μεγαλης παρουσιας αλατων, θα μπουκωνει γρηγορα και οι αναγομμωσεις κανουν δουλεια για 2-4 φορες.....

Μπορεις να "μπασταρδευεις" το νερο της βρυσης με το νερο της R/O για να μειωσεις σκληροτητα αλλα και να κανεις οικονομια....

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ειναι η καλυτερη λυση παντα αυτο εκανα α.ο με νερο βρυσης αλλα το να αλλαξω τωρα φιλτρα κ μεμβρανεσ δεν συμφερει πρεπει να παρω καινουργια..ευχαριστω nidal

Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...