Jump to content

Led Vs T5


mad23

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να προσθέσω και εγώ κάτι. Στο main έχω φωτιστικά και λάμπες ATI. Στο sump έχω της aqualum την Par για Reef. Στο ίδιο ενυδρείο, στις ίδιες συνθήκες και στα ίδια κοράλλια τα οποία φρακάρω έχω να πώ οτι τα χρώματα και η ανάπτυξη κάτω απο τα λέντ είναι απίστευτα. Να σημειώσω οτι καφέ acropora που έχω στο main μέσα σε 2-3 μήνες στην φραγκίερα έχει γίνει ροζ. φραγκ απο seriatopora στο μέγεθος σχεδόν είναι ίδιο με το μαμά κοράλι. Εγώ παράγγειλα το maxspect mazarra P-series καθώς προσωπικά τα led με έχουν πείσει. Το μόνο που φοβάμαι είναι η μετάβαση αλλά θα σας ενημερώσω καθώς αρκετοί νομίζω έχουν την ίδια ανησυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωνε μας φιλε σφεντονα :bigemo_harabe_net-64:

Εχω ακουσει καλα λογια για αυτα τα φωτιστικα.

Ποσα θα βαλεις και ποιες οι διαστασεις του ενυδρειου?

Ενας τροπος να φοβηθεις οσο λιγοτερο γινεται τη μεταβαση ειναι να ξεκινησεις τα φωτιστικα απο ψηλα και σταδιακα,βλεπωντας

και τις αντιδρασεις των ζωντανων σου να χαμηλωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ισως αν ποτε αλλαζα (λεμε τωρα) το ΑΤΙ, κ εβαζα led αυτα θα ηταν σιγουρα τα mazzara ... Τι πιο σωστο και τιμιο απο το να μπορεις με ενα απλο κατσαβιδακι να αλλαξεις οποιο λεντακι θες...<br />

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου έχει μήκος 2,35 και για αρχή θα βάλω 4 κομμάτια. Το καλό με αυτό είναι ότι υπάρχει η δυνατότητα πρόσθεσης έξτρα τεμαχίου χωρίς να θέλει αλλαγές το setup, αν τελικά χρειάζεται, και επίσης οτι μπορείς να δώσεις κλίση στα φωτιστικά ώστε να στοχεύουν τις ανάγκες του κάθε aquascape και όχι γενικά άμμο + τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου sfedonas θα εχει πολυ ενδιαφερον η εξελιξη του υφαλου σου μετα την τοποθετηση των mazarra :bigemo_harabe_net-64:

Eαν δεν σου ειναι κοπος κρατα και φωτογραφικο αρχειο για να εχουμε και εικονα.

ποσο πλατος εχεις στο ενδρειο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το led δεν ανερι κανεας ότι δεν είναι κάλο άλλα από την στιγμή που ένα τ5 μαι ένα led φωτιστικό έχουν τα ει δια βατ της περισοτερές φορές θα προτιμούσα τ5 γιατί πόρο παντοντε να αλαζο μονός μου της λάμπες και ξέρουμε ότι εχου μαι μια σίγουρη ανάπτυξη (για μένα το led το μόνο που πορι να κανί καλά είναι ένα πολύ ωραίο

ξημέρωμα ένα ωραίο ηλιοβασίλεμα και άλλα πολλά για την προσαρμογή τον ψαριών )

Π.Χ οπός έκανε οι ΆΤΙ στο φοτιστικοτης led & τ5 ( και τότε δεν αλαζης της λάμπες καθε 8 μήνες της αλαζης κάθε 12 μήνες)

και αν είπα κάτι διορθώστε διορθώστε μαι ευχάριστο :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...