Jump to content

Harlequin Sweetlips


Recommended Posts

Πρίν μερικές ημέρες έκανα ένα λάθος....Αγόρασα ένα ψαράκι εν βρασμώ ψυχής....για κακή μου τύχη το ψαράκι που αγόρασα είναι ένας παντελής/σηκιός εν ονόματι sweetlips drum ή grunt.Το post αυτό το ανεβάζω γιατί πρόκειτε για ένα πολύ ιδιαίτερο ψάρι το οποίο γίνεται τεράστιο κ χρειάζεται ενυδρείο πάνω απο 2 τόνους.Φτάνει κοντά στο 1 μέτρο κ τρώει τέραστιες ποσότητες τροφής.Η παραξενιά όμως σε αυτό το ζωντανό δεν είναι το μέγεθος του αλλά...η διατροφικές του συνήθειες ως μωρό ψαράκι.Στο στάδιο που ο σηκίος είναι μικρός,τρώει σαλιγκάρια ΖΩΝΤΑΝΑ,μαύρα σκουλήκια ΖΩΝΤΑΝΑ ή γαρίδες ΖΩΝΤΑΝΕΣ!!!Πήγα λοιπόν αφού αγόρασα τον σηκιό στο σπίτι κ ξεκίνησα να ψάχνω,περιοδικά,βιβλία κ στο ιντερνετ...απογοητεύτηκα!Έμαθα όσα έγραψα παραπάνω σύν το ότι μερικές φορές τα συγκεκριμένα ψάρια τα μαζεύουν με κυάνιο κ πεθαίνουν είτε τρώνε είτε όχι μετά απο μερικούς μήνες/εβδομάδες.

Έγινε η προσαρμογή κ την έπομενη μέρα ξεκίνησαν η προσπάθειες για να φάει ο συκιός!!!!Πλήρης αποτυχία.......έχω έναν καταψύκτη 200 λίτρων μόνο με τροφές για τα ψάρια μου.Έριξα krill,mysis,brine shrimp,brine shrimp enriched,daphnia,bloodworms,cycplos όλων των ειδών τα flakes της ocean nutricion μέχρι που έριξα την τροφή που έφτιαξα με τον πατέρα μου πρόσφατα!Ο μικρός μου συκιός την κατασπάραξε κ πλέον έχει κάνει κ μία χοντρή κοιλιά.Η συνταγή περάστηκε στο βιβλίο κ περιέχει ότι χρειάζεται ένα ψάρι για να μεγαλώσει σωστά!Τι περιέχει η συνταγή?????Την λέω μόνο σε αυτούς που κερνάνε καφεδάκι :bigemo_harabe_net-77:.

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+33+180&pcatid=180

Link to comment
Share on other sites

μπραβο αντρεα,ευχαριστα νεα και πληροφοριες!

μας κινησες και την περιεργεια ρε συ!

αν κερασουμε μπυρα δεν πιανει για να μας αποκαλυψεις τη συνταγη? :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Αντρέα τη συκίος ?? από την αθήνα είσαι?? Παντελή αγόρασες όχι συκιό.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα...εντελως σωστος ο ορεστης.

Link to comment
Share on other sites

Όντως....Δίκιο έχεις Ορέστη....Παντελής λοιπόν κ όχι σηκιός.Κ με μπυρίτσα την λέω την συνταγή χεχε.

Link to comment
Share on other sites

με μακφαρλαν και το τζοκερ σου λεω ανδρικο μου. :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκια γαρίδα γεμάτη αυγά(φαίνονται σαν μία κόκκινη γραμμή μέσα στην γαρίδα),σπιρουλίνα μουλιασμένη στο νερό,φρέσκο σκόρδο και λίγη ζελατίνη για να κάνει τον πολτό να μη διαλύεται στο νερό.Κατάψυξη μέσα σε πλαστικό ποτήρι μίας χρήσης κ έτοιμη η τροφή.

Link to comment
Share on other sites

εχεις 2 μπυρες κερασμενες απο μενα οταν κατεβεις με το καλο αντρεα! :bigemo_harabe_net-64:

τα βαζεις και στο μιξερ να ψιλοκοπουν η οπως ειναι?

τι μεγεθος ειναι η γαριδα?

αυτο που δεν χρησιμοποιεις το βαζεις και στο ψυγειο και το ριχνεις κ αργοτερα η το κανεις

καθημερινα?

για το κοπο στον οποιο σε βαζω κερναω και πατατακια :cheers:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα...εντελως σωστος ο ορεστης.

Τι γελας εσυ ρε ;

Link to comment
Share on other sites

ουρτ χλωμο προσωπο χεχεχε.(εαν) τελικα κατεβω να σου φερω τελικα τη φανελα του γκαρσια που τοσο πολυ αναζητας για προσκυνημα?

Link to comment
Share on other sites

ουρτ χλωμο προσωπο χεχεχε.(εαν) τελικα κατεβω να σου φερω τελικα τη φανελα του γκαρσια που τοσο πολυ αναζητας για προσκυνημα?

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-113:

Link to comment
Share on other sites

Τα βάζω στο μπλέντερ τα κάνω έναν πουρέ κ μετά το μίγμα το βάζω στην κατάψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το έχεις στην κατάψυξη και όταν θες να ταΐσεις κόβεις το ανάλογο κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...