Jump to content

Λαμπες Για 200 Λιτρα Αφρικανικο...


gourtz

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους εχω μια ερωτηση... εχω δυο λαμπες τ8 στο αφιρκανικο μ η μια δεν θυμαμαι κελωιν ειναι ροζ παντοσ αναμενη κ βγαζει θερμο χρωμα... και η δευτερη ειναι λευκο ψυχρω αν εβγαζα την ροζ κ εβαζα μια μπλε σαν θαλασσινο δλδ κανει?

θα ειανι ωραιο? οι λαμπες για θαλασσινο οχι απλο μπλε τα χρωματα λογικα απο τα ψαρια θα φαινονται ωραια οπως κ στα θαλασσινα... καμια γνωμη? η γενικοτερα καμια αλλαγη να κανω

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και πες μας γιατί στο δικό μου Εχω 2 άσπρες και έλεγα να πάρω την μια ροζ!

Αλλά θα περιμένω πρώτα εσένα να μου πεις αν είναι καλύτερο το αποτέλεσμα άσπρη - μπλε από. Άσπρη - ροζ ;-)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και πες μας γιατί στο δικό μου Εχω 2 άσπρες και έλεγα να πάρω την μια ροζ!

Αλλά θα περιμένω πρώτα εσένα να μου πεις αν είναι καλύτερο το αποτέλεσμα άσπρη - μπλε από. Άσπρη - ροζ ;-)

Σίγουρα είναι καλύτερο. Θυμίζει βαθιά στον πάτο με πιο σκούρα βαθιά χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι καλύτερο. Θυμίζει βαθιά στον πάτο με πιο σκούρα βαθιά χρώματα.

Όταν μπω σε διαδικασία να παίξω με τα χρώματα Παναγιώτη να βάλω μπροστά την λευκή που έχω και πισω μπλε? Να θυμίσω πως έχω το Ρίο240

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπω σε διαδικασία να παίξω με τα χρώματα Παναγιώτη να βάλω μπροστά την λευκή που έχω και πισω μπλε? Να θυμίσω πως έχω το Ρίο240

Ακριβώς έτσι.

Ποιο έχεις? Με τις τ8 ή με τις τ5?

Link to comment
Share on other sites

Οταν βάλεις μπλέ ,για κοίτα να δούμε αν οι άλγες ξεφύγουν ;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι.

Ποιο έχεις? Με τις τ8 ή με τις τ5?

Που το βλέπω αυτό Παναγιώτη ?1047mm γράφουν
Link to comment
Share on other sites

μαλλον της τ5 εχει το 240, θα προτινα παντος να δοκιμασετε και ενα dimmer (6 euro κανει) και να παιξετε με τον φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Τι πάχος έχουν? Πχ σαν μαρκαδόρος ή χοντρότερο?

Πόσα βατ λένε επάνω?

Γράφει high lite day 54w

Και σε πάχος όσο είναι το μικρό σου δάχτυλο του χεριού σου ! Σαν μαρκαδορος περίπου

Link to comment
Share on other sites

μαλλον της τ5 εχει το 240, θα προτινα παντος να δοκιμασετε και ενα dimmer (6 euro κανει) και να παιξετε με τον φωτισμο.

Υπάρχει ντιμερ μπριζα? Δηλαδή βάζουμε το ρεύμα από τα φώτα στο ντιμερ και το ντιμερ στον χρονοδιακοπτη ?

Link to comment
Share on other sites

Γράφει high lite day 54w

Και σε πάχος όσο είναι το μικρό σου δάχτυλο του χεριού σου ! Σαν μαρκαδορος περίπου

τ5 είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλό , κακό , αδιάφορο ???

Καλό. Καλύτερος φωτισμός και αλλαγή κάθε 1 χρόνο σε αντίθεση με τις τ8 που θέλουν κάθε 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλό. Καλύτερος φωτισμός και αλλαγή κάθε 1 χρόνο σε αντίθεση με τις τ8 που θέλουν κάθε 6 μήνες.

Χα τι νόμιζες η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς που δεν έχουν γνώση ;-)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ντιμερ μπριζα? Δηλαδή βάζουμε το ρεύμα από τα φώτα στο ντιμερ και το ντιμερ στον χρονοδιακοπτη ?

Aκριβως οπως το ειπες :Dpost-49841-0-48615200-1365778400_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δει αρκετά ενυδρεία με λευκό/μπλε φωτισμό, σαν αποτέλεσμα είναι πολύ καλό αλλά προσωπικά πιστεύω για τα ψάρια της Tanganyika. Όσα έχω δει από Malawi, μάλλον λόγο οτι έχουν πολύ έντονο χρωματισμό από μόνα τους, χαλάει στο μάτι.
Μάλιστα αρκετοί βάζουν λευκή(10000Κ) και ακτινική, δηλαδή καθαρά φωτισμός θαλασσινού. Το μόνο θέμα είναι οι άλγες γιατί όσο να ναι μόνο απο φώτος έχω δει και εκεί μπορεί να παίζουν πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δει αρκετά ενυδρεία με λευκό/μπλε φωτισμό, σαν αποτέλεσμα είναι πολύ καλό αλλά προσωπικά πιστεύω για τα ψάρια της Tanganyika. Όσα έχω δει από Malawi, μάλλον λόγο οτι έχουν πολύ έντονο χρωματισμό από μόνα τους, χαλάει στο μάτι.

Μάλιστα αρκετοί βάζουν λευκή(10000Κ) και ακτινική, δηλαδή καθαρά φωτισμός θαλασσινού. Το μόνο θέμα είναι οι άλγες γιατί όσο να ναι μόνο απο φώτος έχω δει και εκεί μπορεί να παίζουν πολλά.

Για πεστο πιο απλά στο δικό μου τι προτείνεις η γενικά για Μαλάουι
Link to comment
Share on other sites

μπλε τι να παρω ομως? απο ενυδρειακα? για θαλασσινο? η μια απλη κλασικη μπλε απο ηλεκτρικα?

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως οπως το ειπες :Dattachicon.gifIMG_0246.JPG

κανει αυτο το dimmer για τ5?διαβασα καπου πωσ δεν κανει για λαμπεσ φθοριου...στις φθοριου δεν ανηκουν και οι τ5,σε εσενα λειτουργει κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Για πεστο πιο απλά στο δικό μου τι προτείνεις η γενικά για Μαλάουι

Όταν μιλάμε για λάμπες με 10000Κ και πάνω(λευκές και όσο ανεβαίνουν τα κέλβιν μπλεδίζουν) δίνουν στα ψάρια χρώματα πολύ φανταχτερά αλλά που απέχουν πολύ από τα φυσικά τους. Επίσης μιλάμε για δυνατές σε ένταση λάμπες οι οποίες ενδέχεται να στρεσάρουν τα ψάρια. Για αυτό και οι περισσότεροι που βάζουν τέτοιες λάμπες συνήθως τις καλύπτουν με κάτι για να μην περνάει όλο το φως(η καλύτερη πατέντα που είδα είναι ενός που τις κάλυψε με PVC και άνοιξε τρύπες στα μέρη που ήθελε αυτός να βαράνε αλλά και πόσο δυνατά ήθελε να βαράνε, ανοίγοντας μεγαλύτερη ή μικρότερη τρύπα) ή τις ντιμάρουν στο 50%. Αυτό βοηθάει και στο να μην έχουμε έξαρση άλγεων(θεωριτικά).

Από εκεί και πέρα είναι εντελώς αισθητικό το θέμα, οπότε και διαφορετικό για τον καθένα. Αν θες κα΄τι το φαντασμαγορικό πας σε 10000Κ και ακτινική, αν θες κάτι που να ανταποκρύνεται στην πραγματικότητα βάζεις 6500Κ κα 4500Κ. Εγώ προσωπικά θα δοκίμαζα τονξ φαντασμαγορικό τρόπο απλά για να δω διαφορές και θα πειραματιζόμουν μέχρι να βρω τον φωτισμό που ταιριάζει στο δικό μου μάτι αλλά και στα ψάρια μου. :)

Link to comment
Share on other sites

μια μπλε φθωριου απλη αποενα μαγαζη με ηλεκτιρκα κανει>? εστω για δοκιμη? γιαλ ιγο καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...