Jump to content

Προετοιμασία Εγκατάστασης Νέου Ενυδρείου


Recommended Posts

Επιτέλους είμαι έτοιμος μετά από αρκετά χρόνια απουσίας να επανέλθω στον ωραίο κόσμο του ενυδρείου!


Παρέλαβα το ενυδρείο (παρόλο που με απογοήτευσε η ποιότητα κατασκευής) και τώρα θέλω να κάνω τις παραγγελίες μου για τα διάφορα εξαρτήματα και αναλώσιμα.


Το ενυδρείο είναι 60x35x40, 84L. Σκοπεύω να το κάνω φυτεμένο με αρκετά φυτά και από ψάρια σκέφτομαι για κοινωνικό ενυδρείο με ένα ή δύο κοπάδια και κάποια βυθού. Ακόμα δεν έχω καταλήξει, θέλω να το ψάξω ακόμα και να πάρω ιδέες από το φόρουμ.


Εξοπλισμός:

1. Φίλτρο - Έχω ένα παλιό φίλτρο (από το 1984!) της EHEIM, 2011 μοντέλο, το οποίο άλλαξα τον άξονα και το o-ring. Επίσης θα πάρω και σπρέυ - ΕΗΕΙΜ | EHEIM maintenance spray

2. Υλικά φίλτρου:

Προσπαθώ να διαλέξω μεταξύ των

SEACHEM | Seachem Matrix και

EHEIM | Eheim Ehfisubstrat pro

Χρειάζεται σακούλα για αυτά? PET CUMULUS | Filtermediabags white 10*23 εκ (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2012)

Σφουγγάρι - PET CUMULUS | 50x50x3cm 30PPI, blue f (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2429)

υαλοβάμβακα - Filterwool fine 250 g

3. Θερμοστάτη - έχω έναν παλιό, αλλά μάλλον θα αγοράσω και έναν καινούριο για σιγουριά:

JAGER | Eheim/Jager automatic heater 75Watt

4. Αντλία αέρος - έχω δύο παλιές

5. Airstone

6. Conditioner νερού - SEACHEM | Seachem Prime

7. Test νερού: Nitrite, Nitrate, Ammonia της Sera ή API. ph-μετρο αρχικά θα πάρω από το εργαστήριο, αλλά μάλλον θα αγοράσω ένα αργότερα.

8. Μαγνήτης - PET CUMULUS | Mag Float S (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1826)

9. Απόχη - PET CUMULUS | Fishnet finemesh 12 cm (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1822)

10. Τροφές - Διάβασα για αυτές τις δύο ότι είναι καλές.

TROPICAL | Tropical Supervit

TROPICAL | Tropical Vegetable

Ελπίζω να αρχίσω σύντομα και DIY ζωντανές τροφές.

11. Υπόστρωμα - ακόμα δεν έχω καταλήξει. Τώρα αρχίζω να το ψάχνω.

12. Φωτισμός - DIY κάλυμα (under construction) με δύο λάμπες Τ5 24W (Sylvania GroLux, Aqualight 6,500K), OSRAM dimmable ballast και arduino controller ανατολής-δύσης για να ανάβει και να σβήνει τμηματικά τα φώτα. (το arduino controller θα το αγοράσω από έναν hobbyist που το έκανε ο ίδιος). Αργότερα μπορεί να βάλλω και moonlight.


Πως φαίνονται αυτά? Ξεχνάω κάτι σημαντικό? Ότι ιδέες, παρατηρήσεις έχετε ευπρόσδεκτες!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω. Τωρα αν καποια απο τα παλια εξαρτηματα δεν δουλευουν τι να κανουμε θα παρουμε καινουρια! Αεραντλια εφοσον θα βαλεις φυτα δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι και απο ψαρια λογω οτι ειναι μικρο το ενυδρειο σου διαλεξε τα προσεκτικα! Απο βιολογικο υλικο θα προτεινα siporax της sera ή biomax της fluval ή αν θες κατι φτηνο ελαφροπετρα απο τα ικεα! Καλο θα ειναι να τα βαλεις σε διχτυ για να μπορεις να τα ξεπλενεις πιο ευκολα. Τα τεστ ειναι παλια;

Καλη αρχη και περιμενουμε φωτο!

Link to comment
Share on other sites

αντε να θυμιθουμε τα παλια,...ξεκινα και στην πορεια οτι παλιο ανανεωνετε.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, τα τεστ δεν τα πήρα ακόμα, προσπαθώ να διαλέξω μεταξύ Sera και API. Της API είναι φθηνότερα (έχουν περισσότερα τεστ). Στην Αμερική είχα ένα βαλιτσάκι με όλα τα τεστ της LaMotte το οποίο το άφησα με το ενυδρείο σε μια φίλη όταν έφυγα. Έχουν και τα δύο (Sera & API) την ίδια ακρίβεια?

Επειδή με ενδιαφέρει να έχω ενισχυμένο το βιολογικό φιλτράρισμα, σκέφτομαι να πάρω το Seachem Matrix, το οποίο έχει μεγαλύτερη επιφάνεια από το siporax, αλλά είναι ακριβότερο. Έχει δει κανείς κάποια σημαντική διαφορά (π.χ. γρηγορότερο cycling). Αλλιώς το Sera Siporax είναι αρκετά φθηνό αν το πάρω χύμα.

Simone, πολλά άλλαξαν από το παλιό μου ενυδρείο! Ιδίως η πρόσβαση σε τεράστιο όγκο γνώσεων που έχουμε σήμερα, αλλά και η δυνατότητα επικοινωνίας και ανταλλαγής απόψεων από forum όπως αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο καλητερα της API απ οσο ξερω ειναι πιο ακριβη. Τωρα για το matrix δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες,παρε test της api και ο θερμαντηρας καλυτερα να ειναι 100W και οχι 75W.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και απο μένα.

Αναφέρεις πως δεν σε ικανοποίησε η ποιότητα κατασκευής του ενυδρείου που παρέλαβες.

Να υποθέσω πως το κατασκεύασε κάποιο κατάστημα, έτσι ?

Αν έχεις αμφιβολίες αναφορικά με την ποιότητα της κατασκευής, ακόμη και αν σε προβληματίζει το φινίρισμα, μιας και είναι ένδειξη της προσοχής στην δουλειά του κατασκευαστή, έχε τον νου σου πριν το γεμίσεις με νερό στην μέση του σαλονιού σου.

Τσέκαρε το με ένα γέμισμα στο μπαλκόνι, ή ακόμη καλύτερα μίλα με το μαγαζί και συζήτα τον προβληματισμό σου. Ίσως να είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη (ειδικά με κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί της πολής) αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Απ' ότι φαίνεται τα test API είναι τα πιο δημοφιλή, όποτε μάλλον αυτά θα παραγγείλω.

Κωνσταντίνε, σχετικά με το ενυδρείο, το πήρα από pet shop. Θα πάω την Πέμπτη να τους πω για τις ατέλειες και ελπίζω να βρούμε μια λύση ικανοποιητική.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το παρήγγειλα από pet shop, αλλά η ποιότητα με απογοήτευσε. Θα με πάει λίγο πίσω τώρα, μέχρι να βρω μια άκρη με το pet shop.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι παραγγελίες έγιναν από Ελληνικά καταστήματα και όλα ήρθαν γρήγορα και φθηνά! Πήρα τα τεστ της API, τα οποία είναι αρκετά εύκολα στην χρήση.

Επίσης, επέστρεψα το ενυδρείο που είχε πρόβλημα και μου το ξανά κατασκεύασαν, αυτή την φορά με πολύ καλή ποιότητα :)

Τώρα είμαι έτοιμος για μερικές DIY κατασκευές (φωτισμός με σύστημα ανατολής δύσης, καπάκι, υπόστρωμα) και μετά ο σχεδιασμός του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια περιμενουμε εξελιξεις και πολλες φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...