Jump to content

pinpoint μετρητες


sohal

Recommended Posts

Θεωρητικα θα μπορουσες να το ρυθμισεις με υγρο 9,5 π.χ. αλλα δεν ξερω αν θα ειναι ακριβες μετα. Θεωρητικα γινεται γιατι αντι να πας την βιδα να δειχνει 10 που ειναι το αντιστοιχο υγρο. Μετρας 9,5 που ειναι το δικο σου υγρο. Θεωρητικα δουλευει. Επειδη ομως δεν το εχω δοκιμασει δεν ξερω αν μπορω να το προτεινω. Αλλα νομιζω πως θα πρεπει να δουλεψει, με επιφυλαξη παντα.

Πιστευω να εδωσα μια ιδεα. ;)

Μάριε νομίζω πως δεν πρόκειται να δουλέψει σωστά με το 9,2 που έχει ο φίλος ή γενικά με κάτι διαφορετικό. Η διαφορά μεταξύ του 9,2 με το 10 είναι τεράστια. Οπως πολύ καλά ξέρεις η κλίμακα στο Ph είναι λογαριθμική. Το οποιοδήποτε πεχάμετρο ξέρει την λογαριθμική διαφορά που υπάρχει μεταξύ 2 σταθερών σημείων του ουδέτερου και του όξινου ή αλκαλικού.

Εφόσον ας πούμε για παράδειγμα είναι περασμένο στο κύκλωμα του ότι το 10 είναι 1000 φορές ας πούμε πιο αλκαλικό από το 7,05 όταν θα μετρήσει ένα υγρό που είναι 100 φορές πιο αλκαλικό δεν θα δείξει 9ph που ας πούμε είναι το σωστό αφού για το πεχάμετρο η αλκαλικότητα του 10 είναι πλέον το 9,2 άσχετα εαν εμείς με τη βιδίτσα το ρυθμίσαμε στο 9,2 αντί για το 10.

Οσον αφορά με τα 3 υγρά ανέφερα και εγώ πως ίσως χάσει κάποια ακρίβεια αλλά δεν είναι απόλυτο και αυτό θα το διαπιστώσεις όταν στο δεύτερο και τρίτο γύρο καλιμπραρίσματος δεις πόσο απόκλιση έχεις από το 4 ή το 10 δηλαδή κατά πόσο η ρύθμιση στα ψηλά σου χαλάει τη χαμηλή. Εαν αυτό είναι της τάξης του 0,05 νομίζω πως είναι ανεκτό.

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Μάριε νομίζω πως δεν πρόκειται να δουλέψει σωστά με το 9,2 που έχει ο φίλος ή γενικά με κάτι διαφορετικό. Η διαφορά μεταξύ του 9,2 με το 10 είναι τεράστια. Οπως πολύ καλά ξέρεις η κλίμακα στο Ph είναι λογαριθμική. Το οποιοδήποτε πεχάμετρο ξέρει την λογαριθμική διαφορά που υπάρχει μεταξύ 2 σταθερών σημείων του ουδέτερου και του όξινου ή αλκαλικού.

Εφόσον ας πούμε για παράδειγμα είναι περασμένο στο κύκλωμα του ότι το 10 είναι 1000 φορές ας πούμε πιο αλκαλικό από το 7,05 όταν θα μετρήσει ένα υγρό που είναι 100 φορές πιο αλκαλικό δεν θα δείξει 9ph που ας πούμε είναι το σωστό αφού για το πεχάμετρο η αλκαλικότητα του 10 είναι πλέον το 9,2 άσχετα εαν εμείς με τη βιδίτσα το ρυθμίσαμε στο 9,2 αντί για το 10.

Οσον αφορά με τα 3 υγρά ανέφερα και εγώ πως ίσως χάσει κάποια ακρίβεια αλλά δεν είναι απόλυτο και αυτό θα το διαπιστώσεις όταν στο δεύτερο και τρίτο γύρο καλιμπραρίσματος δεις πόσο απόκλιση έχεις από το 4 ή το 10 δηλαδή κατά πόσο η ρύθμιση στα ψηλά σου χαλάει τη χαμηλή. Εαν αυτό είναι της τάξης του 0,05 νομίζω πως είναι ανεκτό.

Ανδρεα να σου πω γιατι πιστευω πως μπορει να δουλεψει. Αυτα που λες ειναι απολυτως σωστα. Απλα εδω τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα. Εξηγουμε..

Το συγκεκριμενο οργανο δεν μετραει σε στανταρ τιμες. Τι εννοω. Δεν του βαζεις το 10 και του πατας το αναλογο κουμπι για να βρει το 10 οπως στα ποιο ακριβα οργανα. Αλλα εσυ με το κατσαβιδι το βαζεις να δειχνει 10. Γιατι να μην του βαλεις να δειχνει το 7 σωστα, και το 9,2 υγρο στο probe, για να δειχνει 9,2 με το καλιμπραρισμα?

Το οργανο(το συγκεκριμενο) δεν θα το δει σαν 10 εως 7 και αναλογα θα παιξει μπαλα. Θα το δει σαν 7 με 9,2. Τοσο απλα. Τα καλα του manual καλιμπραρισματος... ;) Ετσι και αλλιως η ιδια βιδα ειναι για καλιμπραρισμα του 4 και του 10 ΡΗ υγρου. Οποτε 99% πρεπει να γινεται. Ελληνες της πατεντας δεν ειμαστε? :D

Και για να ολοκληρωσω, σε τεστ που ειχε γινει στο reefcentral, ειχαν βρει πως τα υγρα δεν ειναι απολυτα παντα. Οι αποκλισεις ηταν πολυ συχνες και προτειναν φακελακια διοτι τα μπουκαλια χαλουσανε με το ανοιξε κλεισε, ειδικα τα 10 και 4 ΡΗ. Κατι που με τα φακελακια δεν εχεις, αλλα και σε αυτα τα πραγματα δεν ειναι και τελεια..

Βρε γαμωτο χομπι που βρηκαμε... :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το οργανο(το συγκεκριμενο) δεν θα το δει σαν 10 εως 7 και αναλογα θα παιξει μπαλα. Θα το δει σαν 7 με 9,2. Τοσο απλα. Τα καλα του manual καλιμπραρισματος... ;) Ετσι και αλλιως η ιδια βιδα ειναι για καλιμπραρισμα του 4 και του 10 ΡΗ υγρου. Οποτε 99% πρεπει να γινεται. Ελληνες της πατεντας δεν ειμαστε? :D

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω με 2 διαφορετικά ταυτόχρονα. Εχω και pinpoint πεχάμετρο και της Hanna οπότε μία δοκιμή θα μας πείσει!! Μόνο που δε θα γίνει τώρα γιατί μόλις τα καλιμπράρισα και τα 2 με τα υγρά της pinpoint και δείχνουν αλφάδι και τα 2 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε δυο όργανα για να μετράμε με το ένα τα όξινα και με το άλλο τα αλκαλικά..

.. το ηλεκτρόδιο όμως θέλει χρόνο προσαρμογής όταν μετράμε τόσο διαφορετικά ph ..

..

το κολιμπράρισμα στο ph 7 είναι το βασικότερο όπως είπε και ο Γιώργος ..

το ph μετρο σου έχει μια βίδα για το 7

και άλλη μια για 4 η 10 … αν μετράμε συνήθως αλκαλικά διαλύματα καλιμπραρουμε στο 10 .. αν μετράμε όξινα στο 4 ..

αυτό δεν σημαίνει ότι αν καλιμπραρουμε στο 7 και 10 .. θα δείχνει λάθος κάτω από το 7 …

πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε πολύ σχολαστικοί με τη συντήρηση του phμετρου ..

<το ph είναι από τις δυσκολότερες* μετρήσεις> .. αυτή είναι η γνώμη <μάχιμων> χημικών που τυχαίνει να γνωρίζω..

*άλλη λέξη συνήθως χρησιμοποιούν …αλλά είναι ακατάλληλη ;)

η HANNA Ελλάδας πρέπει να έχει και φακελάκια με υγρά..

.. ρώτησε στο 210 8235192…η 210 8227825

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...