Jump to content

Τι Θηρευτές??


panoss

Recommended Posts

Λοιπόν όπως έχω πει και σε ένα άλλο θ΄μα θέλω να πάρω το κατάλληλο ενυδρείο για να φιλοξενίσω τους δικούς μου θηρευτές πέρα από τα πάφερ..

Σκεφτόμουν να πάρω ή barracuda ή goliath ή κάποιο το ίδιο αιμοβόρο ψάρι...

Ακούω προτάσεις και για τα 2(ενυδρείο-ψάρια..) :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα διαθέτεις???

Link to comment
Share on other sites

Πολλά!!!

Δεν το πήρα ακόμα το ενυδρείο!

Σκέφτομαι για πάνω από 400..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κάτσεις και να διαβάσεις από έγκυρες πηγές (και όχι από ιστοσελίδες pet shop) τις ανάγκες των ψαριών που έχεις στο νου σου. Τα ψάρια που επιλέγεις έχουν ανάγκη πάρα πολλών λίτρων και ιδιαίτερης διατροφής. Και δυστυχώς τα λάθη σε τέτοια ψάρια δεν διορθώνονται εύκολα. Ούτε η διατροφή ούτε τα λίτρα. Συνήθως τα ψάρια αυτά πεθαίνουν πολύ σύντομα στα χέρια κάποιου αρχάριου. Ακόμα και πεπειραμένοι αδυνατούν να τα διατηρήσουν.

Απλά κάποια ψάρια δεν κάνουν για τα συνήθη ενυδρεία!!!

Και κάτι ακόμα που συχνά διαβάζω στην κατηγορία των θηρευτών. Τι είναι αυτό που σε τραβάει σε κάποιο "αιμοβόρο" ψάρι και μάλιστα αυτού του μεγέθους; Έχεις την εντύπωση πως θα δεις τον χαρακτήρα και την συμπεριφορά ενός κυνηγού μέσα ένα συμβατικό ενυδρείο; Εγώ όταν βλέπω έναν κυνηγό αυτού του είδους (εννοώ ψάρι που του αρέσει ο ελεύθερος χώρος και η συνεχή και γρήγορη κίνηση) λυπάμαι για το ψάρι.

Συνεπώς σκέψου καλά τι θέλεις να κάνεις, δες τις δυνατότητες σου και διάβασε πολύ ώστε να ξέρεις που βαδίζεις και να μην πηγαίνεις στα τυφλά. Αυτά δε στα λέω για να σε αποτρέψω ή να σε απογοητεύσω, αλλά για να σε γλιτώσω από μελλοντικές απογοητεύσεις, στενοχώριες και έξοδα.

Πάντα φιλκά και με καλή διάθεση... :)

Διάβασε και αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84793

Link to comment
Share on other sites

σε 400-500 λιτρα μπορεις να βαλεις καποια πιρανχας ειτε καποιο κοπαδισιο red-bellied piranha (Pygocentrus nattereri) η καποιο μοναχικο απο την οικογενεια serrasalmus(μονο ενα ψαρι) τους υδρολυκους , chana , wolfish αστα , απο αυτα που διαβαζω στα θεματα σου δεν εισαι ακομα ετοιμος για κανεναν θηρευτή , αν θες πραγματικά καποιο τετοιο ψαρι διαβασε διαβασε διαβασε , δεν στο παιζω εξυπνος η εμπειρος κτλ , αλλα και εγω σαν αρχαριος εκανα οτι να νε και στο τελος εχανα τα ψαρια , και οτι επιβίωνε ταλαιπωριοταν ειναι πραγματικά κριμα .............

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ μπορεί ακόμα ν μην είμαι έτοιμος λόγω του χώρου που διαθέτω!!

Λογικά για αυτό αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα...

Επειδή έχω κολλήσει με τα barracuda τι ενυδρείο θέλουν??

Τα red bellies αν πάρω από 400 λίτρα και πάνω πόσα μπορώ να βάλω??

Link to comment
Share on other sites

τα baracuda λεει σαν 300 λτρα περιπου το λιγοτερο , το λεει για ενα ψαρι?? λογικα αυτα πανε κοπαδια , δεν ξερω καθολου περιμενε να σου πει καποιος εμπειρος

τωρα για red bellies ενα 400-450 λιτρο με πολυ καλα φιλτρα να γυρνανε 4 φορες τα λιτρα του ενυδρειου για 5 ενηλικα ψαρια θα εισαι οκ

δες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42357#entry385823

Link to comment
Share on other sites

κοίτα λογικά κοπάδι, διότι δεν γίνονται πολύ μεγάλα... 20 εκατοστά το max...

Οπότε λογικά για κοπάδι μιλάει..

Βασικά εγώ θα πάρω πάνω από 400 λίτρα οπότε είμαι άρχοντας?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

σωστα 400 λιτρα 5 ψαρια και θα εισαι κομπλε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πού μπερδεύτηκα??

Διαβάζω εδώ και πολλές βδομάδες για τα barracuda red tail, αν πάρω αυτά θα πάρω, και βλέπω πως πολλοί τα κρατάνε και μόνα τους.. φυσικά καμία σχέση όταν είναι μόνα τους από όταν είναι κοπάδι...

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι πως μπορώ π.χ. σε 350 λίτρα (1.5 μέτρο ενυδρείο) να βάλω ένα κοπάδι από 3 από αυτά...

Ναι είναι δύσκολα ψάρια αλλά έχω διαβάσει τόσα πολλά για αυτά που όσο ασχολούμαι τόσο θέλω να τα πάρω!! :bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146:

Τέλος πάντων μάλλον θα το παλέψω με αυτά τα ψάρια,όμως μέχρι τότε έχουμε ακόμα λίγο καιρό.. :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...