Jump to content

Πρόβλημα Με Εuphyllia !


Recommended Posts

φαίνεται παρα πολυ καλυτερα , εχει αρχισει και ανοιγει , οχι ολη αλλα καμια σχεση με πριν !!

Τα 2 κατω κεφαλακια ειναι πιο κλειστα λογο ισως τα χτυπά περισσοτερο κλυκλοφορια, αλλα θα ανοιξουν πιστεύω, αλλωστε εκει ηταν παντα η θεση της.

Τα ζωανθους παντως εχουν ανοιξει κανονικα, τουμπανο !!

post-6379-0-80737600-1367335155_thumb.jpg

post-6379-0-50236800-1367335167_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο!Χαίρομαι που το ζωντανό πήρε τα πάνω του!Τάιζε ζωοπλανγκτόν με μέτρο και κράτα χαμηλή ροή επάνω της.Θα τουμπανιάσει πριν το πάρεις χαμπάρι!

Link to comment
Share on other sites

oχι περαστικος ειναι κει στην φωτο, οι κλοουν αραζουν πανω σε ενα βραχακι με πολλα ζωανθους , και στο ιδιο βραχακι ανα δυο βδομαδες εχουν γεννα , γεμιζει το μισο βραχακι με αυγα.

Link to comment
Share on other sites

oχι περαστικος ειναι κει στην φωτο, οι κλοουν αραζουν πανω σε ενα βραχακι με πολλα ζωανθους , και στο ιδιο βραχακι ανα δυο βδομαδες εχουν γεννα , γεμιζει το μισο βραχακι με αυγα.

Μήπως τα τρώει η cleaner και δεν τα βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα τρώει η cleaner και δεν τα βλέπεις?

οχι δεν τα τρωει , δεν πλησιαζει τιποτα εκει κοντα , ως και τα σαλιγγαρια τα διωχνουν , μια φορα εβαλα το χερι μου και πηγαν να μου κοψουν κανα δαχτυλο :lol2: .

Αλλωστε δεν φευγουν καθολου απο τα αυγα , ειδικα ο αρσενικος ειναι απο πανω συνεχεια , η κοπελα λιγα πραγματα , βολταρει ... βλεπεις οι ανδρες τα τραβανε ολα !!!

μενουν μια βδομαδα τα αυγα , στο τελος που αλαζουν χρωμα βλεπω ματακια απο τα μικρα , αλλα μετα σιγα σιγα αρχιζουν να ξεκολουν και χανονται , εννοειτε αν ξεκολησει το αυγο απο τον βραχο στο κυριως ενυδρειο με τοση κυκλοφορια παει χαθηκε !! Λογικο ειναι !!

Την επομενη φορα που θα δω ματακια θα τους παρω το βραχακι και θα το βαλω σε ενα ενυδρειακι μικρο να δω τι θα γηνει... !

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Είναι ολόκληρη θεωρία και δύσκολο πράγμα να κάνεις αναπαραγωγή νομίζω.....!πάντως δεν χάνεις τίποτε να το δοκιμάσεις!Εννοείτε πως θα πάρεις και τα κλοουνάκια μαζί έτσι...;Νομίζω θέλουν και συγκεκριμένη τροφούλα...αρτέμια κατά πάσα πιθανότητα,χωρίς όμως να είμαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ολόκληρη θεωρία και δύσκολο πράγμα να κάνεις αναπαραγωγή νομίζω.....!πάντως δεν χάνεις τίποτε να το δοκιμάσεις!Εννοείτε πως θα πάρεις και τα κλοουνάκια μαζί έτσι...;Νομίζω θέλουν και συγκεκριμένη τροφούλα...αρτέμια κατά πάσα πιθανότητα,χωρίς όμως να είμαι σίγουρος!

α πα πα !! τα κλοουνακια δεν βγαινουν απο το ενυδρειο , τα εχω 3 χρονια ειναι τερατακια και δεν ρισκαρω το παραμικρο να τα βαλω σε αλλο ενυδρειο.

Απλα το βραχακι μπορει να παρω να δω απο περιέργεια αν αποκολουνται μετα απο τον βραχο τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ολόκληρη θεωρία και δύσκολο πράγμα να κάνεις αναπαραγωγή νομίζω.....!πάντως δεν χάνεις τίποτε να το δοκιμάσεις!Εννοείτε πως θα πάρεις και τα κλοουνάκια μαζί έτσι...;Νομίζω θέλουν και συγκεκριμένη τροφούλα...αρτέμια κατά πάσα πιθανότητα,χωρίς όμως να είμαι σίγουρος!

rotifers ζωντανά χρειάζεται...δύσκολο πράγμα...αλλά όχι ακατόρθωτο :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικα Ροτιφερ, και μετα απο λιγες μερες αρτεμια.

Αν τα βαλεις καπου χωρις τους γεννητορες κοιτα να εχουν μια χαλαρη κυκλοφορια πανω τους. Και αν χαλασει κανενα αυγο με μια βελονα ή κατι αλλο λεπτο απομακρυνε το χαλασμενο απο τα καλα.

Link to comment
Share on other sites

στηνεις ενα μικρο ενυδρειο με το νερο απο το μεγαλο εχεις μεσα ενα φιλτρακι ισα ισα να κινειτε το νερο του βαζεις μπροστα ενα τουλι να μην ρουφιξει τιποτα η μια αεραντλια,η μεταφορα θα γινει την 8η ημερα εαν δεν κανω λαθος στο χρονο που θα εχουν σχηματιστει λιγο πριν σκασουν,βγαινουν τα μωρα υπαρχει και μια λαμπα,ταιζεις με ζωντανο ροτιφερ 4 εως 6 φορες την μερα μετα απο 18 μερες εαν δεν κανω λαθος τα μικρα που θα εχουν ζησει σιγα σιγα δεχονται φιλαρακι σου ευχομε να το πετυχεις καλη σου επιτυχια αξιζει να δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη υπάρχει όμως και η περίπτωση αν τους πάρεις το βραχάκι να τους την βιδώσει και να μην ξαναγεννήσουν!

Γιατί δεν προσπαθείς την στιγμή που αποκολούνται να τα πιάσεις και να τα βάλλεις σε άλλο ενυδρείο μόνα τους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...