Jump to content

Ιδέες Για Ενυδρείο 17 Λίτρων


Recommended Posts

Χρειάζομαι μερικές ιδέες όσον αφορά στο εξής:

Έχω τους δύο ανηψιούς μου, 10 και 3,5 , τον οποίων η μητέρα δεν έχει γενικά καλή σχέση με τα ζώα, κατοικίδια και μη.

Επειδή είχαμε ένα θέμα πριν 2-3 μέρες με ένα xάμστερ, σκέφτηκα να της προτείνω -για άλλη μια φιορά- να στήσουμε ένα μικρό ενυδρείο για τους πιτσιρικάδες, να χαίρονται αλλά και να μαθαίνουν να το φροντίζουν.

Έχω ένα 15άρι ενυδρείο με καπάκι με 2 λάμπες, θερμοστάτη μίνι και μικρό εσωτερικό φιλτράκι αλλά το θέμα είναι τι μπορώ να βάλω μέσα?

Ο μονομάχος που μπορέι να πουνε κάποιοι δεν βολεύει, μιας και χρειαζόμαστε minimum ΔΥΟ ψάρια γαι ευνόητους λόγους. Το ίδιο και οι γαρίδες.

Καμιά ιδεά ?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε δυο-τρια αρσενικα γκαπι.

Link to comment
Share on other sites

εαν η μητερα τους δεν τα θελει και λογο του οτι ειναι μικρα τα παιδια ισως να μην ειναι οτι καλυτερο το ενυδρειο μιας και θελει καπια προσοχη οπου εαν βαρεθουν τα παιδια και δεν την εχουν πρεπει να ειναι σε θεση να την αναλαβει καποιος αλλος ... οι γαριδες δεν νομιζω να τους τραβηξουν το ενδιαφερον να ασχοληθουν περα απο αυτο εαν ΠΡΕΠΕΙ να εχουν ενυδρειο ... δυο αρσενικα guppie πιστευω ειναι οτι πρεπει επισης υπαρχουν και αρσενικοι μονομαχοι ειρηνικοι .... αυτοι εαν και οριακα για τα λιτρα ειναι μια καλη επιλογη ...

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά το θελουν το ενυδρείο, μαις και βλέπουν συνέχεια τα δικά μου.

Και γω πιστεύω πως οι γαρίδες δεν θα τους κρατήσουν το ενδιαφέρον.

Φυσικά, το ενυδρείο δεν θα μείνει στην φροντίδα των μικρων αφού μένουμε δίπλα δίπλα. Εγώ θα είμαι εκεί να τους καθοδηγώ και να προσέχω τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

εαν η μητερα τους δεν τα θελει και λογο του οτι ειναι μικρα τα παιδια ισως να μην ειναι οτι καλυτερο το ενυδρειο μιας και θελει καπια προσοχη οπου εαν βαρεθουν τα παιδια και δεν την εχουν πρεπει να ειναι σε θεση να την αναλαβει καποιος αλλος ... οι γαριδες δεν νομιζω να τους τραβηξουν το ενδιαφερον να ασχοληθουν περα απο αυτο εαν ΠΡΕΠΕΙ να εχουν ενυδρειο ... δυο αρσενικα guppie πιστευω ειναι οτι πρεπει επισης υπαρχουν και αρσενικοι μονομαχοι ειρηνικοι .... αυτοι εαν και οριακα για τα λιτρα ειναι μια καλη επιλογη ...

Αυτο δεν θα το ελεγα..Εγω δεν εχω δε 2 αρσενικους μονομαχουν να συμβιωνουν αρμονικα και χωρις προβληματα.Ειδικα σε τοσο λιγα λιτρα ειναι απαγορευτικο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα ποτε την εμπειρια να εχω τετοια ζωντανα παρολαυτα εχει τυχει φιλος να παρει και να μην υπηρχε καποιο προβλημα , ισως φταιει το οτι τους ειχε για λιγο καιρο στην κατοχη του ... παρολαυτα οκ ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομαχοι ειναι περιεργα ψαρακια.Συνηθος αν βαλεις 2 αρσενικους μαζι γινετε σκοτωμος,μονο αν εχεις πολυ μεγαλο ενυδρεο και πυκνοφυτεμενο ισως καταφερεις να τους κρατησεις,αλλα και αυτο εχει το ρισκο του.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως 2 αρσενικοί μονομάχοι σε ένα ενυδρείο μικρότερο των 150-200 λίτρων, δεν αφήνουν κανένα περιθώριο για συζήτηση.

Το αποτέλεσμα είναι για μένα δεδομένο. Θα αλληλοσπαραχθούν.

Η μόνη επιλογή, αναφορικά με αρσενικούς μονομάχους, την οποία σκέφτομαι είναι η εξής:

Με ένα χώρισμα απο Plexy glass στην μέση (όπως βλέπουμε σε ειδικά ενυδρεία μονομάχων που έχουν κάποια pet shops, θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν δύο αρσενικοί μονομάχοι.

Link to comment
Share on other sites

Με την προϋπόθεση ότι δεν θα υπάρχει οπτική επαφή Κώστα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά.

Σκεφτόμουν ή μαύρο ή άσπρο αδιάφανο.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη επιλογή, αναφορικά με αρσενικούς μονομάχους, την οποία σκέφτομαι είναι η εξής:

Με ένα χώρισμα απο Plexy glass στην μέση (όπως βλέπουμε σε ειδικά ενυδρεία μονομάχων που έχουν κάποια pet shops, θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν δύο αρσενικοί μονομάχοι.

Με αυτον τροπο δεν θα εχουν ουτε απο 6 λιτρα ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

απλα σε μαγαζι στην Δαφνη ειδα μονομαχους οχι τους κανονικους αλλα αρσενικους μη επιθετικους ... δεν εχω ασχοληθει με το θεμα παρολαυτα το μαγαζι τους εγραφε ως peaceful male betta και τους ειχε μαζι σε ενυδρειο ... ενω τους αλλους αρσενικους (τους κανονικους που ξερουμε ολοι) τους ειχε σε ποτηρακια , εξαρχης απευθυνομαι στο ''ειδος'' των ημερων και οχι στους γνωστους μας μονομαχους ! εαν καποιος εχει παραπανω γνωσεις ας μας ενημερωσει η να μου πει να του στειλω σε pm να παει στο καταστημα να τους δει ....

Link to comment
Share on other sites

Ολοι πλέον έχουν ένα μονομαχοενυδρείο.... και όσοι δεν έχουν τώρα, είχαν κάποτε. Ανάμεσα τους κι εγώ.

Ομως πλέον, θα πρότεινα κάτι διαφορετικό. Βάλε ένα dwarf puffer που έχουν ένα ιδιαίτερο κολυμπι και συμπεριφορά.

Απλά μην το βάλεις με γαριδες... γιτί θα τις φάει!!

http://www.dwarfpuffers.com/

Link to comment
Share on other sites

Τα παφεράκια δεν προτείνονται για αρχάριο και μάλιστα για παιδιά.

- θέλουν ιδιαίτερη διατροφή κατεψυγμένη ή ζωντανή, όχι ότι καλύτερο για μικρά παιδια. Φαντάζεσε να πουν στην μαμά τους ότι θα βάλουν στην κατάψυξη σκουλικάκια για τα ψαράκια;

-θέλουν ιδιαίτερα καθαρό νερό και σταθερές συνθήκες. Είναι επιρεπή σε κάποιες ασθένειες αφού δεν έχουν λέπια. Δύσκολα όλα αυτά σε 15 λίτρα για ευαίσθητα ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με την καθοδηγηση του φιλου KokkinosK δεν θα υπαρχει προβλημα να εχουν αυτο το ζωντανο ειναι μια πολυ ωραια επιλογη και ελκυστικη για τα παιδια το puffer .... απλα δυο puffer δεν μπαινουν οποτε μαλλον πρεπει να βρει κατι αλλο , περα απο αυτο ειναι πολυ ωραια και περιεργα πλασματακια !

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με την καθοδηγηση του φιλου KokkinosK δεν θα υπαρχει προβλημα να εχουν αυτο το ζωντανο ειναι μια πολυ ωραια επιλογη και ελκυστικη για τα παιδια το puffer .... απλα δυο puffer δεν μπαινουν οποτε μαλλον πρεπει να βρει κατι αλλο , περα απο αυτο ειναι πολυ ωραια και περιεργα πλασματακια !

Φιλε μου δεν εινα τοσο ευκολα τα πραγματα.Αυτο το ψαρι ειναι δυσκολο στη διατροφη του και πρεπει να εισαι απο πανω καθημερινα.Θελει ισχυρη φιλτρανση και πολυ σταθερες συνθικες,πραγμα που σε ενα 17 λιτρο ενυδρειο εινια παρα πολυ δυσκολο.Επισης αυτο που προτεινεις να μπει ενα με καποιο αλλο ψαρακι σ αυτα τα λιτρα ειναι πολυ λαθος!

Link to comment
Share on other sites

εεε λαθος μεταφραση συγνωμη για την παρερμηνευση δεν εννοουσα να μπει το puffer με αλλο ψαρακι εννοουσα επειδη ο φιλος θελει δυο ψαρια και εχει μονο 17 λιτρα δεν μπορει να βαλει δυο puffer αρα ας βαλει καποια άλλα ψαρια εαν θελει να βαλει δυο....

τωρα το τι χρειαζοντε ειναι κατανοητο απλα θεωρω οτι ο φιλος μας θα μπορουσε να παρεχει αυτες τις συνθηκες περα απο αυτο δεν υπαρχει καν λογος να το συζηταμε απο την στιγμη που δεν μπορει να βάλει δυο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...