Jump to content

Gurammi Με Πρησμένο, Κόκκινο Και Ερεθισμένο Μάτι!!! Sos!!!!


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

Όπως αναφέρω και στο θέμα έχω ένα gurammi που τις τελευταίες δύο μέρες, το αριστερό του ματάκι έχει πρηστεί, είναι πολύ κόκκινο και έχει πεταχτεί πρός τα έξω..το δεξί είναι κανονικά στη θέση του και φαίνεται υγειές. θα προσπαθήσω παρακάτω να συμπληρώσω τη φόρμα διάγνωσης ασθένειας όσω καλύτερα μπορώ μπάς και βρεθεί λύση..Όποιος μπορεί να με βοηθήσει δίνωντας μου τα φώτα του, θα είμαι ιδιαίτερα ευγνώμων..ευχαριστώ τα μέλη εκ των προτέρων!!!!!!

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Gurammi με πρησμένο, κόκκινο και ερεθισμένο μάτι..

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 50
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό φίλτρο (1), θερμοστάτης, αεραντλία
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): (6): 2 Αγγελόψαρα, 2 Γκουράμι, 1 ωαράκι που τρώει την άλγη των φυτών και 1 καρχαριάκι
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα πρωί-βράδυ, αλλαγές νερού μηνιαίως( Αντιχλώριο) και εβδομαδιαία ενίσχυση νερού με βακτήρια.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7-7,5
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): Safe
- ΝΟ2 (νιτρώδη): Safe
- ΝΟ3 (νιτρικά): Safe
- Θερμοκρασία: 26-28 Cel
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Ph
-Strips: Αμμωνία
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Gurammi Red
- Ιστορικό Ψαριού: 1,5 μήνα εντός ενυδρείου, λίγο επιθετικό, κινητικό
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Πέραν της κατάστασης του ματιού όλα τα άλλα φυσιολογικά
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Προ 5 ημερών θάνατος ενός τρίτου Gurammi ( Red), βρέθηκε να επιπλέει χωρίς μάτια εντελώς..Ήταν επιθετικό και πολύ κινητικό.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -
-Δοσολογία: -
-Χρόνος Χρήσης: -
-Αναλυτική περιγραφή: -

post-52323-0-62985400-1367094856_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευθανασία . :(

Το καρχαριάκι και το αλγοφάγο ψαράκι ποιά είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Ευθανασία . :(

Το καρχαριάκι και το αλγοφάγο ψαράκι ποιά είναι ;

Σταμάτη Καλησπέρα,

Το καρχαριάκι μου είπαν πως είναι συμβατό με τα ψάρια που έχω και γι αυτό το πήρα..Δεν ενοχλεί κανέναν όμως..Πραγματικά..Είναι πολύ καλός. Δε θυμάμαι ακριβώς το όνομα του, μου είχαν πεί ανήκει στην οικογένεια των καρχαριών-γατόψαρων..Το αλγοφάγο είναι ένα ψαράκι ήσυχο λεπτό διάφανο με μία έντονη μαύρη γραμμή στην ραχοκοκκαλιά του..Τώρα σοβαρά προτείνεις ευθανασία? πονάει λές ε?

Κάτι μου είπε ένας φίλος πως παίζει να είναι παράσιτο..Το είχε πάθει κι εκείνος, αλλα εκείνος έχει αλμυρό νερό!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

που τα χωρεσες ολα αυτα σε 50 λιτρα????

Μου είπαν πως μπορώ να τα χωρέσω κι από πολύ καλό μαγαζί..Είναι μικρά μη νομίζεις..Τώρα τι κάνουμε είναι το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πολλά μπορεί να είναι αλλα όταν σε αυτη την όχι καλή και καθαρή φωτογραφία φαίνεται έτσι το μάτι του ψαριού , βγάζω συμπέρασμα οτι το ψαράκι απλα θα το ταλαιπωρήσουμε .

Ενας απλός τρόπος για ευθανασία είναι να το βάλεις το ψαράκι σε μια σακουλίτσα π.χ. ψαριών με νερο και να το βάλεις στη κατάψυξη , δεν πονάει .

Για τα υπόλοιπα ψάρια καλό θα ήταν να βάλεις φωτογραφία να τη δούν τα παιδιά για να γίνει η αναγνώριση τους .

Τα υπόλοιπα θα στα πούν εδω τα μέλη ............. εφ όσον ανοίξεις ένα νεο θέμα στο κατάλληλο θεματικό .

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν πως μπορώ να τα χωρέσω κι από πολύ καλό μαγαζί..Είναι μικρά μη νομίζεις..Τώρα τι κάνουμε είναι το θέμα..

Οπως σου ειπε ο κος Σταματης καλυτερα ευθανασια για να μην παιδευεται αυτο και για να μην κολλησει και τα αλλα.Οσο για τα ψαρια που εχεις παρει ειναι ακαταλληλα για τοσο λιγα λιτρα.Αν ψαξεις τα προφιλ τους θα δεις οτι χρειαζονται πολυυυυυ μεγαλυτερο ενυδρειο και ειναι και ασυμβατα μεταξυ τους.Οσο για το ποσο καλο ειναι καποιο pet-shop αστο γιατι εχουμε δει πολλα τετοια

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πολλά μπορεί να είναι αλλα όταν σε αυτη την όχι καλή και καθαρή φωτογραφία φαίνεται έτσι το μάτι του ψαριού , βγάζω συμπέρασμα οτι το ψαράκι απλα θα το ταλαιπωρήσουμε .

Ενας απλός τρόπος για ευθανασία είναι να το βάλεις το ψαράκι σε μια σακουλίτσα π.χ. ψαριών με νερο και να το βάλεις στη κατάψυξη , δεν πονάει .

Για τα υπόλοιπα ψάρια καλό θα ήταν να βάλεις φωτογραφία να τη δούν τα παιδιά για να γίνει η αναγνώριση τους .

Τα υπόλοιπα θα στα πούν εδω τα μέλη ............. εφ όσον ανοίξεις ένα νεο θέμα στο κατάλληλο θεματικό .

Σταμάτη αυτό με την κατάψηξη πρώτη φορά το ακούω..Σίγουρα είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, εδώ υπάρχουν 2 ενδιαφέρουσες συζητήσεις επίτου θέματος.

Ευθανασία και Ευθανασία Νο 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, εδώ υπάρχουν 2 ενδιαφέρουσες συζητήσεις επίτου θέματος.

Ευθανασία και Ευθανασία Νο 2

Στεναχωρήθηκα πολύ με αυτά που διάβασα ειλικρινά..Αλλά με βοήθησαν..Το έβαλα για ύπνο με τη μέθοδο της σόδας. καθώς αυτό διαθέτω αυτή τη στιγμή..Τουλάχιστον να μην πονάει το καημένο..

Σ' ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χρειαστει να κανεις ευθανασια και τα αλλα σου τα ψαρια επεστρεψε τα στο "σοβαρο μαγαζι" και ξεκινα

απο την αρχη με σωστη ψαροσυνθεση.

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια σου δεν χωρανε σε 50 λιτρα

επεστρεψε τα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...