Jump to content

Iwagumi Start


mixalhs1987

Recommended Posts

Γενική Κατηγορία Ενυδρείου

iwagumi style

Γενικές Πληροφορίες
Ενυδρειο: 60x45x38 diy
Συνολικά Λίτρα: 102

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια:
Άλλα είδη:
Διακόσμηση Ενυδρείου
Πέτρες: μαυρη πετρα καβαλας
Ξύλα:
Υπόστρωμα:JBL AQUBASIC Χαλικι MANADO
Φυτα:Hemianthus callitrichoides CUBA
Άλλα διακοσμητικά:

Φωτισμός
Λαπτηρες: 3X 24 watt Τ5
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.Φίλτρο:EHEIM Classic 2213
Υλικά Φίλτρων: Μακαρονι Siporax 3 λιτρα συνολο.
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): 100WATT / 26 C


Παράμετροι Νερού
pH: 7 με 7,5
Γενικη Σκληροτητα: 6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

20130428526.jpg

Καλησπερα σε ολους! αυτο ειναι το ενυδρειο που εστεισα πριν 2 μερες

και ειναι η πρωτη μου προσπαθεια σε φυτεμενο υψηλων απαιτισεων!

προς το παρων δεν εχει ζωντανα αλλα σε λιγο καιρο σκεφτομαι να βαλω ενα κοπαδι απο cpd

Link to comment
Share on other sites

Πάμε γερά φίλε Μιχάλη!! :bigemo_harabe_net-180::bigemo_harabe_net-180:

Σού ευχομαι να γίνει στολίδι κανονικό και μακάρι να έχει κατάληξη σαν κι αυτό εδώ του φίλου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77144&p=787955

Link to comment
Share on other sites

Πάμε γερά φίλε Μιχάλη!! :bigemo_harabe_net-180::bigemo_harabe_net-180:

Σού ευχομαι να γίνει στολίδι κανονικό και μακάρι να έχει κατάληξη σαν κι αυτό εδώ του φίλου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77144&p=787955

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε Πανο!

Μακαρι να γινει τοσο ομορφο,γιατι με τα φυτεμενα δεν εχω ασχοληθει πολυ

και φοβαμε μην κανω καμια πατατα με την cuba!

ολα τελεια με το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να το δεις ετσι οπως θες! Απο την photo δειχνει οτι θα γινει super. Κρατα μας updated με φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι να το δεις οπως φανταζεσαι

μια λεπτομερεια...την εισαγωγη του φιλτρου να την σηκωσεις λιγο να μην ακουμπαει στο βυθο , κοψε λιγο σωληνα

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο. Μεχρις στιγμης δειχνει πολλα υποσχομενο. Μακαρι να σου βγει οπως το θες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολου πολυ παιδια! χαιρομαι που σας αρεσει!!

Εχεις δικιο θα κοψω λιγο σωλινα για να σηκωθει!

να και μια φωτο λιγο πειραγμενη στα χρωματα,

ερχεται πιο κοντα σε αυτο που βλεπω εγω!

20130428526photo.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Θελω να κανω μια ερωτηση, τωρα στην αρχη πρεπει να ειμαι επιφυλακτικος με το co2?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε Πανο!

Μακαρι να γινει τοσο ομορφο,γιατι με τα φυτεμενα δεν εχω ασχοληθει πολυ

και φοβαμε μην κανω καμια πατατα με την cuba!

ολα τελεια με το φιλτρο!

Από τη μικρή μου εμπειρία, να σου εφιστήσω την προσοχή επειδή η Cuba είναι φυτό αργής ανάπτυξης και δε θα μπορεί να εκμεταλλεύεται άμεσα το φωτισμό που παρέχεις με αποτέλεσμα να μένει προς όφελος των άλγεων... αυτό δηλαδή να προσέχεις τις άλγες και να είσαι επίσης προσεκτικός με τη χορήγηση λιπασμάτων, αν βάλεις...

Δυστυχώς δεν έχω ξανασχοληθεί με cuba και δεν ξέρω ποιές διαδικασίες θα πρέπει να εφαρμόσεις στο ξεκίνημα, ειδικά όταν είναι μάλιστα και το μοναδικό φυτό που έχεις στο ενυδρείο και δεν υπάρχουν φυτά γρήγορης ανάπτυξης.... πιστεύω όλο και κάποιος εμπειρότερος που θα διαβάσει το θέμα θα βρεθεί να σε συμβουλέψει :)

Κάτι άλλο που ξέχασα να σου πω για το φίλτρο.... από τη στιγμή που δεν έχεις ψάρια άρα δεν εχεις και ρύπους στο ενυδρείο σου... αυτό θα είναι οδηνηρό για τη βιολογία διότι είναι πολύ πιθανό να χαθούν σημαντικές αποικίες... θα σου πρότεινα να ρίχνεις τροφή για να τη διατηρήσεις, αλλά η συγκεκριμένη βιολογία πίστεψέ με θέλει πολύ πράγμα xexe!! :bigemo_harabe_net-56::bigemo_harabe_net-112:

ρίχνε μερικές σταγόνες καθαρής αμμωνίας (υγρή από φαρμακείο) κάθε μέρα, ακριβώς με την ίδια μέθοδο που συστήνεται και για το στρώσιμο με αμμωνία

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι να το δεις οπως φανταζεσαι

μια λεπτομερεια...την εισαγωγη του φιλτρου να την σηκωσεις λιγο να μην ακουμπαει στο βυθο , κοψε λιγο σωληνα

Συμφωνώ!

φίλε Μιχάλη αυτό πρέπει να κάνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιο ξεκίνημα .. πας για πολύ σίγουρο και δυνατό αποτέλεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλε μου πιστευω μολις φουντωσει και η cuba θα γινει τελειο!!!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

ηδη εχει πεσει μεσα αρκετη υγρη αμωνια!! :bigemo_harabe_net-64:

περι τα 5 μλ!

γιατι απο την μια δεν θελω να χασω βιολογια και απο την αλλη θελω να εχω Νο3 για να εχουν τα φυτα να φανε!

Παιδια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια, πραματικα μου δινεται θαρος να συνεχεισω!

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο το αποτελεσμα και οταν αρχισει η cuba να παιρνει τα πανω της θα γινει απαιχτο.Καλη συνεχεια :rolleyes:

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσεις!Εγω θα εβαφα και την πλατη του ενυδρεου μαυρη,θα εδειχνε πολυ ωραιο!

Επεισης για καλη αναπτυξη της κουμπα θα εβαζα και μιαλαμπα ακομα.

Απο co2 τι εχεις?

@nospanos. Πανο,γιατι να ριχνει αμμωνια και να μη ριχνει μερικα φυλλαρακια τροφης μεσα στο ενυδρειο σου για να παραγει αμμωνια απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσεις!Εγω θα εβαφα και την πλατη του ενυδρεου μαυρη,θα εδειχνε πολυ ωραιο!

Επεισης για καλη αναπτυξη της κουμπα θα εβαζα και μιαλαμπα ακομα.

Απο co2 τι εχεις?

@nospanos. Πανο,γιατι να ριχνει αμμωνια και να μη ριχνει μερικα φυλλαρακια τροφης μεσα στο ενυδρειο σου για να παραγει αμμωνια απο εκει?

Εχω παρει μαυρο χαρτονι και πρασινο αλλα δεν εχω βαλει ακομα καποιο αλλα πιο πολυ πηγαινω προς το μαυρο!

δηλαδη να παω στης 4 λαμπες? και αν ναι τι kelvin?

απο co2 εχω 6κιλη μπουκαλα με ph controler αλλα επειδη εχω θεμα με το ηλεκτροδιο δεν εχει μπει ακομα ο κοντρολερ!

Link to comment
Share on other sites

@nospanos. Πανο,γιατι να ριχνει αμμωνια και να μη ριχνει μερικα φυλλαρακια τροφης μεσα στο ενυδρειο σου για να παραγει αμμωνια απο εκει?

Τι να κάνουν τα μερικά φυλλαράκια όταν το συγκεκριμένο μπολιασμένο βιολογικό υλικό προέρχεται από sump και δισκοενυδρείο??

...αυτά τα βακτήρια έχουν "συνηθίσει" στο πολύ φαΐ και είναι σίγουρο ότι αν μειωθεί η τροφή τους θα αποδεκατιστούν από την πείνα αρκετές αποικίες...

Όταν με το καλό προσθέσει τα CPD τότε θα είναι η κατάλληλη στιγμή να προσαρμοστεί η βιολογία στο τότε βιο-φορτίο....

Είναι χίλιες φορές προτιμότερο να χτίσουμε (στην περίπτωση του Μιχάλη να διατηρήσουμε) πανίσχυρη βιολογία από την αρχή και να προσαρμοστεί στη συνέχεια παρά να γίνει το αντίθετο... :)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνουν τα μερικά φυλλαράκια όταν το συγκεκριμένο μπολιασμένο βιολογικό υλικό προέρχεται από sump και δισκοενυδρείο??

...αυτά τα βακτήρια έχουν "συνηθίσει" στο πολύ φαΐ και είναι σίγουρο ότι αν μειωθεί η τροφή τους θα αποδεκατιστούν από την πείνα αρκετές αποικίες...

Όταν με το καλό προσθέσει τα CPD τότε θα είναι η κατάλληλη στιγμή να προσαρμοστεί η βιολογία στο τότε βιο-φορτίο....

Είναι χίλιες φορές προτιμότερο να χτίσουμε (στην περίπτωση του Μιχάλη να διατηρήσουμε) πανίσχυρη βιολογία από την αρχή και να προσαρμοστεί στη συνέχεια παρά να γίνει το αντίθετο... :)

Πιστευω οτι και με φυλλαρακια μια χαρα θα κρατηθει η βιολογια!Επεισης τα cpd δεν εινι ρυπογοννα ψαρια οπωτε δεν θα εχει κανενα προβλημα.

Το να ριχνουμε χημικα μεσα στο ενυδρεο οπως η αμμωνια για μενα ειναι τελειος λαθος απο τη στιγμη που υπαρχουν καλυτεροι τροποι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι και με φυλλαρακια μια χαρα θα κρατηθει η βιολογια!Επεισης τα cpd δεν εινι ρυπογοννα ψαρια οπωτε δεν θα εχει κανενα προβλημα.

Το να ριχνουμε χημικα μεσα στο ενυδρεο οπως η αμμωνια για μενα ειναι τελειος λαθος απο τη στιγμη που υπαρχουν καλυτεροι τροποι.

εχεις δικιο για τα χημικα, απο εδω και περα θα ριχνω φυλλαρακια μεχρι να μπουνε τα ζωντανα!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για τα χημικα, απο εδω και περα θα ριχνω φυλλαρακια μεχρι να μπουνε τα ζωντανα!

Το καλυτερο που εχεις να κανεις φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πως πάει το project ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...